Hyresgästföreningen Region Södra Skåne

Nu inleds hyresförhandlingarna på ytterligare 13 orter i södra Skåne

Dela

Fastighetsägarna Syd vill påbörja hyresförhandlingarna för 2025 tidigare än vanligt för 13 kommuner i södra Skåne. Centralt har Fastighetsägarna nämnt att kostnadsutvecklingen för hyresvärdarna ligger på runt 15 procent och mycket tyder på att det kommer vara utgångspunkten när förhandlingarna startas.  

Malmö från luften
Malmö från luften Collab Media

I början av juni skickade Fastighetsägarna in rekordtidiga påkallanden för bland annat Malmö och Lund. Motiveringen var att de ville bli klara innan årsskiftet för att skona hyresgästerna från retroaktiva hyreshöjningar. Dock var, och är inte de kostnadsunderlag som ska ligga till grund för förhandlingarna ännu riktigt klara. Hyresgästföreningen är skarpt kritiska, då det riskerar att urholka förhandlingsprocessen och skapar osäkerhet för hyresgästerna. Detta särskilt med tanke på att flera fastighetsägare i exempelvis Halland kommit med yrkande på 15 procent i hyreshöjning. I Skåne vill man dock se den siffran som en utgångspunkt, inte ett yrkande.  

När det gäller Malmö, så har fastighetsägarna ansökt och påkallat om medling avseende årshyresförhandling 2025 för Malmö kommun. Hyresgästföreningen hade hellre sett en fortsatt förhandling trots det att parterna står långt ifrån varandra.  

– Fastighetsägarna påtalar gång på gång hur dramatiskt deras kostnader ökat på grund av inflation och räntehöjningar. Vi kan inte tolka det på ett annat sätt än att de även i år kommer begära rekordhöjningar. Hyresgästerna har två år i rad fått betala notan för fastighetsägarnas ökade kostnader. Att de nu förmodat vill bli ytterligare kompenserade på samma orimliga nivåer är oansvarigt mot redan ekonomiskt hårt pressade hushåll. Särskilt anmärkningsvärt är det också med tanke på att inflationen minskat och att räntorna har sänkts, säger Benny Bendzovski, enhetschef förhandling Hyresgästföreningen södra Skåne.  

Vår förhoppning är att Fastighetsägarna gör ett ärligt försök till att sätta sig ner vid förhandlingsbordet med avsikten att komma överens.  

– Det är dags att Skånes fastighetsägare börjar fundera på hur deras höga hyreshöjningar slår mot hyresgästerna. Det här handlar om deras liv och vardag. Sedan ifrågasätter vi också argumentet till varför de vill starta förhandlingarna tidigare än vanligt. I flera fall är de ekonomiska underlagen ännu inte klara. Vad ska då höjningarna baseras på? För oss känns det mer som en taktik än förhandling. Skånes hyresgäster förtjänar mer. Vi ser gärna att fastighetsägarna tar sitt ansvar då hyresgästerna redan är pressade. Vi har sedan tidigare kommit överens med andra stora fastighetsägare om betydligt lägre hyresjusteringar i Malmö så som 4,5 %, säger Benny Bendzovski, enhetschef förhandling Hyresgästföreningen södra Skåne.  

Orter i södra Skåne där hyresförhandlingarna nu har inletts:  

Burlöv

Lomma

Lund (inleddes 3 juni)

Malmö (inleddes 3 juni)

Simrishamn

Skurup

Staffanstorp

Svedala

Tomelilla

Trelleborg

Sjöbo

Vellinge

Ystad

Nyckelord

Kontakter

Pressjour södra SkåneHyresgästföreningen södra Skåne

Södra Skåne omfattar kommunerna Burlöv, Lomma, Staffanstorp, Lund, Malmö, Trelleborg, Svedala, Vellinge, Skurup, Sjöbo, Tomelilla, Ystad och Simrishamn.

Tel:0104592300press.sodraskane@hyresgastforeningen.se

Om oss

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Följ Hyresgästföreningen Region Södra Skåne

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Södra Skåne

Så mycket höjdes hyrorna i södra Skåne21.3.2025 09:40:28 CET | Pressmeddelande

95 procent av årets hyresförhandlingar i region södra Skåne är klara och snittet ligger på 4,8 procent. Det har varit tuffa förhandlingar med rekordhöga krav från fastighetsägarna, och hyreshöjningar som sätter hård press på hyresgästerna. Hyresgästföreningen södra Skåne varnar nu för att de höga hyreshöjningarna riskerar att driva på inflationen och försvåra den ekonomiska återhämtningen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye