176 nya bostäder – Linköpings nya stadsdel Djurgården tar form
21.8.2024 11:32:27 CEST | Stångåstaden | Nyheter
Det händer grejer i Linköpings nya stadsdel Djurgården. Handelsutbudet i området kompletteras med bostäder och Stångåstaden är först ut. 176 nya hyresbostäder byggs och utöver det flera kommersiella lokaler och en vårdcentral.

Stångåstaden bjöd tillsammans med kommunen och entreprenören Peab in till en pressträff där planerna för området presenterades. För Stångåstadens del är bygget av bostäderna i Djurgården ett av flera nyproduktionsprojekt som pågår. Totalt bygger Stångåstaden 900 bostäder runtom i Linköping.
– Det är en bra känsla att vi som stor aktör kan vara först ut i att starta en ny stadsdel. Vi tror jättemycket på det här läget. Att vi satsar och bygger nytt runtom i staden är ett naturligt led i vårt uppdrag att göra Linköping bättre att bo och leva i, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.

Kristina Edlund, kommunstyrelsens ordförande i Linköping, tryckte på vikten av att bygga bostäder för att Linköping ska kunna fortsätta växa.
-Att Stångåstaden totalt har 900 bostäder i gång är unikt. Det är inte många andra som kan säga det i nuläget. Jag är glad över att Linköping som stad växer och tack vare Stångåstadens satsningar så har vi möjlighet att ta emot dem som vill flytta hit.

Djurgården bygger ihop stad med grönområden
Med Tinnerö eklandskap som närmaste granne och cykelavstånd till centrala Linköping passar läget den som uppskattar att bo nära grönområden men samtidigt vill ha stadsliv inom räckhåll. Tanken med stadsdelen Djurgården är att bygga ihop innerstaden med kringliggande grönområden. I områdets närhet finns även flera stora arbetsplatser som Linköpings universitet, Mjärdevi och Universitetssjukhuset.
Redan idag finns en hel del service och handel i området i form av bland annat livsmedelsbutik, systembolag, gym och restauranger. Men planerna för området är större än så. När den nya stadsdelen Djurgården är fullt utbyggd är planen att området kommer bestå av omkring 3 000 nya bostäder, skolor, förskolor, äldreboenden, vårdcentral och idrottsplats. Det planeras även för en utökning av serviceutbudet i området genom lokaler för handel och kontor i bostadshusens bottenvåningar.
Stångåstaden först ut att bygga i området
Stångåstaden är först ut att bygga bostäder i området och bygger med Peab som entreprenör i ett första skede 176 hyresrätter mellan 1-4 rum och kök. Uthyrningen av bostäderna startar under hösten 2024 och inflyttningen är planerad till början av 2026. Fastigheterna kommer att certifieras enligt miljöbyggnad silver, vilket bland annat innebär att den har en låg energianvändning, god ventilation och bra dagsljus. Stångåstaden bygger även 3500 kvadratmeter kommersiella lokaler i området samt en vårdcentral.

En plats med historia
Djurgården har fått sitt namn från den jaktpark som hertig Johan, son till Johan III, lät uppföra år 1606. Parken hölls i drift till tidigt 1700-tal när området avvecklades och djuren fraktades till den nya stora kungliga Djurgården i Stockholm. I modern tid har området bland annat använts som militärt övningsområde tills regementet lades ner år 1997.
Nyckelord
Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Ryd rustas för framtiden – 300 renoveringar och nya bostäder under 202623.3.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Ryd, Stångåstadens största bostadsområde i Linköping, står inför en omfattande renovering. Under 2026 genomför Stångåstaden omkring 300 renoveringar i området och skapar samtidigt 16 nya lägenheter. Satsningen är en del av en långsiktig utveckling av stadsdelen, där både bostäder och livet mellan husen står i fokus.
Stångåstaden hyllar unga hockeyspelare och parasportare13.3.2026 10:58:08 CET | Pressmeddelande
Tre stipendiater uppmärksammas när Stångåstaden delar ut årets idrottsstipendier. För 21:a året i rad går hockeystipendiet till två unga spelare som utmärkt sig både på och utanför isen. Samtidigt prisas parasportaren Kristin Björfeldt för sin inspirerande kamp inom idrotten.
Ny restaurangsatsning i Gamla Linköping - Mjellerumsgården öppnar igen12.3.2026 08:55:27 CET | Pressmeddelande
Mjellerumsgården i Gamla Linköping öppnar äntligen på nytt. Duon som idag driver Våffelstugan i Gamla Linköpings stadskvarter tar över den historiska gården och introducerar ett koncept som kombinerar klassisk husmanskost, café och brunch. Öppningen planeras till maj.
Vi har minskat behovet av köpt energi med 25,7%6.3.2026 10:05:43 CET | Blogginlägg
Vi håller precis på att summera 2025. Det har varit några år med tuffare förutsättningen i omvärlden som även påverkat bostadsbolag. På Stångåstaden har vi både byggt och hållit ihop ekonomin på ett sätt som jag känner mig stolt över. En ytterligare insats som jag är extra stolt över är att vi har gått i mål med ett stort och långsiktigt program för att minska behovet av inköpt energi. Vi satte upp ett mål 2012 att vi skulle spara 25% köpt energi till år 2025 med 2011 som basår. När vi summerar utfallet efter 2025 så har vi sparat 25,7% sedan vi startade programmet. Fastigheter står för en stor del av samhällets energianvändning. Som långsiktiga ägare har vi en roll som sträcker sig bortom den egna balansräkningen. När vi sänker energianvändningen i våra hus minskar belastningen på energisystemet lokalt. Det bidrar till stabilare priser, minskade utsläpp och ett mer robust samhälle. I en växande stad som Linköping är det en förutsättning för fortsatt utveckling.
Stångåstaden överträffar klimatmål och sparar energi motsvarande 3 400 villor5.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Stångåstaden överträffar klimatmålet 25/25 och når 25,7 procents energieffektivisering. När perioden 2011–2025 summeras har bolaget minskat energianvändningen med 25,7 procent. Den sparade energin motsvarar uppvärmningen av cirka 3 400 villor, eller drygt 8 000 lägenheter, varje år. Utsläppsminskningen kan också jämföras 1 767 varv runt jorden med bil.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum