Tara Babulfath stängs av i 3 månader efter incidenten på OS
Under OS i Paris tog 18-åriga Tara Babulfath sensationellt OS-brons i judo – den första OS-medaljen i judo någonsin för Sverige. Men nu får Babulfath 3 månaders avstängning från alla internationella judoaktiviteter efter incidenten under OS-semifinalen där Babulfath stod kvar på mattan och protesterade mot domaren. Beslutet kom från Internationella Judoförbunds disciplinnämnd under fredagen.

"Det var väntat att det skulle komma påföljder. Inom judon har vi en stark värdegrund där respekt, artighet och självkontroll är några av judons ledord. Här blev det ett avsteg från den som får konsekvenser", säger Svenska Judoförbundets ordförande Kristiina Pekkola.
"Förhoppningsvis kommer det också något positivt ur den här händelsen. Agerandet från Internationella Judoförbundet visar att judons värdegrund inte bara är fina ord på ett papper utan något vi lever efter. Det här visar för både barn, vuxna, tävlande och coacher att värdegrunden är viktigt att följa i alla lägen", fortsätter Kristiina Pekkola.
Detta har hänt
Det var under semifinalen i damernas 48-kilosklass som det hettade till för svenska OS-debutanten Tara Babulfath. Detta efter att hon tilldelats en tredje shido (varning) som innebar att hon förlorade matchen. Babulfath höll inte med domaren och stod kvar på mattan och ifrågasatte domslutet. Babulfaths agerande hade kunnat kosta henne platsen i bronsmatchen, men efter en utredning på plats tilläts hon att tävla vidare, och tog senare det historiska OS-bronset för Sverige.
Efter OS har händelsen utretts mer ingående och i fredags kom beslutet – Tara Babulfath får 3 månaders avstängning från alla internationella judoaktiviteter, så som tävlingar och läger, både på europeisk och global nivå.
"Det är ganska väntat med en påföljd för Tara efter hennes protester mot domslut under OS. En domares beslut ska respekteras. Tara gjorde en fantastiskt stark prestation under OS-tävlingen i judons 48 kg där hon vann en bronsmedalj. Jag är säker på att både positiva och negativa lärdomar kommer att utveckla Tara som judoka och idrottare. Det var mycket positivt att ha med henne i OS-truppen och hon var ett bra val att leda den svenska truppen som en av fanbärarna under avslutningsceremonin", säger SOK:s truppchef Peter Reinebo.
Därför var Babulfaths protester ett allvarligt övertramp
I flera andra sporter är det kanske inte många som höjer på ögonbrynen när en aktiv protesterar mot ett domslut eller gestikulerar vilt vid en besvikelse, men inom judo är det annorlunda. Judo är mer än bara en sport – det är ett sätt att leva. Judon vilar på en stark värdegrund som är likadan över hela världen. Värdegrunden består av 8 värdeord, som ska vägleda varje judoka, på och utanför mattan. Några av värdeorden är respekt, artighet och självkontroll. Det innebär bland annat att de tävlande bugar före och efter match, tackar sina motståndare och visar respekt för domaren, liksom att de har självkontroll för att i alla situationer kunna kontrollera sitt uppförande och sitt humör.
Nyckelord
Kontakter
Kristiina PekkolaFörbundsordförande
Tel:070-440 08 42kristiina.pekkola@judo.seKristin JohanssonKommunikatör
Tel:076-172 56 32kristin.johansson@judo.seBilder

Länkar
Följ Svenska Judoförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Judoförbundet
Brons till Ida Eriksson på Grand Slam i Abu Dhabi29.11.2025 20:06:15 CET | Pressmeddelande
Ida Eriksson tog idag sin andra Grand Slam-medalj i karriären när hon säkrade ett brons i Abu Dhabi. Medaljen kom efter en stark insats med tre vinster och en förlust.
EM-guld i U23 till Ingrid Nilsson2.11.2025 12:08:22 CET | Pressmeddelande
Efter förlorade bronsmedaljmatcher på både Junior-EM och Junior-VM inom loppet av en månad tidigare i höst, klev 20-åriga Ingrid Nilsson nu högst upp på prispallen på U23-EM i Chisinau. Denna revanschens dag imponerade Nilsson stort från en svår lottning, idel ippon-segrar (full poäng) fram till finalen, mot bl.a. förstaseedade portugisiska Tais Pina. I finalen blev det en waza-ari (mellanpoängen) som avgjorde mot ukrainska Olha Tsimko.
Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima13.10.2025 13:13:59 CEST | Pressmeddelande
Det går bra för Ida Eriksson! I mars tog hon silver på Grand Prix Upper Austria och i natt säkrade värmländskan karriärens första seger på världstouren i judo — ett guld på Lima Grand Prix.
Medaljmatch på junior-VM i Lima för både Nilsson och Vardanian8.10.2025 00:47:26 CEST | Pressmeddelande
Svensk judo har en stark juniorgeneration med den redan senioretablerade stjärnan Tara Babulfath i spetsen. Nu har Ingrid Nilsson och Narek Vardanian tagit kliv i Babulfaths fotspår. Nilsson och Vardanian följde upp framgångarna på junior-EM (JEM) för en månad sedan med mycket starka junior-VM (JVM)-insatser. Nu med femteplatser för båda efter förluster mot samma judoka som blev för svåra på JEM. (Not, inga fjärdeplatser i judo, endast två brons och två femteplatser.)
Sveriges trupp till junior-VM24.9.2025 07:40:00 CEST | Pressmeddelande
Den 5-7 oktober avgörs U21-VM i judo i Lima, Peru. Där kommer Sveriges framtidslöften att mäta sig mot världens bästa juniorer. Med i truppen finns bland annat OS-bronsmedajören Tara Babulfath och den nyblivna silvermedaljören från junior-EM, Narek Vardanian.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum