Bonnier News planerar ny struktur för ökad tillväxt
Som ett led i Bonnier News strategiska utveckling inleds nu arbetet med en ny organisatorisk struktur i syfte att accelerera koncernens transformation med fokus på en förenklad struktur.
– En kraftsamling för att bli ett ännu starkare och ”växande” bolag som kan investera ännu mer i journalistik och våra produkter, förklarar Anders Eriksson, vd för Bonnier News.
– Vi har det senaste året genomfört en rad organisatoriska förändringar i syfte att accelerera vår transformation. Det här är ett naturligt nästa steg i det arbetet.
– Bonnier News har vuxit snabbt, både vad gäller intäkter och vinst, och det är vår uttalade ambition att fortsätta göra det. Genom en ny, förenklad och plattare organisation kommer vi att få större kraft i vår affär och en ökad skalbarhet.
Den nya organisationsstrukturen bygger på att expandera och vidareutveckla den etablerade operativmodell som avdelningen Commercial framgångsrikt arbetat efter sedan flera år.
– Modellen har fungerat väldigt bra och blir nu ett sätt att linjera vårt arbetssätt med strategin framåt och säkra att vi organisatoriskt kan öka tempot i vårt korsfunktionella arbetssätt och öka värdet för våra kunder, läsare och användare, säger Anders Eriksson.
Den nya organisationsstrukturen kommer att implementeras stegvis under hösten och kommuniceras vartefter. Ett första steg var den nya produktorganisation, som kommunicerades i våras, och som träder i kraft den 1 september.
Parallellt samlas Bonnier News titlar och varumärken i två områden med fokus på respektive läsarkategorier:
*Business to Business (B2B) omfattar Dagens industri, svenska nischtitlar som till exempel Aktuell hållbarhet och Dagens Samhälle samt Di:s motsvarigheter i internationella affärstidningar och informationsverksamheter i 13 länder. Det leds av Peter Fellman, som är chefredaktör för Di och affärsområdesansvarig för Bonnier News Business.
– Vi arbetar redan idag effektivt med att utveckla våra olika medier men ser potential att ytterligare accelerera samarbetet, säger Peter Fellman.
*Business to Consumer (B2C) omfattar Dagens Nyheter, Expressen, Bonnier News Local med cirka 50 lokaltidningstitlar runtom i landet samt magasinsgruppen Bonnier Publications i Danmark och den digitala prenumerationstjänsten Readly. Området kommer att ledas av Peter Wolodarski, chefredaktör och affärsområdeschef för Dagens Nyheter.
– Det känns väldigt spännande att se hur vi utifrån våra många olika, starka tidningar och varumärken kan dra nytta av ökat samarbete på affärs- och produktsidan med bevarad publicistisk självständighet, säger Peter Wolodarski.
– Med vår djupa förankring i Bonniers tradition och vår journalistiska mångfald har vi ett starkt utgångsläge.
Kontakter
Anders ErikssonVdBonnier News
Tel:08-738 19 21anders.eriksson@bonniernews.sePeter FellmanAffärsområdeschefBonnier News Business
Tel:070-209 02 26peter.fellman@bonniernews.sePeter WolodarskiAffärsområdeschefDagens Nyheter
Tel:070-227 30 32peter.wolodarski@dn.seMed över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Egenutvecklad AI-lösning ska göra Bonnier News Locals nyhetsrapportering snabbare19.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local tar nu ett stort steg mot ännu snabbare och mer relevant nyhetsrapportering genom att lansera ett egenutvecklat verktyg för hantering av till exempel blåljushändelser. Med hjälp av agentisk AI kan larmen nu nå de lokala redaktionerna betydligt snabbare och mer träffsäkert än tidigare.
Bonnier News förvärvar lokaltidningen Mitt i18.12.2025 11:00:53 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local förvärvar den svenska lokaltidningskoncernen Mitt i, med ett 30-tal titlar i Storstockholm. Titlarna kommer att ingå i Bonnier News Local, som därmed stärker sitt strategiska fokus på Stockholmsområdet. – Vi har en stark tro på lokal journalistik och genom det här förvärvet skapar vi goda förutsättningar för fortsatt utveckling av journalistik i Stockholmsområdet, säger Anders Eriksson, vd Bonnier News.
Schibsted och Bonnier News: Meta måste uteslutas ur IAB Sverige12.12.2025 14:19:03 CET | Pressmeddelande
Schibsted och Bonnier News kräver att techjätten Meta utesluts ur branschorganisationen IAB Sverige. Bolagen anser att Meta agerar i strid med organisationens intressen och tjänar stora belopp på bedrägerirelaterad annonsering på sina plattformar. Samtidigt har Meta en styrelserepresentant i IAB Sverige och deltar i arbetet med att sätta branschstandarder.
Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum