Socialdemokraterna i Malmö tar fram ny politik för framtiden: Fokus på att fånga Malmöbornas synpunkter
3.9.2024 12:10:33 CEST | Socialdemokraterna i Skåne | Pressmeddelande

Hösten 2023 lanserade Socialdemokraterna i Malmö sitt stora utvecklingsarbete ”Framtidens Malmö” med syftet att ta fram en ny framtidspolitik för Malmö.
Våren 2024 tillsattes sex lokala arbetsgrupper med uppdraget att lämna förslag på framtidsreformer. Nu mobiliseras hela Socialdemokraternas lokala organisation under partiets höstkampanj, i aktiviteter som syftar till att samtala med Malmöbor om framtidens Malmö.
– En framtidspolitik för Malmö kräver att vi som parti har örat mot marken och samtalar med många Malmöbor, föreningar, näringslivet och andra. Därför engagerar vi hela vår lokala partiorganisation i aktiviteter såsom dörrknackningar, öppna möten och digitala kampanjer med fokus på att lyssna, fånga synpunkter och idéer kring behoven i Malmö. Därtill arrangeras öppna arrangemang med intressanta personer som kan ge värdefull input till arbetet, säger Joakim Sandell, ordförande för Socialdemokraterna i Malmö.
Program för aktiviteter
- 4 september: ”Möt Katrin” på Lorensborg med Torbjörn Flygt, författare, och Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) - ett samtal om Malmö då, nu och i framtiden. Lorensborgsgatan 4.
- 14 september: Båtturer i Malmö kanal med Jeanette Vantze Rosengren, författare, och Andreas Schönström (S) (biljett krävs).
- 1 oktober: ”Hur ska Malmö förtjäna sin plats i världen” med Mikael Stigendal, professor i sociologi, Malmö universitet och Sofia Hedén (S).
- 9 oktober: ”Pub efter jubb”, tillsammans med LO Malmö med Kim Söderström, ordförande i Byggnads GävleDala och en av årets sommarpratare i P1.
- 10 oktober: Samtal om demokrati och folkbildning med tidigare utbildningsministern Anna Ekström.
- 15 oktober: Livepodd ”Starta pressarna” i Malmö med Daniel Suhonen, chef för Katalys, Niklas Altermark, statsvetare, och Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).
Alla aktiviteter genomförs i tillsammans med ABF Malmö. Media är välkomna att närvara. För mer info och kontakt:
Arian Ratkoceri, ombudsman, Socialdemokraterna i Malmö
Tel: 0768 – 707893.
Kontakter
Arian Ratkoceri, ombudsman, Socialdemokraterna i Malmö
Tel: 0768 – 707893.
Bilder

För rättvisa livsvillkor. För ett samhälle där alla bidrar efter sin förmåga och alla får ta del av en generell och skattefinansierad välfärd efter behov.
Följ Socialdemokraterna i Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna i Skåne
Skånes socialdemokrater håller kongress10.4.2026 08:52:30 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna i Skåne har kongress den 11–12 april. Gästtalare på kongressen är LO:s ordförande Johan Lindholm, lördag klockan 11.30. Kongressen är högsta beslutande organ för distriktet och anordnas i år på Malmömässan. – Vi är en folkrörelse med en fantastisk förmåga att samla och organisera, säger Niklas Karlsson, distriktsordförande för Socialdemokraterna i Skåne.
Ett Malmö för alla – det går Socialdemokraterna i Malmö till val på21.3.2026 16:42:41 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraterna i Malmö fattade under lördagen beslut om den politik som partiet ska gå till val på i kommunen, samt vilka företrädare som ska representera partiet på listan till kommunfullmäktige.
Krisen i skånsk sjukvård blir fråga för minister5.3.2026 13:02:17 CET | Pressmeddelande
Nedskärningarna i den skånska sjukvården blir en fråga för Sveriges sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD) när Rose-Marie Carlsson (S), riksdagsledamot från Malmö, kräver svar på en interpellation.
Pressinbjudan: Ny antologi med röster om framtidens Malmö ges ut5.12.2025 12:19:13 CET | Pressmeddelande
Lördagen 6 december kl. 15:00 släpper Socialdemokraterna i Malmö antologin: Utsikt – röster om framtidens Malmö på Vibliotek, Södra Vallgatan 3 i Malmö. Antologin är framtagen inom ramen för Socialdemokraternas pågående arbete med att ta fram en ny långsiktig vision för Malmö. Den består av texter från nio kapitelförfattare som ger sin bild av stadens utveckling och behoven som föreligger framöver.
Initiativ från LO och S ska återställa A-kassan21.10.2025 15:39:13 CEST | Pressmeddelande
De ny A-kassareglerna är en kraftig försämring för de arbetslösa. Det menar LO och Socialdemokraterna i Skåne, som kommit överens om att gemensamt verka för att arbetslöshetsförsäkringen ska återställas. – Lägre ersättning hjälper inte att folk i arbete, säger Niklas Karlsson, ordförande för Socialdemokraterna Skåne.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum