Dags för årets tredje tävlingshelg i Allsvenskan Segling
Till helgen (16-18 augusti) kommer Allsvenskan i segling till Åmål och SS Åmålsviken som för tredje året i rad arrangerar en allsvensk tävling i Vänern. Det brukar vara svårseglat i Åmål med växlande vindar från land. Det gör att hemmaklubben Åmålsviken, med Tomas Skålén, är en av favoriterna.

Tomas har med sig samma besättning som för två år sedan, då man vann. I år ligger klubben långt ner i tabellen. Men med Tomas på den här deltävlingen så hoppas man kunna ta sig upp en bra bit från kvalstrecket.
Men flera andra klubbar ställer upp med duktiga och erfarna besättningar. Marcus Westerlind och GKSS är en av dessa och de kommer med samma besättning som blev fyra i Långedrag senast. GKSS ligger i mitten av tabellen, men Marcus säger att de inte fokuserar så mycket på tabelläget.
– Det är svårt i Åmål och vi vet att det kommer att ske misstag och tas ett och annat felbeslut längs vägen. Men vi är duktiga på att ha en positiv anda ombord och ha roligt när vi tävlar och vi har verkliga toppseglare på alla positioner, så självklart siktar vi högt i helgen, säger Marcus.
På andra plats i tabellen inför Åmål ligger Halmstad, som verkligen överraskat i år. Sexa i Strängnäs och etta i Långedrag. Halmstad ställer upp bland annat med rutinerade Anders Hellekant.
– Vi kommer återigen med ett delvis nytt lag på några positioner, men vi känner oss trots detta förberedda. Vänern blir en ny utmaning för många av oss, men vårt mål är att snabbt anpassa oss till de rådande förhållandena. Vi tror att Åmålsviken med Skålén och besättning blir farliga på hemmaplan. Men vi hoppas kunna vara med och segla final på söndag, säger Anders.
– Som tävlingsledare för Allsvenskan så ska det bli väldigt kul att komma till Åmål igen. SS Åmålsviken har ett härligt funktionärsgäng, som alltid levererar tävlingar med hög kvalitet och stor glädje. Kappseglingarna sker nära land vilket ger perfekta förutsättningar för publik längs stränderna, säger tävlingsledaren Claes Lundin.
Allsvenskan 2024 efter två deltävlingar
- KSSS 4 poäng
- Halmstads SS 7
- ESK Uppsala 7
- Stenungsund SS 7
- Sotefjorden 12
- Oxelösunds SS 14
- GKSS 16
- Runmarö YC 16
- Strängnäs SS 20
- Gamla Stan YS 22
- Umeå SS 22
- Djursholms SK 24
- Hjuviks BK 26
- Ljungskile SS 26
- SS Åmålsviken 26
-------------------------------------------
- Upsala SS 27
- Örnsköldsvik SS 32
- Ekerö BK 34
Program Allsvenskan 2024
17–19 maj, Strängnäs, deltävling 1.
7–9 juni, Långedrag, deltävling 2.
16–18 augusti, Åmål, deltävling 3.
6–8 september, Örnsköldsvik, deltävling 4.
5–6 oktober, Marstrand, kval till Allsvenskan 2024
Seglingarna sänds live och kan följas på YouTube:
Lördag från kl. 12:00: https://youtube.com/live/Ao0JQq0VCEw?feature=share
Söndag från kl. 09:00: https://youtube.com/live/yZv8YaWur5s?feature=share
Finalen från kl. 14:15: https://youtube.com/live/32NH8OMAGqk?feature=share
Bifogad bild från förra tävlingen (7–9 juni) i Långedrag får användas fritt, redaktionellt. Bilder från kommande helg kommer att finnas här: https://www.danielstenholm.se/allsvenskan-2024/amal/ och användas fritt, redaktionellt. Fotograf: Daniel Stenholm
För mer information besök www.allsvenskansegling.se eller kontakta Claes Lundin på Svenska Seglarförbundet 070-512 7854 eller claes@ssf.se
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Godkänd premiär av Sveriges unga landslagsseglare5.4.2025 18:03:36 CEST | Pressmeddelande
Årets första internationella regatta för OS-klasserna avslutades i Palma på lördagen. Efter en vecka i stålande sommarförhållanden och bra vindar är förbundskapten Magnus Grävare nöjd med sina unga landslagsseglare – när de svenska OS-seglarna från Paris i somras ännu inte kommit i gång efter sitt OS-uppehåll.
Kappseglingssäsongen är igång31.3.2025 21:11:05 CEST | Pressmeddelande
Idag, måndag, inleddes säsongen för internationell kappsegling med klassiska Trofeo Princesa Sofia i Palma på Mallorca. Det är den första stora regattan i de olympiska klasserna sedan OS avslutades i början av augusti 2024. Förutom att vara startskottet på säsongen inleds nu också racet mot OS 2028.
Anna Östling får utökad kommunikationsroll på Seglarförbundet6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Anna Östling har sedan 2024 ansvarat för seglingslandslagets sociala kanaler och bidrog stort till det fina genomslag som OS framgångarna i Marseille fick i media. Sen 17 februari har Anna fått en utökad tjänst för att stärka upp Seglarförbundets kommunikation med målet att nå ut till fler, att bli relevanta för nya målgrupper, bygga relationer med partners och att ta kliv mot vår vision segling tillgänglig för alla.
Sara Granberg bästa kvinna i VM-finalen i e-segling24.11.2024 22:38:13 CET | Pressmeddelande
Svenska Sara Granberg blev bästa kvinnliga seglare när världens tolv bästa e-seglare gjorde upp om VM-titeln i Stockholm på söndagskvällen. Brittiska Arthur Farley (F7) vann guldet efter att avslutat med serien 1-1-2 i de tre sista racen och tog därmed hem segerchecken på $5 000 USD.
Seglarförbundet uppmärksammar framgångsrika insatser24.11.2024 10:51:25 CET | Pressmeddelande
I samband med Svenska Seglarförbundets Seglarträffen i Stockholm i helgen så delades flera utmärkelser ut till seglare, tränare, förbund och klubbar som på olika sätt gjort speciella och framgångsrika insatser för seglingen under 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum