Binogi partner till Guldäpplet
Binogi går in som ny partner till lärarpriset Guldäpplet. Guldäpplet är ett stipendium och en plats för att samla kunskap för lärare som förnyar undervisningen med digitala stöd för att ge elever likvärdiga förutsättningar att möta ett digitaliserat samhälle och arbetsliv. Guldäpplet utdelas av Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne med partners. Nu blir Binogi och Språkprojektet ny partner. Därmed stärks Guldäpplets arbete med kollegialt lärande.

Binogi är en flerspråkig och multimodal lärplattform som utvecklas av forsknings- och utvecklingsprojektet Språkprojektet.
– När vi fick frågan om vi ville vara partner för Guldäpplet var svaret givet. Att uppmärksamma lärare i skolan är viktigt, säger Maria Henriksson, regionchef för Norden på Binogi och Språkprojektet. Utvecklingen går snabbt och diskussionerna är många kring vad som är bra och inte, vad som fungerar och inte. Efter mina år som lärare vet jag vilken insats en lärare gör dagligen. Guldäpplets nomineringar leder till spridning av goda exempel i Sverige och är också ett viktigt uppmärksammande av våra lärare, de som utbildar det viktigaste vi har i samhället: barnen och ungdomarna. Binogi och Språkprojektet arbetar aktivt med evidens och beprövad erfarenhet och är inget utan all viktig feedback från just lärare.
– Guldäpplet uppmärksammar just det jag brinner för och det som är anledningen till att jag var med och startade Binogi, eller Studi som vi hette då, säger Linus Gunnarson, vd och grundare av Binogi och Språkprojektet. En skola för alla, med de stöd som elever behöver, för att göra skolan intressant och rolig. De kloka och skickliga lärare som använder det digitala i kombination med det analoga i sin undervisning är en viktig kraft för att utveckla vår skola, både i Sverige och internationellt. Vi kommer att lära oss ännu mer vad våra lärare behöver och hur vi kan stötta elevens lärande genom att nu vara en del av Guldäpplet.
– Att Binogi blir partner stärker Guldäpplets mission att synliggöra lärare och deras erfarenheter, och att bidra till lärarprofessionens utvecklingsprocess och kunskapsbildning. Binogi bidrar tillsammans med övriga partners till att lärarutmärkelsen Guldäpplet kan utvecklas med kraft, säger Peter Becker, ordförande Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne och Guldäpplets jury.
Övriga partners i Guldäpplet är bland andra Stiftelsen DIU, grundare och koordinator, Sveriges Lärare, Sveriges Kommuner och Regioner, Skolverket och eTwinning.
Guldäpplet är en utmärkelse för lärare som bygger på nomineringar från hela landet. Två utmärkelser delas ut årligen, lärarpriset Guldäpplet och juryns särskilda pris. Juryn består av de två senaste årens Guldäpplepristagare, en företrädare för samtliga partners samt docent Susanne Kjällander (Stockholms universitet).
Mer information, pressmeddelanden, video och foton kring nominerade och pristagare m.m finns på Guldäpplets webbplats: www.diu.se/guldapplet

Nyckelord
Kontakter
Maria HenrikssonPresskontaktRegionchef Norden
Tel:0791003372maria.henriksson@binogi.seBilder

Länkar
Om oss
Binogi är ett flerspråkigt digitalt läromedel med korta, animerade lektioner. Lektionernas pedagogiska upplägg och relativt korta längd passar flera grupper väl, som elever med olika former av koncentrationssvårigheter, men även högbegåvade elever som önskar läsa extra på egen hand. Lektionerna finns i 13 olika skolämnen och både ljud och text finns översatta till flertalet olika språk, det ger alla möjlighet att följa med i undervisningen på sitt starkaste språk. Tillsammans med forskare och över 110 huvudmän bedriver Binogi forsknings- och utvecklingsprojektet Språkprojektet – Skola för alla från första dagen. Målet är att utveckla det bästa digitala läromedlet för alla, oavsett förutsättningar.

Följ Binogi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Binogi
Ny lärarhandledning från Binogi - Trygghet på nätet13.3.2025 08:43:12 CET | Pressmeddelande
Precis som vi strävar efter att skolan ska vara en säker plats, behöver även nätet kännas tryggt för alla elever. Samtidigt som sociala plattformar på nätet erbjuder en unik miljö med anonymitet och snabb spridning, bygger samvaron på internet på att vi håller oss till de grundläggande principerna för hur vi är mot varandra. Det handlar om att kunna hantera konflikter, samverka i grupper och förstå olika kulturer. Fokuset på nättrygghet, sunda relationer och samtycke är ett av de områden där Binogi och Prinsparets Stiftelse möts och samarbetar med gemensamt mål att öka fokus på frågorna och driva förändring. Resultatet är en helt ny lärarhandledning från Binogi med fokusområdet trygghet på nätet.
Binogi firar internationella dagen för modersmål21.2.2025 10:30:07 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 21 februari är det Internationella dagen för modersmål. Dagen är en dag då vi gemensamt förespråkar och tydliggör målen i FN. Det här är en dag att öka medvetenhet om gemensamma värderingar och hylla dess innebörd. För Binogi och Språkprojektet är detta en av årets viktigaste dagar. Modersmålet är en viktig byggsten i lärandet och i utformningen av en identitet. Vi vet att det är av stor vikt att modersmålet erkänns och lyfts upp som en tillgång, i samhället i stort så väl som i skolan.
Ännu mer handledning från Binogi20.2.2025 16:14:00 CET | Pressmeddelande
Vi på Binogi är stolta över att kunna presentera en ny uppdatering av vår lärarhandledning inom Sexualitet, samtycke och relationer. Den har fått en ny, mer tillgänglig design, fler lektionsförslag och ännu fler kopplingar till relevanta källor och material. Vi tror på att samarbeta för att skapa de bästa resurserna för skolan. Tidigare har vi med framgång kopplat ihop Binogis lärmaterial med kompletterande material från Utbildningsradion (UR), och nu tar vi det ett steg vidare. I samarbete med Prinsparets Stiftelse och deras plattform Lajka har vi utökat handledningen med ännu större fokus på samtycke – särskilt online.
Binogi i samarbete med Prinsparets Stiftelse12.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Binogi är stolta över vårt nya samarbete med Prinsparets Stiftelse. Det nyetablerade samarbetet innebär att lärare som använder Binogis marknadsledande utbud av animerade, flerspråkiga lektionsfilmer nu får direktingångar till utvalt material i Prinsparets Stiftelses plattform Lajka.
Binogi stödjer undervisning om amerikanska presidentvalet och sociala mediers, AIs och deep fakes roll i politiska kampanjer18.10.2024 09:58:42 CEST | Pressmeddelande
Nu lanserar Binogi en alldeles färsk lärarhandledning för att stödja dig som lärare inom samhällsvetenskapliga ämnen: Lärarhandledning kopplat till valet i USA. Genom att undervisa om USA:s val 2024 kan vi uppfylla flera av läroplanens mål samtidigt som vi ger eleverna en djupare förståelse för global politik och samhällsfrågor. Handledningen guidar till undervisningsmaterial kopplat till det amerikanska valsystemet och aktuella samhällsfenomen som är högaktuella i och med det pågående valet. AI och deep fake som en del av presidentvalskampajen ger bärkraft till viktiga samtal i klassrummet om vikten av källkritik och stärka förmågan att kritiskt granska kommunikation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum