Nu kommer Göteborgs nya superspårvagn – se bilder här
Natten till fredag kommer den första av Västtrafiks 60 nya längre spårvagnar till Göteborg. Spårvagnen är 12 meter längre än nuvarande modeller och rymmer nästan dubbelt så många resenärer. Media bjuds in att delta på avlastningen av den nya spårvagnen.

I september 2021 beställde Västtrafik 40 nya längre spårvagnar av tillverkaren Alstom. Året därpå beställdes ytterligare 20 stycken. Natten mot den 23 augusti väntas den första nya spårvagnen anlända till Göteborg på trailer. Resan går från Alstoms anläggning i tyska Bautzen.
— Det här är ett stort steg framåt i vår satsning på att utveckla kollektivtrafiken i Göteborg. Med 60 nya, längre och fullt ut tillgängliga spårvagnar gör vi det ännu enklare för våra resenärer att ta sig till sina jobb, skolor och aktiviteter på ett hållbart sätt, säger Lars Backström, vd på Västtrafik.
Börjar köra i december
Spårvagnarna, vars modell kallas M34, genomgår ett omfattande testprogram i Tyskland innan de levereras. Sen fortsätter testerna på Göteborgs Spårvägars depå i Göteborg innan göteborgarna får kliva på. Om allt går som det ska sätts spårvagnarna in i ordinarie trafik i december.
— För Göteborgs Spårvägar är ankomsten av den nya spårvagnen en viktig milstolpe. Det är den vagnstypen som kommer att lösa många av de utmaningar som kollektivtrafiken i Göteborg står inför i framtiden, säger Linda Rudenwall, vd på Göteborgs Spårvägar.
Resterande spårvagnar levereras successivt till Göteborg fram till 2026.
— Vi är väldigt glada att nu leverera den första nya och längre spårvagnen till Västtrafik. Det är en spårvagn med stor kapacitet tack vare sin generösa längd. Som alltid när man bygger avancerade fordon är produktionsprocessen en resa i sig, och vi har haft ett mycket gott och nära samarbete med Västtrafik genom alla steg. Nu ser vi fram emot att fortsätta leverera resten av flottan, säger Björn Asplund, Customer Director på Alstom.
Tanken från början var att de nya spårvagnarna skulle levereras i april, men på grund av materialförseningar och vägarbeten i Tyskland har leveransen skjutits fram.
Media välkomnas till avlastningen
Avlastningen av den nya spårvagnen sker kl. 08:00 den 23 augusti på Göteborgs Spårvägars depå vid Rantorget. Media är välkomna och möjligheter att filma, fotografera och intervjua talespersoner från Västtrafik, Göteborgs Spårvägar och Alstom. Föranmälan sker till kommunikation@sparvagen.goteborg.se Vid detta tillfället är det enbart visning av avlastningen som erbjuds, längre fram kommer tillfälle att premiäråka den nya spårvagnen ges.
Fakta: Spårvagn M34
- 45 meter lång (12 meter längre än modell M33)
- Plats för 306 resenärer
- Stora flexytor med plats för rullstolar, barnvagnar etc
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Presstjänsten svarar på medias frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Maila eller ring oss så hjälper vi dig.
Bilder







Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Här är Göteborgs nya spårvagnslinje till Lindholmen19.3.2025 07:55:46 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka linjer som kommer att börja köra på den nya spårvägen till Lindholmen. I december börjar linje 10 och nya linje 12 att köra på sträckan, en satsning som kommer ge mer plats i kollektivtrafiken och fler resmöjligheter för resenärerna.
Bilister cyklade fyra varv runt jorden13.3.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu har årets upplaga av Västtrafiks projekt Vintercyklist avslutats. Cyklister från hela Västsverige har i år tillsammans trampat över 17 000 mil och minskat koldixodiutsläppen med 29,3 ton.
Västtrafik vill minska bilåkandet till skolor26.2.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu är anmälan för årets upplaga av På egna ben öppen, initiativet för att få barn att gå, cykla eller resa mer kollektivt till skolan. Västtrafik uppmuntrar nu kommuner i Västra Götaland och Region Halland att ge sina skolor chansen att vara med i hållbarhetsprojektet. Sista anmälningsdag är den 19 mars.
Västtrafik utökar testet med Buss on demand4.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I Marks kommun har Västtrafik sedan november 2023 testat bussar som kommer på beställning. Nu är det klart att Västtrafik kommer utöka testet med fler bussar och bättre tillgänglighet. Startdatum för det utökade testet kommer kommuniceras inom kort. Testet kommer pågå i cirka ett år och under perioden pausas linjerna 55 och 56.
Premiär för Sveriges längsta spårvagn i Göteborg17.1.2025 11:41:03 CET | Pressmeddelande
På söndag börjar Västtrafiks nya långa spårvagnar köra på linje 11 i Göteborg. Med sina 45 meter och plats för över 300 resenärer är M34 den största spårvagnen hittills. Totalt 60 nya spårvagnar levereras under de kommande två åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum