900 nya bostäder gör att Linköping kan fortsätta växa
23.8.2024 08:55:36 CEST | Stångåstaden | Blogginlägg
I veckan hade vi ett formellt startskott för den nya stadsdelen Djurgården i Linköping. Vår första etapp innehåller 176 nya hem och ett mindre centrum med bland annat en ny vårdcentral. På sikt ska stadsdelen växa till flera tusen bostäder. Det är inte det enda vi bygger, just nu har vi 900 nya bostäder på gång i olika lägen i staden. Men varför drar vi i gång byggandet av en ny stadsdel och flera andra byggen nu när det är tuffare tider än på många år i bostadsbranschen?

Det är just i sämre tider som det är extra viktigt att stora långsiktiga aktörer som Stångåstaden vågar gå före och bygga. Även om det har varit lite lägre tryck och aktivitet på bostadsmarknaden under en period så är jag övertygad om att det finns ett underliggande behov av fler bostäder i ett längre tidsperspektiv. Det gäller i Linköping men även i många andra städer i landet som fortfarande växer. Linköping har ett växande näringsliv och även den offentliga sektorn har stora rekryteringsbehov framåt. Ska vi få fler människor att välja Linköping så gäller det att det finns någonstans att bo. Bostadsförsörjning är därför en överlevnadsfråga för många svenska städer.
Stångåstaden är ett av de bostadsbolag som lyckats hålla igång en hög produktionstakt. Det har vi kunnat göra tack vare stark finansiell ställning, låg belåning och att vi verkar i en stark kommun. Just nu har vi 900 nya bostäder i produktion i olika lägen i staden. Vi märker också att hyresrättens fördelar har kommit till sin rätt mer under åren med skenande kostnader. Även hyror har höjts men risken ser annorlunda ut än för den som äger sitt boende. Även om nyproduktion har högre hyror än äldre bostäder ser vi en fortsatt stark efterfrågan på det som är nytt. Vi tror och hoppas att det håller i sig.
Vårt uppdrag är att bidra till att Linköping är en bra stad att bo och leva i och även driva näringsverksamhet i. Då är möjligheten till en attraktiv bostad eller för den delen en lokal att driva sin verksamhet i en helt central fråga för Linköpings möjligheter att växa och attrahera nya invånare.
Fredrik Törnqvist
VD, AB Stångåstaden
Jag hoppas med mina blogginlägg bidra till en ökad förståelse för vår verksamhet och vad vi som bostadsbolag bidrar med till att göra samhället och Linköping i synnerhet till en bättre stad att bo och leva i. Har du tips och idéer vad jag borde ta upp så tveka inte att ta en kontakt med mig via LinkedIn
Nyckelord
Är du intresserad av att jobba hos oss? Då kan du läsa mer om oss och våra lediga tjänster på stangastaden.se
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Välkommen till nyinvigning av Flamman21.8.2026 14:08:54 CEST | Pressinbjudan
Den 25 augusti nyinvigs Flamman, ett av Linköpings mest klassiska studentområden. Under flera års tid har området genomgått en omfattande utveckling. Korridorsrum och lägenheter har renoverats samtidigt som området har kompletterats med 187 nybyggda studentlägenheter.
Stångåstaden och COLIVE i samarbete om delningsbostäder i Linköping13.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden och COLIVE har tecknat blockhyresavtal avseende delningsbostäder i Ebbepark i Linköping. Huset omfattar 44 bostäder och är ett av de första projekten i Sverige som godkänts av Hyresnämnden enligt det nya regelverket för blockuthyrning av delningsbostäder.
Vi förändrar och förstärker vårt trygghetsarbete12.8.2026 11:07:22 CEST | Blogginlägg
Stångåstaden har ett fantastiskt kul och utmanande uppdrag. Vi ska göra Linköping till en bättre stad att bo och driva näringsverksamhet i. Vad gör en stad attraktiv? Jag tror att den upplevda tryggheten är väldigt avgörande för hur en stad upplevs. För våra kunder är det självfallet en av de viktigaste frågorna och för oss som bostadsbolag är det en av de saker som står allra högst på agendan. Vi har ett brett och ambitiöst arbete kring social hållbarhet som vi håller på att förstärka ytterligare.
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum