Expressens nyhetspodd blir videopodd på Youtube
Expressens nyhetspodd ”Läget” växer.
Nu får publiken ta del av de mest aktuella nyheterna även i videoformat på Youtube.
– Det är så roligt att se Expressen nu ta steget att lansera sin nyhetssatsning ”Läget” även i detta spännande format, säger Michelle Kadir, Sverigechef Youtube.

Nyhetspodden ”Läget” lanserades våren 2023 med nyheter och fördjupningar varje vardag. Den har sedan dess etablerat sig som en av de största nyhetspoddarna i Sverige.
Nu utvecklas formatet ytterligare när avsnitten dessutom kommer att filmas och släppas som videopodd på Youtube samtidigt som de släpps som podd.
– ”Läget” kommer att passa perfekt på Youtube, säger programledaren Elin Fredriksson.
I varje avsnitt fördjupar sig programledaren i ett aktuellt ämne med inbjudna expertgäster.
– Med ”Läget” är det enkelt för publiken att känna sig uppdaterad kring de viktigaste nyheterna. När vi nu också börjar publicera avsnitten som videopodd på Youtube, där Expressen redan har runt 220 000 prenumeranter, hoppas vi nå en ännu bredare publik, säger Jakob Wagner, digital chef på Expressen.
Youtubes Sverigechef Michelle Kadir säger att hon ser mycket fram emot att följa satsningen:
– Video är ett kraftfullt format som öppnar upp för kreativt berättande och skapar ett fördjupat engagemang när publiken får känna sig som en del av rummet. Vi har sett ett stort intresse i tittande på videopoddar de senaste åren, och det är så roligt att se Expressen nu ta steget att lansera sin nyhetssatsning ”Läget” även i detta spännande format, säger Michelle Kadir.
Det går att lyssna på ”Läget” hos Expressen, Spotify eller Apple Podcasts, och se videopodden på Expressens Youtube-kanal.
Titta på Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCfCk_ylzLy6nz2NpW25DY5w
Lyssna på Spotify:
https://open.spotify.com/show/1j7w2sl4dJzXDdQ1MLCotl
Lyssna på Apple podcasts:
https://podcasts.apple.com/se/podcast/l%C3%A4get/id1690766364
Nyckelord
Kontakter
Jakob Wagner, digital chef/chef redaktionell utveckling, jakob.wagner@expressen.se
Bilder

Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Jonas Bonnier ny kolumnist i Expressen12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Författaren Jonas Bonnier knyts till Expressen. Han blir tidningens nya kolumnist. – Om livet vore en tävling, vilket det förstås inte är, känner jag att jag har vunnit en etappseger genom att bli krönikör i Expressen, säger Jonas Bonnier.
Expressens storsatsning på sport fortsätter11.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Reportern Mattias Persson, 26, förstärker hockeybevakningen. – Det känns väldigt inspirerande att komma in i ett team som redan har så mycket samlad kompetens, säger han.
Mathistorikern Richard Tellström får Allt om Mat:s Stora matpris 20258.12.2025 17:30:00 CET | Pressmeddelande
Mathistorikern Richard Tellström fick Allt om Mat:s Stora matpris, miljömärkningen KRAV fick Hållbarhetspriset och Reyneke Wines fick Gyllene glaset när Allt om Mat och Allt om Vin delade ut årets mat- och vinpriser vid en gala på Restaurang Nationalmuseum i Stockholm den 8 december.
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum