Skansen och Garbergs vinner DN Reklamcupen 2024 med varumärkesstärkande kampanj
19.8.2024 16:05:00 CEST | Bonnier News | Pressmeddelande
Skansen och Garbergs har utsetts till vinnare av DN Reklamcupen 2024. Kampanjen hyllas för sin förmåga att stärka Skansens varumärke genom att inkludera flera viktiga aspekter som familjevänlighet och biologisk mångfald.

DN Reklamcupen har under sommaren genomförts för 21: året i rad med totalt 32 deltagande bidrag. I finalen möttes Skansen tillsammans med Garbergs och och ST1 tillsammans med Garbergs. En enig jury utsåg Skansen tillsammans med Garbergs till vinnare.
– Idéen löser en ”riktig kundbrief” som är större än bara ett enskilt tävlingsbidrag. Det är en stor idé i ett kondenserat format som bygger varumärket Skansen på ett eminent sätt genom att lyckas få in flera olika parametrar. Bland dem att de finns till för familjer, att man kan gå dit tillsammans och att Skansen bland annat bidrar till överlevnaden av den biologiska mångfalden, säger Jenny Kaiser, juryordförande och vd på Åkestam Holst NoA.
Hon menar att Skansen och Garbergs tagit fram en kampanjidé som är väldigt starkt visuellt utformad och med hög hantverkshöjd. Det är något som dock många andra bidrag i årets tävling också hade.
– Efter att grundomgången var genomförd kunde vi alla i juryn konstatera att årets tävlingsbidrag genomgående har varit mer visuellt drivna, till skillnad från de senaste årens mer copy-drivna bidrag. Det tycker vi är extra kul.
Bidragen i årets DN Reklamcupen har alla hållit en väldigt hög nivå, menar Paul Brandenfeldt, försäljningsdirektör på Bonnier News.
– Den kreativa kraften i reklambranschen lever i allra högsta grad och det finns många kunder där ute som vågar köpa kreativa idéer med högt underhållningsvärde och som är emotionellt drivande. Det bådar gott för reklambranschens fortsatta utveckling. Likaså är det glädjande att så många fortsätter att vara kreativa och hittar på nya spännande sätt att uttrycka sig i print.
Juryn i DN Reklamcupen 2024
Jenny Kaiser, VD Åkestam Holst NoA (ordförande)
Silla Levin, Chief Creative Officer ARC + Kurppa Hosk Communications
Ebba Grenninger, Creative Director och Vice VD Jung Relations
Johanna Hoffman-Bang, Creative Ape Creative Club
Anna Qvennerstedt, Independent Creative
Jenny Hagblom, Independent brand & Marketing Consultant
Mehrnaz Bejne, VD Garbergs
Josephine Wallin Ankarstrand, Creative Director Nord DDB
Filippa Wijkström, Head of Sales Bonnier News
Kontakter
Jenny KaiserJuryordförandeDN Reklamcupen 2024
jenny.kaiser@akestamholst.sePaul BrandenfeldtFörsäljningsdirektörBonnier News
Tel:072-588 25 91paul.brandenfeldt@bonniernews.seBilder
Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Tidningskoncerner gör ny storsatsning på fotboll – nytt avtal ger hundratals matcher till prenumeranterna2.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News, Gota Media och NTM Media har tecknat ett nytt treårigt samarbetsavtal med Sportway gällande mediarättigheterna för Ettan. Avtalet innebär att +allt-kunder hos Bonnier News och Gota Media får tillgång till att se hundratals matcher per år via den gemensamma livesportplattformen. Även NTM:s kunder kommer att kunna se många av matcherna på koncernens olika sajter.
Emelie Makrill ny chefredaktör på Tranås Tidning.27.3.2026 08:35:00 CET | Pressmeddelande
Emelie Makrill har utsetts till ny chefredaktör och ansvarig utgivare på Tranås Tidning. Hon tillträder den 1 juni och efterträder då Johan Hedberg som går i pension. – Jag är väldigt stolt över att vara där jag är i dag och att jag har fått möjligheten och förtroendet att fortsätta arbeta med en oerhört kompetent och driven redaktion, säger Emelie Makrill, som i dag är nyhetschef på tidningen.
Dagens industri lanserar ny tjänst för framtidens IR-kommunikation20.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Dagens industri tar nästa steg i utvecklingen av digitala tjänster för börsnoterade bolag och investerare. Med lanseringen av en ny, modern Investor Relations-tjänst på di.se stärker tidningen sin position som landets ledande affärstidning.
Borlänge Tidning planerar förändrad printutgivning19.3.2026 09:05:00 CET | Pressmeddelande
Från och med 1 oktober föreslås Borlänge Tidning gå från sex till tre utgivningsdagar i veckan: tisdag, torsdag och lördag. E-tidningen fortsätter att ges ut sju dagar i veckan. Syftet är att långsiktigt säkerställa en attraktiv och hållbar papperstidning, samtidigt som resurser frigörs till den lokala journalistiken.
Aller Media, Bonnier News och Schibsted välkomnar att IAB Sverige utesluter Meta12.3.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Aller Media, Bonnier News och Schibsted, tre av Sveriges ledande mediekoncerner, stannar kvar i medlemsorganisationen IAB Sverige efter beslutet att IAB:s styrelse utesluter Meta, på grund av de omfattande problemen med bluffannonser och bedrägerier på plattformar som Facebook och Instagram.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
