Invigning av Källtorp anpassade grundskola 7-9
Nu är Källtorp anpassade grundskola för årskurs 7-9 i Järfälla invigd, med helt nya lokaler utformade för att passa olika aktiviteter. Bland annat finns ett sinnesrum med bollhav, badrum med badkar och aktivitetsrum.

Skolan, som ligger i anslutning till Källtorpskolan i Kallhäll, har verksamhet med kapacitet för 40 elever. Vid starten är halva elevantalet fyllt och kommer att byggas på successivt.
– Det här svarar upp mot vårt åtagande att alla barn, oavsett förutsättningar, ska ha rätt till en utbildning efter sina behov och förutsättningar att nå sin fulla potential, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Järfälla.
I den anpassade grundskolan får eleverna undervisning utifrån Läroplanen för anpassad grundskola. Flertalet elever läser ämnesområden som estetisk verksamhet, kommunikation, motorik, vardagsaktiviteter och verklighetsuppfattning.
– Jag är glad över att vi nu kan erbjuda inspirerande och ändamålsenliga skollokaler för anpassad grundskola i Kallhäll. Det är jätteviktigt att alla Järfällas elever ges bästa möjliga förutsättningar att klara skolan utifrån sina individuella förutsättningar och det kan vi nu med stolthet erbjuda även på Källtorpskolan, säger Emma Feldman (M), kommunalråd.
Om byggnaden
Skolan, som är byggd i två plan och har takterrass, är certifierad som Miljöbyggnad nivå silver enligt Swedish Green Building Counsil. Den är byggd enligt kommunens trähusstrategi och har därför ett lågt klimatavtryck vilket gjort att den också är certifierad enligt NollCO2. Byggnaden har även solceller på taket. Arkitektur av LLP Arkitektkontor.
Nyckelord
Kontakter
Eva Ullberg (S)Kommunstyrelsens ordförande
Presskontakt: Christopfer Gummesson, 070-301 98 40 eller christopfer.gummesson@jarfalla.se
Emma Feldman (M)Kommunalråd
Presskontakt: Ruben Trossmark, 073-841 07 85 eller ruben.trossmark@jarfalla.se.
Satu PennanenBiträdande rektor
Tel:08-580 296 34satu.pennanen@jarfalla.seBilder





Om Järfälla
Järfälla strax nordväst om Stockholm, med sina grönområden, sin Mälarkust och sitt fantastiska kollektivtrafikläge, är en attraktiv inflyttningskommun. Med ny tunnelbana, spår och vägar växer Barkarbystaden och Barkarby station fram till ett av regionens bästa kollektivtrafiknav. Järfälla växer, och samtidigt som det byggs nya attraktiva bostäder planerar vi för tusentals nya jobb i attraktiva kontorslägen, högre utbildning och fler besökare.
Följ Järfälla Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Järfälla Kommun
Järfälla vände underskott till positivt resultat8.4.2025 09:27:20 CEST | Pressmeddelande
Trots att prognosen i april pekade på ett negativt resultat för verksamheterna, med ett underskott på över 100 miljoner kronor, redovisar kommunen ett positivt totalt resultat på 60 miljoner kronor i bokslutet. Generella statsbidrag samt ett tydligt fokus på ekonomin med tuffa politiska prioriteringar, sparsamhet och effektiviseringar har bidragit till resultatet.
Lasse och Micke från Viksjököket är Årets Företagare i Järfälla 20254.4.2025 12:49:59 CEST | Pressmeddelande
Lars Olofsson och Mikael Berkvall som driver Viksjököket AB utses till Årets Företagare i Järfälla 2025. Utmärkelsen är ett årligen återkommande samarbete mellan Företagarna och Järfälla kommun.
Fler platser i Järfälla får trygghetskameror3.4.2025 08:00:54 CEST | Pressmeddelande
En av flera åtgärder för att människor ska kunna känna sig trygga när de rör sig i Järfälla är trygghetskameror med syfte att förebygga, förhindra, upptäcka och bidra i utredning av brott på en plats. Ny lagstiftning underlättar för kommunen att utöka antal platser med kameraövervakning och flera nya kameror är redan på plats.
Järfälla kommun kartlägger privata skyddsrum27.3.2025 12:55:00 CET | Pressmeddelande
Järfälla kommun är angelägen om att det skydd som finns för invånarna är av god kvalitet och att det fyller sitt syfte. Med hjälp av Frivilliga resursgruppen (FRG) i Järfälla kartlägger kommunen nu tillgång och status när det gäller privata skyddsrum. Syftet är att få en bild av hur förberedda privata fastighetsägare i Järfälla är på att iordningsställa sina skyddsrum för allmänheten.
Ett tredje call-in genomfört inom GVI Järfälla och Upplands-Bro20.3.2025 13:02:00 CET | Pressmeddelande
Järfälla, Upplands-Bro, Polismyndigheten och Kriminalvården samverkar för att minska och förebygga utvecklingen av det grova våld som utförs av kriminella grupper i de båda kommunerna. Som stöd används strategin Gruppvåldsintervention (GVI). En del i strategin är att genomföra call-in vilket är ett välregisserat informationsmöte för att föra fram budskap till individer som tillhör kriminella grupperingar. I dagarna har ett tredje call-in genomförts.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum