Åtal väckt i ärende om bland annat förberedelse till mord i Upplands Väsby
Åklagare har i dag väckt åtal mot 20 personer för inblandning i mordplaner i Upplands Väsby under vintern 2023.
Brottsrubriceringarna är i huvudsak förberedelse eller stämpling till mord, grovt vapenbrott och medhjälp till de brotten. Utredningen visar att personerna som har åtalats har haft olika stor inblandning i planerna som åtalet avser. Flera av de som har åtalats är häktade eller placerade på SIS-hem.
– Utredningens framgång bygger på en kombination av ett mycket resursstarkt spaningsarbete, ett gediget utrednings- och analysarbete och framgångsrik tvångsmedelsanvändning, säger statsåklagare Daniel Suneson.
Huvudförhandlingen börjar i början av september i säkerhetssal vid Attunda tingsrätt och beräknas pågå i omkring 18 dagar.
Målnummer i Attunda tingsrätt: B 13373-23.
Åklagaren är inte tillgänglig för ytterligare kommentarer.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
Kvinna begärd häktad för stölder på sjukhus i Stockholm11.12.2025 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en kvinna i 50-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för grov stöld, bland annat på Danderyds sjukhus.
En person som varit anhållen för mord i Hörby är släppt på fri fot11.12.2025 13:38:48 CET | Pressmeddelande
Den man i 50-årsåldern som i tisdags den 9 december anhölls på skälig misstanke för mord på en kvinna och ett barn i Hörby i Skåne är släppt på fri fot.
Två personer häktade i mordärende i Luleå10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
En man i 60-årsåldern är häktad för mord och grovt gravfridsbrott och en kvinna är häktad för grovt gravfridsbrott i Luleå. Båda är häktade på skälig misstanke, den lägre misstankegraden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum