Två spännande nyheter från Malaco: En smakupplevelse för alla godisälskare!
Malaco är stolta över att presentera två nyheter som kommer att glädja godisfantaster i alla åldrar. Upptäck de läckra nyheterna: Malaco Gott & Blandat Äkta Fruktgodis Sour och Malaco Rainbow Sea.

Malaco Gott & Blandat Äkta Fruktgodis Sour är en perfekt mix av saftiga och syrliga fruktsmaker. Produkten är unik i sitt slag då den består av 45 % frukt som kommer från fruktpuré och fruktjuicer, vilket ger en naturligt fräsch och saftig smakupplevelse som i kombination med den syrliga ytan blir något alldeles extra. Produkten är vegansk och innehåller de härliga smakerna apelsin, äpple, mandarin, päron, citron och persika.
Malaco Rainbow Sea är den senaste nyheten i Malacos sortiment av festliga småpåsar. Denna veganska nyhet innehåller enbart naturliga smak- och färgämnen, och erbjuder hela nio smaker: hallon, jordgubbe, persika, apelsin, citron, vattenmelon, ananas, rabarber och vinbär. I godispåsen hittar vi figurer som sjöhästar, delfiner och fiskar, som var och en har upp till fyra olika smakkombinationer, vilket gör varje tugga till en spännande överraskning.
Nyheterna från Malaco finns tillgängliga i butik från vecka 37. Med Malaco är det lördag hela veckan!
För mer information om Malacos nyheter:
Välkommen att kontakta paulina.aberg@cloetta.se, Senior Brand Manager, Cloetta.
Journalist/skribent och intresserad av smakprov?
Välkommen att kontakta michaela.ekelund@cloetta.se, Communication Project Manager, Cloetta.
Bilder
Om oss
Cloetta har en stark position på den svenska konfektyrmarknaden. Vi erbjuder ett brett och varierat sortiment med starka varumärken inom choklad, godis, pastiller och nötter. Våra främsta varumärken är Läkerol, Malaco, Ahlgrens bilar, Kexchoklad, Polly, CandyKing, Center, Juleskum, Plopp, Sportlunch och Nutisal. I Sverige har Cloetta ca 650 medarbetare som arbetar på vårt kontor i Malmö, inom försäljningsorganisationen och i vår fabrik i Ljungsbro. Cloetta Sverige ingår i Cloetta-koncernen med verksamhet i flera länder. Cloettas B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm.
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Cloetta i sociala medier.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Svenskt lösgodis har blivit en global sensation – nu öppnar CandyKing en permanent butik på Manhattan4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med lördag denna vecka kan alla New York-bor och turister uppleva svensk godisglädje när den virala succén blir verklighet då CandyKing flyttar in i hjärtat av staden. Med sitt etablerade koncept och en högkvalitativ produktmix erbjuder butiken det bredaste sortimentet av svenskt lösgodis i USA. Utöver att konsumenterna får möjlighet att njuta av den stora valfrihet som CandyKing levererar, kommer de även ha möjlighet att påverka butikens utbud på lång sikt.
Här är höstens lösgodisnyheter från CandyKing16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inget väcker höstpeppen som nyheterna i lösgodishyllan. CandyKing presenterar sex spännande nyheter som garanterat lockar till plock – allt från supersalta sillar och trendande banansmaker till favoriten Zoo i ny spännande kostym.
Kexchoklad fortsätter samarbetet med alpina skidlandslaget – och blir ny sponsor till svenska skicrosslandslaget6.10.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
I över två decennier har Kexchoklad® och alpina skidlandslaget haft ett nära samarbete som gjort ett stort avtryck inom svensk idrott. Under 2024 förnyades samarbetet, och med en ny fartfylld säsong runt hörnet utökas partnerskapet med ytterligare en sponsorsatsning – nu även för svenska skicrosslandslaget.
Juleskumsfamiljen presenterar nya medlemmar – Cloetta introducerar nya mixpåsen Juleskum Family Mix2.9.2025 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
De omåttligt populära Juleskumtomtarna föddes redan 1934, när Cloetta började tillverka skumgodis till julen. Originalet av Cloettas Juleskum är en älskad produkt som bidrar till glädjefyllda stunder, år efter år.
Kexchoklad nu även som gåvoask – ge bort den glädjefyllda känslan av en tivolivinst till någon du tycker om!2.9.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Kexchoklad är det mest sålda varumärket inom chokladstycksaker*, och det omisskännliga rutmönstret har såväl klätt våra välsmakande Kexchokladprodukter som förgyllt otaliga minnen sedan 1938. Ett bra exempel är de populära tivoliförpackningarna som lyckliga vinnare burit hem från nöjesparkerna, sommar efter sommar. Därför är Cloetta extra glada över att nu ge konsumenter möjligheten att ge bort den bubblande känslan av en tivolivinst med Kexchoklads nya gåvoförpackning, fylld med Kexchoklad i minivariant.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

