Sveriges stafettlag på EM i Ungern
Sverige ställer upp med tre lag i dam- respektive herrklassen på stafetterna som avslutar EM i Ungern i morgon tisdag. ”Vi har sex bra lag till start”, säger förbundskapten Kalle Dalin. Du följer tävlingarna live i SVT.

Efter två riktigt tuffa individuella finaler på EM i Ungern laddar nu den svenska truppen om till tisdagen då mästerskapet avslutas med stafetter.
– Det är en välbehövlig vilodag efter tre tuffa tävlingsdagar i rad med den värmen som varit. Men redan i går kväll märktes bland löparna att man började spekulera om lagen och se fram emot stafetten, säger förbundskapten Kalle Dalin.
Ett återbud kom på måndagsmorgonen från Oskar Hagström som står över stafetten på grund av löparknä som han brottats med den senaste tiden. Efter långdistansen så blev det sämre igen.
– Synd för Oskar men i övrigt är alla löpare tillgängliga och sugna på stafett.
Var det enkelt att ta ut lagen?
– Det är ju enkelt att ta ut bra lag och vi har sex bra lag till start. Ändå står Jens (Rönnols) och Alma (Svennerud) utanför. De hade platsat i många andra länder.
– När vi valt vilka som ska springa i vilket lag så har vi gått på de som behärskar den här terrängen de dagar som varit och lyckats bäst. Därmed hamnar tre killar som inte blivit godkända i lag 3. Som då ändå blir ett mycket starkt lag. När det gäller förstalagen på både dam- och herrsidan så springer där de löpare som stuckit ut.
Troligtvis blir inte terrängen lika extrem som på den individuella loppen även om det kommer att vara kuperat också i stafetterrängen.
Herrarna är först ut med start 14:10. Damstafetten börjar 16.08. Du följer tävlingarna direkt i SVT som sänder 14.00 – 18.00.
Sveriges laguppställningar:
Herrar
Lag 1: Viktor Svensk, Albin Ridefelt, Emil Svensk
Lag 2: Simon Imark, Anton Johansson, Martin Regborn
Lag 3: Axel Elmblad, Gustav Bergman, Max Peter Bejmer
Damer
Lag 1: Johanna Ridefelt, Hanna Lundberg, Tove Alexandersson
Lag 2: Alva Sonesson, Andrea Svensson, Karolin Ohlsson
Lag 3: Amanda Kleijn, Helena Karlsson, Alva Olsson
Fakta inför stafetterna:
Herrar
6.,6 km, 270 m klättring, 18 kontroller.
Beräknad vinnartid 105 minuter.
Damer
5,6 km, 240 m klättring, 17 kontroller.
Beräknad vinnartid 105 minuter.
Kontakter
Kalle DalinFörbundskapten, senior
Tel:0703050312kalle.dalin@orientering.seSvenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Spurtuppgörelser avgjorde Ultra-SM – Vikström och Imark starkast30.3.2025 17:41:47 CEST | Pressmeddelande
Swedish League inleddes med en rejäl kraftmätning i Nävekvarn – SM i ultralångdistans. Både dam- och herrklassen avgjordes i dramatisk spurt efter över två timmar i tuff terräng.
IFK Göteborg och Stora Tuna segrare på premiären av Stafettligan 2025 i orientering29.3.2025 16:42:16 CET | Pressmeddelande
Under lördagen inleddes Stafettligan med Måsenstafetten i fin terräng vid Nävekvarn på Tunbergshalvön. På herrsidan tog Stora Tuna OK hem förstaplatsen framför IFK Göteborg Orientering med knappa minutens marginal. På damsidan fick IFK Göteborg revansch och segrade efter en hård slutduell mot Göteborg-Majorna OK.
Pressinbjudan: Välkommen till 10MILA i Finspång!25.3.2025 08:09:30 CET | Pressmeddelande
Välkommen att bevaka 10MILA på Arena Grosvad, en av världens mest prestigefyllda orienteringstävlingar!
Världscupseger och EM-guld på långdistans till Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl23.3.2025 15:19:31 CET | Pressmeddelande
Sverige avslutar EM i skidorientering på ett suveränt sätt. Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl vinner långdistansen och tar därmed hem totalsegern i världscupen. Det blir också svenskt guld och silver på JVM genom Nelly Mårtensson och Maja Lundholm samt UEM-silver till Iris Bergkvist.
Svensk succétrippel på EM i Finland22.3.2025 16:30:01 CET | Pressmeddelande
EM i skidorientering fortsätter med stora svenska framgångar. På lördagens medeldistans gjorde trion Ella Turesson, Frida Sandberg och Anna Aasa succé med guld, silver och brons. ”Det är helt sjukt. Jag är så himla nöjd”, säger Turesson. På Ungdoms-EM blev det dessutom en dubbel genom Iris Bergkvist och Ida Pauler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum