Binogi

AI i skolan – vilka vägval ställs man inför?

Dela

Har AI någon plats i skolan? Har vi något val eller har den teknologiska revolutionen fattat beslutet åt oss? Osloskolan har startat ett projekt där användningen av chatGPT testas, kommer svenska kommuner följa efter? Hur fattas besluten och hur ser det ut igenom planering via juridik, policyarbete, skolutveckling och implementering av AI i klassrummen? Vad kan Norge och Sverige lära av varandra?

Binogi, som ledande aktör inom edtech, arrangerar detta seminarium på Bokmässan tillsammans med Voksenåsen och Norges ambassad för att främja en öppen och konstruktiv diskussion om AI:s roll i utbildningen. Här samlas experter och beslutsfattare från både Norge och Sverige för att diskutera den teknologiska utvecklingen inom utbildningen. Panelen kommer att belysa viktiga frågor kring implementeringen av AI i skolmiljön, från beslutsfattande och juridiska aspekter till praktisk tillämpning i klassrummet. Ett särskilt fokus ligger på erfarenhetsutbytet mellan Norge och Sverige.

"Det är fascinerande att se hur snabbt AI utvecklas och börjar påverka våra skolor. Detta seminarium ger oss en viktig möjlighet att diskutera både möjligheter och utmaningar med denna teknologi i klassrummet", säger Mats Larsnäs, pedagog och en av paneldeltagarna.

"Oslo-skolen tar ansvar og prøver nå ut en egen, trygg KI-løsning ved noen skoler. Slik vil vi ruste ungdommene våre til å møte den nye teknologien på en fornuftig, kontrollert, og ikke minst kritisk, måte", säger byråd for utdanning Julie Remen Midtgarden.“

Missa inte chansen att höra experterna diskutera framtidens utbildning!

Tid: Fredagen den 27 september kl 15:00 - 15:45.
Plats: Bokmässan, Skolspåret, scen J2.

Binogi, som ledande aktör inom edtech, arrangerar detta seminarium för att främja en öppen och konstruktiv diskussion om AI:s roll i utbildningen. Syftet är att utforska möjligheter, utmaningar och bästa praxis för att integrera AI i skolmiljön på ett ansvarsfullt och effektivt sätt. 

I panelen deltar: 

Julie Remen ­Midtgarden, ­skolebyråd Oslo, Maria Andersson, skol­direktör grundskolan Göteborg, Mats Larsnäs, pedagog, Håkan Karlsson, kommunlektor, Maria Alnæs, lärare. Programledare: Henriette Westgård Flote, lektor och pedagog

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om oss

Binogi är ett flerspråkigt digitalt läromedel med korta, animerade lektioner. Lektionernas pedagogiska upplägg och relativt korta längd passar flera grupper väl, som elever med olika former av koncentrationssvårigheter, men även högbegåvade elever som önskar läsa extra på egen hand. Lektionerna finns i 14 olika skolämnen och både ljud och text finns översatta till flertalet olika språk, det ger alla möjlighet att följa med i undervisningen på sitt starkaste språk. Tillsammans med forskare och över 130 huvudmän bedriver Binogi forsknings- och utvecklingsprojektet Språkprojektet – Skola för alla från första dagen. Målet är att utveckla det bästa digitala läromedlet för alla, oavsett förutsättningar.

Följ Binogi

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Binogi

Binogi i förnyat och uppdaterat samarbete med Intensivsvenska2.10.2025 09:37:46 CEST | Pressmeddelande

Intensivsvenskas utvecklingsarbete som sker genom tät samverkan mellan lärare och forskare har lett fram till en effektiv undervisningsmodell för nyanlända och flerspråkiga gymnasieelever. Målet är att snabbt stärka elevernas svenska och ämneskunskaper dels genom ett strukturerat arbetssätt som utgår från explicita undervisningsplaneringar i alla ämnen, dels genom en systematisk metod för arbete med ordförråd och studiemedvetenhet.

Ny lärarhandledning från Binogi - Trygghet på nätet13.3.2025 08:43:12 CET | Pressmeddelande

Precis som vi strävar efter att skolan ska vara en säker plats, behöver även nätet kännas tryggt för alla elever. Samtidigt som sociala plattformar på nätet erbjuder en unik miljö med anonymitet och snabb spridning, bygger samvaron på internet på att vi håller oss till de grundläggande principerna för hur vi är mot varandra. Det handlar om att kunna hantera konflikter, samverka i grupper och förstå olika kulturer. Fokuset på nättrygghet, sunda relationer och samtycke är ett av de områden där Binogi och Prinsparets Stiftelse möts och samarbetar med gemensamt mål att öka fokus på frågorna och driva förändring. Resultatet är en helt ny lärarhandledning från Binogi med fokusområdet trygghet på nätet.

Binogi firar internationella dagen för modersmål21.2.2025 10:30:07 CET | Pressmeddelande

Fredagen den 21 februari är det Internationella dagen för modersmål. Dagen är en dag då vi gemensamt förespråkar och tydliggör målen i FN. Det här är en dag att öka medvetenhet om gemensamma värderingar och hylla dess innebörd. För Binogi och Språkprojektet är detta en av årets viktigaste dagar. Modersmålet är en viktig byggsten i lärandet och i utformningen av en identitet. Vi vet att det är av stor vikt att modersmålet erkänns och lyfts upp som en tillgång, i samhället i stort så väl som i skolan.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye