Fastighetsägarna GFR strandar hyresförhandlingarna i Alingsås och Vårgårda
Fastighetsägarnas region GFR har valt att avbryta hyresförhandlingarna i Alingsås och Vårgårda för att istället låta hyrorna avgöras av en skiljeman tillsatt av Hyresnämnden. Branschorganisationen är ombud för drygt 30 hyresvärdar i Alingsås och 6 i Vårgårda och försöker få igenom hyreshöjningar på 15 respektive 14,5 procent. Motparten, Hyresgästföreningen, representerar de cirka 1 400 hyreshushåll som berörs av förhandlingarna.

– Fastighetsägarna GFR och hyresvärdarna de företräder driver en stenhård linje som skrämmer hyresgästerna. Och konsekvenserna av deras hårda krav är stora. Hyresgäster kommer inte klara av att betala de höga hyror dom kräver. De måste börja ta ett större ansvar för de som faktiskt betalar hyran: hyresgästerna i Alingsås och Vårgårda, säger Hyresgästföreningens förhandlingsledare, Jesper Lissmark.
– Vi får en bild av att Fastighetsägarna GFR och hyresvärdarna har satt strandningarna i system för att slippa förhandla. De väljer att påkalla förhandling redan i juni, väntar de tre fastställda månaderna för att sedan begära att en skiljeman tillsätts. Skiljemannaförfarandet tar cirka två månader. Det blir en lång period av osäkerhet i väntan på skiljemannens beslut som Fastighetsägarna GFR och de inblandade hyresvärdarna inte tar ansvar för, menar Jesper Lissmark.
Efter att ha kallat till förhandling i juni, bara några månader efter att 2024 års hyresnivåer i Alingsås avgjordes av skiljeman, står det nu klart att Fastighetsägarna GFR återigen väljer samma taktik. Fastighetsägarna GFR och hyresvärdarna de företräder har vänt sig till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som kan avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Alingsås och Vårgårda. Från Hyresgästföreningens sida beklagar man Fastighetsägarna GFR:s agerande som man menar är oseriöst.
Några av de större hyresvärdarna i Alingsås som väljer att låta branschorganisationen förhandla hyrorna åt dem är bland annat Nefast, Neobo och HSB och i Vårgårda: Trollängen Bostad AB och Förvaltningsaktiebolaget Skräddaren.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Hyrorna klara för 2025 – men redan nu pressar vissa hyresvärdar om ny hyreshöjning21.3.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Efter två år av kraftiga hyreshöjningar börjar utvecklingen peka mot rimligare nivåer. Men nivåerna är fortfarande för höga och hyresgästerna har fått ta ett allt för stort ansvar för kostnadsökningarna i samhället. I region BohusÄlvsborg-Skaraborg är 91 procent av förhandlingarna klara för 2025 och den genomsnittliga höjningen blir 5,0 procent. Hyresgästföreningen förväntar sig att fastighetsbolagen nästa år tar ett större samhällsansvar och att vi ser betydligt lägre hyreshöjningar framöver. Samtidigt pressar några hyresvärdar redan nu hyresgästerna om nya hyreshöjningar.
Fastighetsägare i Strömstad pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:36:40 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Strömstad. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Fastighetsägare i Lilla Edet pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:33:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Lilla Edet. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Hyresvärdar i Tibro vill redan nu förhandla om 2026 års hyror: ”Ett ekonomiskt stresstest för hyresgästerna”11.3.2025 12:25:56 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Tibro. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Hyresvärdar i Lidköping vill redan nu förhandla om 2026 års hyror: ”Ett ekonomiskt stresstest för hyresgästerna”11.3.2025 12:20:36 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Lidköping. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara "ingen hyreshöjning".
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum