Nu lanseras nya varumärket Arla Cultura
11.9.2024 09:45:34 CEST | Arla | Pressmeddelande
Arla Cultura är ett nytt varumärke som gör det lätt för konsumenter att hitta produkter som innehåller olika goda bakterier, vitaminer och kalcium som bidrar till matsmältningsenzymernas normala funktion. Det nya varumärket samlar de populära klassikerna Kefir, Onaka och Dofilus där samtliga har fått ett nytt uppdaterat utseende men självklart behållit samma goda smak. Arla Cultura finns i butik från och med vecka 37.

Våra kostval kan ha stor påverkan på vårt mående i stort, inte minst vår maghälsa. Vårt immunförsvar och vår ämnesomsättning påverkas i hög grad av vår tarmflora, som i sin tur påverkas av vad vi äter. De senaste årens forskning visar att en mer artrik tarmflora, det vill säga att den innehåller flera olika sorters mikroorganismer, tycks vara bättre för hälsan.* När din mage får i sig de olika fibrer, vitaminer, mineraler och näringsämnen den behöver skapas goda förutsättningar för att hålla den i balans.
– Det bästa du kan göra för din mage är att ha en hälsosam livsstil och äta sunt och varierat. När Kefir, Onaka och Dofilus nu flyttar in under det nya varumärket Arla Cultura får de en ny design som kommer sticka ut på hyllan och göra valet lite enklare för konsumenten. Variera mellan alla tre produkterna för att ta del av olika smaker, goda bakterier och kalcium, säger Sandra Eriksson, ansvarig för Arla Cultura i Sverige.
Produkterna inom Arla Cultura
Arla Cultura Kefir fermenteras med kulturer karakteristiska för kefir och innehåller 13 olika levande mjölksyrabakterier och jäst. Den är laktosfri och gjord på 100 procent svensk mjölk från Arlagårdar.
Arla Cultura Onaka innehåller en unik kombination av tre bakteriekulturer: Bifidobacterium lactis BB-12®, Lactobacillus acidophilus LA-5® och Lactobacillus casei F-19®. Gjord på 100 procent svensk mjölk från Arlagårdar.
Arla Cultura Dofilus är en krämig yoghurt som är fermenterad med en unik kombination av bakteriekulturerna Bifidobacterium lactis BB-12®, Lactobacillus acidophilus LA-5® och Lactobacillus casei F-19®. Den är laktosfri och innehåller fibrer.
Samtliga produkter inom Arla Cultura är naturliga källor till kalcium som bidrar till matsmältningsenzymernas normala funktion. Det bästa du kan göra för en mage i balans är att äta sunt och varierat samt ha en hälsosam livsstil. Produkter inom Arla Cultura kan konsumeras som en del av en balanserad kost och en hälsosam livsstil.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla skalar upp hållbarhetsrådgivningen på svenska mjölkgårdar15.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla utökar nu sin fördjupade hållbarhetsrådgivning. Satsningen innebär att cirka 140 svenska mjölkgårdar får tillgång till ett strukturerat utvecklingsarbete över 18 månader, där rådgivning och klimatdata kombineras med tydliga mål och nyckeltal för att sänka produktionskostnaderna, minska klimatavtrycket och stärka den långsiktiga konkurrenskraften.
Elva Arlabönder får guldmedalj av H.M. Konungen10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 13 april uppmärksammas 13 mjölkföretagare från hela landet vid den årliga guldmedaljceremonin på Kungliga slottet i Stockholm, varav elva är Arlabönder.
Rosa mjölkdryck och päronglass-yoghurt – här är sommarens nyheter från Arla Ko7.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inför sommarsäsongen lanserar Arla Ko tre nya produkter under en begränsad period: Rosa Mjölkdryck, Fil Lemonad och Yoghurt Päronglass. Produkterna är gjorda på 100 procent svensk mjölk och finns i butik från vecka 15 till vecka 37.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i april31.3.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla lämnar mjölkpriset till bönderna oförändrat i april, både för konventionell och ekologisk mjölk.
Branschen kräver nationella mål i budgeten: "Sveriges beredskap håller inte"26.3.2026 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots flera år av kriser saknar Sverige fortfarande nationella mål för livsmedelsförsörjningen. Det håller inte. Inför torsdagens möte i regeringens livsmedelspolitiska råd går ledande företrädare för lantbruk och livsmedelsindustri samman i ett gemensamt krav på Altinget debatt: Skriv in målen i budgeten för att säkra investeringar, 19 000 nya jobb och en grön uppväxling av svensk matproduktion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum