Nytt butikskoncept när Adlibris öppnar i Uppsala
28.8.2024 14:15:47 CEST | Adlibris | Pressmeddelande
Den 2 september öppnar Adlibris nya butik på Stora Torget med ett nytt butikskoncept som bjuder in till läsning, lärande och kreativitet. Lagom till kursstart erbjuds dessutom ett stort sortiment av kurslitteratur till mycket konkurrenskraftiga priser. Under öppningsveckan kommer kunderna kunna ta del av flera specialerbjudanden.

Vår personal är det viktigaste vi har och för att guida våra kunder rätt och skapa en inbjudande känsla, lägger vi stor vikt vid personalens kunskap och expertis inom böcker, spel och kreativitet. Därför låter vi personalens tips ta för sig mycket i butiksupplevelsen som helhet, säger Cecilia Held, affärsområdeschef Adlibris Retail.
Läs hela pressmeddelandet här: https://www.adlibris.com/sv/pressmeddelanden/adlibris-oppnar-uppsala
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
press@adlibris.comBilder

Länkar
Följ Adlibris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Adlibris
Hanna Graflund Sleyman och Niclas Sandin nya styrelseledamöter i Adlibris16.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Adlibris stärker sin styrelse med två nya ledamöter. Hanna Graflund Sleyman, med lång erfarenhet av att leda och utveckla handelsbolag inom fysisk butik, e-handel och digital transformation, och Niclas Sandin, vd för BookBeat och en av de mest erfarna profilerna inom digital bokmarknad i Norden, tillträder båda som nya ledamöter.
Adlibris byter plattform – snabbare handel, enklare upplevelse för kunderna12.6.2026 07:29:55 CEST | Pressmeddelande
Adlibris, Nordens största nätbokhandel, har nyligen lanserat en helt ny e-handelsplattform. Bytet markerar ett skifte mot en modernare, mer flexibel handel som ger kunderna en snabbare och smidigare köpupplevelse – och som stärker Adlibris position i en marknad som rör sig allt snabbare.
Adlibris stärker retailorganisationen med två nyckelroller9.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Adlibris utnämner Kajsa Rockström Stolt till Head of Retail och rekryterar Mariana Ferm som butikschef för flaggskeppsbutiken på Kungsgatan i Stockholm. Tillsättningarna är en del av bolagets fortsatta satsning på fysisk handel.
Adlibris väljer Dema för att stärka lönsamhet och beslutsfattande med AI28.5.2026 08:59:33 CEST | Pressmeddelande
I takt med att pressen på lönsamhet och operativ effektivitet fortsätter att förändra detaljhandeln inleder Adlibris ett partnerskap med Dema, en nordisk AI-driven plattform för kommersiella insikter (commerce intelligence). Samarbetet ska minska den manuella rapporteringen, förbättra interna beslutsprocesser och skapa bättre insyn i vad som faktiskt driver lönsam tillväxt i affären – och markerar ett tydligt steg mot ett mer sammankopplat och insiktsdrivet sätt att driva verksamheten.
Ny undersökning visar: 7 av 10 svenskar mår bättre när de läser26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Längtar du också efter stunden i sommar när du äntligen kan varva ner med en bra bok och känna lugnet infinna sig? Då är du långt ifrån ensam. En ny undersökning från Verian, genomförd på uppdrag av Adlibris, visar att läsning spelar en viktig roll för svenskarnas välmående i en annars stressig vardag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum