Nu säljer Lidl Sverige frukter och grönsaker som vuxit upp till toner av klassisk musik
22.8.2024 08:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Växer grönsaker bättre till toner av klassisk musik? Ja, en del forskningsstudier tyder på det. För att utforska musikens påverkan på frukt och grönt – och i en strävan att erbjuda kunderna det allra bästa – har Lidl Sverige installerat ljudsystem som täcker mer än 25 000 kvadratmeter av odlingar runt om i Sverige. Där växer frukter och grönsaker nu upp till toner från Kungliga Filharmoniska Orkestern.

Att musik gynnar plantors tillväxt visar en hel rad vetenskapliga studier. Med strävan att förbättra kvaliteten ytterligare på sitt frukt- och grönsakssortiment gav Lidl Sverige under våren det statliga forskningsinstitutet RISE i uppdrag att analysera vad forskningen säger om musikens påverkan på växter.
- Även om växter inte har öron, så kan de känna vibrationer från ljudvågor. Att musik gynnar plantors tillväxt och till exempel kan påverka både rötternas längd och skördarnas storlek visar en hel rad vetenskapliga studier. Vi kan genom vår rapport konstatera att olika musikgenrer gynnar olika plantors tillväxt, säger Tora Råberg, forskare på RISE.
Det här har Lidl Sverige tagit fasta på och därför installerat ett ljudsystem som täcker mer än 25 000 kvadratmeter växthus och odlingar runt om i Sverige. Där får frukt och grönt växa upp till toner från Kungliga Filharmonikerna som bland annat framför en symfonisk version av ”Sån är Lidl”.
- Frukt och grönt är några av de mest uppskattade varorna på Lidl. Vi jobbar hela tiden med att ytterligare förbättra och förfina kvaliteten och genom det här samarbetet med Kungliga Filharmonikerna, våra svenska odlare och forskningsinstitutet RISE hoppas vi höja den redan höga kvaliteten ytterligare. Det är otroligt roligt att få erbjuda filharmoniska frukter och grönsaker. Bara det bästa är gott nog för våra kunder, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
38 procent högre plantor
Rapporten som RISE har tagit fram på uppdrag av Lidl Sverige, visar att musik har kraften att påverka växtriket. I en studie där alfalfafrön exponerades för musik utvecklades 100 procent av alla frön till groddar när man spelade klassisk musik, vals eller naturljud för dem. Samma studie visade att flera musikgenrer har en positiv påverkan på sallad, både när det gällde rötternas och stammens längd. Enligt en annan studie ökade klassisk musik fröskörden på bönor med så mycket som 33 procent och bönplantorna växte sig 38 procent högre än plantor som inte fått växa till musik.
Totalt har fem odlare spelat klassisk musik för tomater, gurkor, sallad, färska kryddor och äpplen. Dessa varor kommer att finnas till försäljning i samtliga Lidl-butiker runt om i landet från och med vecka 35. Produkterna kommer att vara märkta med en blå not, för att det ska vara enkelt att hitta dem. Varorna saluförs under Lidl Sveriges eget varumärke Matriket.
Kunskaps- och analysföretaget Novus genomförde under mars 2024 en undersökning där 3 592 svenskar fick frågor kring vilken dagligvaruaktör som får högst betyg på frukt och grönt avseende kvalitet och pris. Lidl fick ett prisbetyg på 3,84 och ett kvalitetsbetyg på 3,94, vilket gav ett totalbetyg på 3,89 – högst placering och klart över genomsnittet.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder






Länkar
Om oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Falukorv från Matriket är bäst i test5.2.2026 15:43:40 CET | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.
Lidl Sverige kliver in som founding partner till IHOP – satsar långsiktigt på barn och unga i utsatta områden3.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att ta ansvar för mer än bara priserna på hyllan. Genom att gå in som founding partner i IHOP växlar Lidl upp sitt sociala engagemang för att bryta utanförskapet bland barn och unga. Målet? Att varje investerad krona ska göra så stor nytta som möjligt där behoven är som störst.
Lidls stöd till skeppet Vasa inspirerar – kulturministern på besök28.1.2026 12:52:36 CET | Pressmeddelande
Regeringen ser nu över hur näringslivet kan bredda finansieringen av den svenska kultursektorn. Som ett led i detta besökte kulturminister Parisa Liljestrand i dag Lidl Sverige, vars samarbete med Vasamuseet utgör ett konkret exempel på hur kommersiella aktörer kan bidra till ett levande och hållbart kulturliv.
Lidl har Sveriges billigaste matkasse enligt PRO:s stora prisundersökning 202522.1.2026 16:49:51 CET | Pressmeddelande
Lidl står som den totala vinnaren i PRO:s årliga prisundersökning 2025. Med ett genomsnittspris på 1082,20 kr erbjuder Lidl inte bara den billigaste matkassen i kategorin mindre och mellanstora butiker, utan har det lägsta priset av samtliga undersökta butikskedjor. Undersökningen visar dessutom att Lidls genomsnittspris är lägre än hos den vinnande kedjan i kategorin för stora butiker.
Potatisen som gjorde skillnad – Lidl Sverige skänker 750 000 kronor till Sveriges Stadsmissioner22.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Under december månad valde Lidl Sverige att låta potatisen bana väg för ett större stöd till människor i utsatthet. Nu står slutsumman klar: 750 000 kronor har samlats in till Sveriges Stadsmissioner för att motverka matfattigdom i Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum