Nu startar Sveriges första fröbank för vilda växter
3.9.2024 07:00:00 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
En fröbank är ett effektivt sätt att gynna den biologiska mångfalden och bevara svenska vilda arter. Endast en procent av Sveriges blomsterängar finns kvar jämfört med för hundra år sedan. Nu startar Naturskyddsföreningen tillsammans med Länsstyrelsen i Skåne projektet SwedeSeed, där fröer från vilda ängsblommor samlas in för att bevaras långsiktigt och sås i naturen.

Fröbanken startar med utgångspunkt i Skåne under hösten 2024. Målet är att med tiden skala upp till nationell nivå. Fröbanken kommer att finnas hos Nordiskt Genresurscenter i Alnarp, där fröer kommer frysas ner för långtidsbevaring. En annan del av projektet fokuserar på uppodling av ängsväxter för att öka den tillgängliga frömängden. Det kommer att ske på Hushållningssällskapet Skånes försöksstation i Borgeby. Naturskyddsföreningen i Skåne projektleder SwedeSeed tillsammans med Länsstyrelsen Skåne.
– Vi är väldigt glada över att kunna starta Sveriges första fröbank för vilda växter. Det är ett sätt att bevara våra ängsblommor, som idag är hotade, säger Beatrice Rindevall, ordförande för Naturskyddsföreningen.
Idag finns bara en procent av Sveriges blomsterängar kvar jämfört med för hundra år sedan, bland annat på grund av utvecklingen i jordbruket. Även vilda pollinatörer är hotade, både i Sverige och globalt, och en viktig orsak till den tuffa situationen för pollinatörerna är en utbredd brist på blommor. Men även spridning av växter som inte är typiska för ett geografiskt område kan leda till problem för pollinatörer och att invasiva arter konkurrerar ut våra inhemska växter.
– Hittills har Sverige saknat en fröbank för vilda växter. Att ha tillgång till lokalt anpassade fröer är viktigt för att bekämpa invasiva arter och klara den pågående naturkrisen, säger Bengt Jürs, ordförande för Naturskyddsföreningen i Skåne.
Naturskyddsföreningen har instiftat Fröets dag, som äger rum den 30 augusti, för att uppmärksamma vikten av att samla in och sprida fröer från lokala växter.
– Många andra länder inom och utanför EU har arbetat med fröbanker i decennier. Sverige ligger efter i arbetet, men det finns upparbetade metoder som visat på stor framgång, och fröbanker är ett relativt enkelt och billigt sätt att skydda det som inte får försvinna, säger Beatrice Rindevall.
Mer information:
-
Projektet har beviljats stöd från Jordbruksverket. Även Lunds Botaniska Förening, Helsingborg stad, Botaniska trädgården vid Lunds universitet och Trafikverket kommer att bidra till projektet.
-
Hur samlar man in vilda ängsfröer? Isak Isaksson, biolog på Naturskyddsföreningen, ger sina tips.
-
Naturskyddsföreningen håller på att skapa Världens längsta blomsteräng. Läs mer om det här: Världens längsta blomsteräng.
Kontakter
Anna HavulaPresschef
Tel:070-870 37 00anna.havula@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
De rödgröna har ett starkt mandat att agera för klimat och natur17.9.2026 13:40:21 CEST | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen kommenterar resultatet i riksdagsvalet. De rödgröna partierna har fått ett mycket starkt mandat från sina väljare att agera för klimat och natur. SVT:s vallokalsundersökning visar att väljarna i Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet rankat klimatfrågan på plats 1–5 i valet av parti. Nu förväntas partierna agera för att driva på klimatomställningen och växla upp miljöarbetet.
Politik för naturen saknas i partiernas valmanifest11.9.2026 07:01:19 CEST | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen har granskat samtliga partiers valmanifest utifrån deras naturpolitik. Nästan alla partier skriver om värdet av den svenska naturen, men det råder stor brist på skarpa förslag för att skydda naturen, trots den allvarliga kris som naturen befinner sig i. Flera partier lägger till och med fram förslag som skulle förvärra läget.
Regeringens naturplan sågas: ”Ansvarslöst”4.9.2026 13:50:54 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterar i dag sin nationella plan för hur EU:s nya naturrestaureringsförordning ska genomföras i Sverige. Naturskyddsföreningen är starkt kritisk. Planen saknar helt den konkretion och de krafttag som krävs för att vända naturkrisen och leva upp till EU bindande krav.
Ny opinionsundersökning visar starkt stöd för naturen – sex av tio vill skydda ur- och naturskogarna1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska folket ger ett starkt stöd till flera förslag för natur- och miljöpolitiken. Det visar en ny opinionsundersökning som Naturskyddsföreningen låtit Verian genomföra inför valet. Allra starkast är stödet för ett förbud mot PFAS, där 81 procent är mycket eller ganska positiva till ett förbud. Och 60 procent är mycket eller ganska positiva till ett strikt skydd av alla ur- och naturskogar i Sverige till 2030.
Historisk klimatdemonstration i Stockholm24.8.2026 15:33:33 CEST | Pressmeddelande
Runt 50 000 människor gick i den stora klimatdemonstrationen i centrala Stockholm i söndags, samlade under devisen Enade för klimatet. Demonstrationen är en tydlig signal till politiker att många, många människor från olika delar av samhället vill ha en starkare klimatpolitik. Hela 280 organisationer deltog.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum