Stort intresse för Einar Mattssons totalförvaltning av fastigheter
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB fortsätter arbetet att utveckla helhetserbjudandet till förvaltningskunderna. Här är tjänsterna kring olika delar inom hållbarhet som klimatanpassning, trygghet och ekonomi populära.

– Vi har under många års tid byggt erfarenhet, kompetens och en organisation inom alla områden kopplade till fastighetsägandet. Nu har vi förstärkt styrningen, processerna och rapporteringen så vi kan fortsätta vara en personlig, en effektivare och en mer heltäckande leverantör. Ett mer komplett erbjudande, säger Emma Beck-Friis, affärsutvecklingschef på förvaltningsbolaget.
Tjänster för en hållbar affär
Det rådande marknadsläget kräver ett ökat fokus på fastighetsägarens driftnetto, ett arbete som innebär noggrann planering och uppföljning gentemot budget och underhållsplan. Här har Einar Mattsson stora möjligheter att bidra till kundens affär. Dels genom grunderbjudandet som handlar om att driva fastighetsaffären, dels i form av tjänster och kunskap kring exempelvis energibesparingar, uppdatering av underhållsplaner, underlag för att förhandla lånevillkor och inte minst trygghetsarbete.
– Många är nyfikna på hur Einar Mattsson bedriver sitt hållbarhetsarbete. Som koncern har vi kommit en bit framåt och hjälper gärna våra förvaltningskunder i deras processer. Förebyggande arbete för att nå social och ekonomisk hållbarhet är andra exempel på områden där vi kan hjälpa till, baserat på det arbete vi utför på Einar Mattssons fastighetsbestånd. Klimatanpassning av fastigheter är ett annat sådant område, berättar Emma.
Arbete för tryggare fastigheter
Vapenvåld och sprängningar har skapat oro i alla delar av Storstockholm. För fastighetsägare och bostadsrättsföreningar är det omöjligt att inte påverkas av gängkriminaliteten.
– Oron är stor och befogad, men det går att göra en hel del i förebyggande syfte. En personlig och närvarande förvaltning är grunden för trygghet i och omkring en fastighet, och vid behov utreder vi också olaga andrahandsuthyrning och genomför kontraktssaneringar, säger Emma.
Förmågan att hantera kriser har också blivit en angelägen fråga. Stora aktörer har krisorganisationer men i mindre fastighetsbolag och bostadsrättsföreningar är det inte lika lätt. Även här har Einar Mattsson kunskapen och resurserna.
– Vi kan erbjuda en erfaren krisorganisation som är medietränad och vet vad som behöver göras i händelse av kris. I oroliga tider är det skönt att veta att sådant finns på plats.
Utemiljöer som uppskattas
En välskött fastighet förtjänar en lika välskött utemiljö. Därför finns Einar Mattssons utemiljögrupp. Med sitt långsiktiga och systematiska arbetssätt, och en stor dos omtanke om de boende, skapar de förutsättningar för trygga, trivsamma och hållbara utemiljöer.
Hos Einar Mattsson är ett personligt och kundnära arbetssätt en självklarhet. Den senaste kundundersökningen gav återigen värdefull återkoppling från kunderna och fina betyg, se Aktiv Bo-resultatet här. Nu senast valde Vasakronan totalförvaltning från Einar Mattsson.
Med den fina återkopplingen jobbar Emma och alla teamen vidare med att vässa erbjudandet ytterligare.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar drygt 14 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 56 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons över 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson bygger nytt – nu även för igelkottar25.4.2025 05:54:00 CEST | Nyheter
Einar Mattsson är en långsiktig fastighetsägare som äger, förvaltar, utvecklar och bygger bostäder i Storstockholm. Att bostäderna är för människor har vi hittills inte behövt tillägga i företagsbeskrivningen. Men nu växer ett litet, försiktigt bestånd även för djurriket fram. Det består i dagsläget av fågelholkar och bihotell som i år för första gången kompletteras med bostäder för igelkottar. Övervintringsplatser är nämligen en bristvara för våra taggiga vänner.
Einar Mattsson 2024 - året då vi skapade trygghet14.4.2025 06:37:00 CEST | Pressmeddelande
2024 var fyllt av mycket oro. Därför blev det ännu viktigare för Einar Mattsson att navigera genom utmaningarna med fokus på att trygghet och trivsel för boende. I slutet av året hade vi 71 nyrenoverade bostäder, 134 färdigställda, 109 i produktion och en byggrättsportfölj om 1348 bostäder. Vi attraherade nya förvaltningskunder och förvaltade totalt 15 238 bostäder till ett värde av ca 69 mdkr. Koncernens resultat efter finansnetto blev 16 mkr (160 mkr).
Bonnier Fastigheter Bostad väljer Einar Mattsson för förvaltning i Storstockholm10.4.2025 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 april 2025 tar Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB över fastighetsdriften och den administrativa förvaltningen av Bonnier Fastigheter Bostads fem fastigheter i Storstockholm. Här finns 878 bostäder och 15 lokaler på en yta om ca 48 000 kvm.
“Jag ska bara ...” är temat för Einar Mattssons arbetsmiljö- och säkerhetsvecka7.4.2025 05:52:00 CEST | Nyheter
Einar Mattsson har alltid fokus på arbetsmiljö och säkra beteenden. Under hela den här veckan fokuserar samtliga medarbetare i koncernen mer djupgående på sina beteenden. Arbetsmiljö- och säkerhetsveckan har nu hållits i flera år och flera olika utbildningsaktiviteter står på schemat. Obligatoriska föreläsningar är inplanerade och inför veckan har koncernens chefer och ledare fått specifik utbildning hur de leder och kan jobba mer proaktivt med frågorna.
”Einar brydde sig på riktigt” — fredagsporträttet med Lennart Kjellkvist4.4.2025 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Som en del i vårt 90-årsfirande uppmärksammar vi mångåriga medarbetare. Många har trivts i bolaget och för flera har det varit deras enda arbetsplats. Idag berättar Lennart ”Kjellis” Kjellkvist om arbetslivet på Einar Mattsson och några anekdoter. Lennart jobbade heltid i 44 år fram till 2012 då han gick i pension, sedan dess har han kommit in till kontoret på diverse ströjobb.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum