MTA bygger när Micropol flyttar till Halmstad
MTA Bygg och Anläggning anlitas av Severins ägare för att bygga verksamhetslokaler som vid färdigställandet kommer att inhysa fiberoptikföretaget Micropol. Projekteringen i samverkansprojektet har startat och byggstart sker i början av 2025.

Lokalerna uppförs på fastigheten Fordonet 8, bredvid Severins möbler och Porsche, och har ett strategiskt läge utmed södra infarten till Halmstad.
- Med de nya lokalerna på plats, avsedda för Micropol som hyresgäst kommer vi att få ett nytt landmärke i Halmstad. Det är ett bra läge både ur varumärkes- och rekryteringsaspekt och utformningen av lokalerna ska ha ett estetiskt värde, säger Stefan Nilsson som är vd för Severinsbolagen.
Den totala byggtiden är cirka 16 månader. Från MTA:s sida har projektutvecklare Ulf Eriksson varit ansvarig för projektets första fas och MTA:s vd, Andreas Granberg, vill ge Halmstads politiker en eloge:
- Tack vare Halmstads kommuns beslut att sälja denna fastighet kan fortsatt utveckling av Halmstad ske, det medför fler arbetstillfällen och en mer attraktiv stad. Det är fantastiskt med denna framdrift och positiva utveckling i Halmstad.
Ordersumman för projektet är cirka 100 miljoner. Första spadtag planeras i början av 2025. Projektet beräknas att stå färdigt sommaren 2026.
Nyckelord
Kontakter
Loffe MalmbergArbetschef Halland
Tel:0733232162loffe.malmberg@mtabygg.seAndreas GranbergVD
Tel:0733-232152andreas.granberg@mtabygg.seLina KeiloKommunikationsansvarig
Tel:0739-508600lina.keilo@mtabygg.seBilder




Länkar
Om oss
MTA Bygg och Anläggning är ett regionalt bygg- och anläggningsföretag med verksamhet i Halland och Skåne. Vi förespråkar arbetsglädje, enkelhet och långsiktighet som utgångspunkt för framgångsrika affärer. Vi är en av Sveriges Bästa Arbetsplatser, med utmärkelsen sedan flera år tillbaka via Great Place To Work.
Följ MTA Bygg och Anläggning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från MTA Bygg och Anläggning
MTA fixar till Katten åt HFAB24.10.2025 10:14:11 CEST | Pressmeddelande
HFAB har gett MTA Bygg och anläggning i uppdrag att renovera lägenheterna på fastigheten Katten 17 i centrala Halmstad.
MTA belyser GC-banan Frösakull-Ranagård23.10.2025 11:47:28 CEST | Pressmeddelande
Halmstad kommun har gett MTA Bygg och anläggning i uppdrag att göra ny-och ombyggnad av belysningsanläggningen utmed gång- och cykelbanan Frösakull-Ranagård.
MTA bygger nytt i Helsingborgs hamn16.10.2025 16:01:15 CEST | Pressmeddelande
MTA bygg och Anläggning har fått förtroendet att bygga en ny hallbyggnad åt Helsingborgs Hamn.
MTA bygger om Höganäs AB:s Huvudkontor16.10.2025 15:42:14 CEST | Pressmeddelande
MTA Bygg och Anläggning AB har fått förtroendet att bygga om en del av Höganäs AB:s huvudkontor i Höganäs.
MTA bygger nytt kontor och produktionslokal i Varberg åt Alento25.9.2025 14:17:09 CEST | Pressmeddelande
Belysningsföretaget Alento har gett MTA Bygg och anläggning uppdraget att bygga deras nya kontor och produktionslokal i Varberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum