Lidingöloppet och Apollo Sports skapar träningsupplevelser i världsklass
Världens största terränglopp TCS Lidingöloppet inleder samarbete med Apollo Sports, Nordens ledande researrangör av sport- och träningsresor. Parterna kommer att skapa aktiviteter såväl före som under och efter TCS Lidingöloppshelgen 27-29 september. “Tillsammans med Apollo Sports kan vi erbjuda våra deltagare bättre förberedelser inför Lidingöloppet samt en bättre upplevelse under loppet”, säger Krister Svensson, generalsekreterare för Lidingöloppet.

Samarbetet drar igång redan under årets Lidingölopp där Apollo Sports bidrar till en inspirerande och engagerande upplevelse för deltagarna. På plats under helgen finns ett Apollo-tält med välkända löparcoacher och samarbetspartners, Apollos maskot Mino hejar på under knatteloppet, och uppvärmningen inför loppen hålls av Apollo Sportsinstruktörer.
Deltagarna kommer också att erbjudas exklusiva rabatter till Apollo Sports sporthotell och löparresor samt erbjudanden till Apollo Sports nya skidresorter i exempelvis Italien, Georgien och Kappadokien.
– Vi ser fram emot att skapa en unik upplevelse för alla deltagare på Lidingöloppet och hoppas att vårt engagemang inspirerar fler att upptäcka glädjen i att kombinera sin semester med träning på några av världens bästa sporthotell, säger Daniel Giray, sportchef på Apollo Sports.
Apollo Sports finns på plats under Lidingöloppets Sportmässa för att berätta mer om och svara på frågor om sina sporthotell och träningsresor. Efter årets lopphelg den 27-29 september fortsätter planeringen av gemensamma träningsresor och seedningslopp inför 2025.
– Vi är mycket glada över samarbetet med Apollo Sports som delar vår vision om att skapa aktiva upplevelser i världsklass. Detta samarbete ger oss fantastiska möjligheter att utveckla vår verksamhet och hålla den aktiv under fler delar av året, bland annat genom gemensamma träningsresor och seedningslopp inför kommande Lidingölopp, säger Krister Svensson, generalsekreterare för Lidingöloppet.
Mer om Apollo och Apollo Sports
På Apollo Sports sporthotell, träningsresor och camps erbjuds unika möjligheter för motionärer och aktiva att kombinera semester med träning på högsta nivå. Hotellen är anpassade för träning årets alla dagar oavsett om du som gäst vill träna lite, lagom eller mycket. Läs mer på: apollo.se/resor/traningsresor
Nyckelord
Kontakter
Felix ÖstlundLidingöloppet, pressansvarig
Tel:0707143377felix.ostlund@lidingoloppet.seKrister SvenssonLidingöloppet, generalsekreterare
Tel:076-768 91 65krister.svensson@lidingoloppet.seOm Lidingöloppet
TCS Lidingöloppet är världens största terränglopp och arrangeras under den sista helgen i september varje år på Lidingö. Under helgen pågår inte mindre än tio olika löpartävlingar med mängder av olika klasser. Det största och mest välkända loppet är TCS Lidingöloppet som är 30 km terränglöpning, med start på Koltorps Gärde och målgång på Grönsta Gärde. Lidingöloppet har arrangerats varje år sedan 1965.
Lidingöloppet är en del av En Svensk Klassiker. Under helgen arrangeras även TCS Lidingöloppet 15 som ingår i Halvklassikern och Rosa Bandet-loppet som ingår i Tjejklassikern samt Kortklassikern. Lidingöloppet ägs och arrangeras av de två idrottsföreningarna IFK Lidingö SOK och IFK Lidingö Friidrott.
Utöver Lidingöloppshelgen arrangerar Lidingöloppet även följande lopp:
-Vårmilen sista helgen i april
-Blodomloppet Stockholm, 5/10 km löpning/gång på Djurgården i mitten av juni
-Lidingöloppet i Funäsfjällen i juli
Följ Lidingöloppet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidingöloppet
Carolina Johnson krossade banrekordet på TCS Lidingöloppet27.9.2025 15:21:55 CEST | Pressmeddelande
Linköping GIF:s Carolina Johnson blev i dag historisk på TCS Lidingöloppet 30 km som första kvinna någonsin under 1:50. Efter en stark avslutning sprang hon in i mål på ett soligt Grönsta gärde på 1:49:19. "Det känns helt fantastiskt", säger hon.
GUIDE: TCS Lidingöloppet 26-28 september17.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ca 33 000 deltagare kommer till start när TCS Lidingöloppet avgörs den 26-28 september. Intresset fortsätter att öka efter pandemin, och loppet är nu uppe på högsta deltagarnivåerna sedan 2018. Här är en guide med allt ni behöver veta inför årets evenemang.
Banrekord och ökat intresse för Lidingöloppet i Funäsfjällen12.7.2025 16:30:58 CEST | Pressmeddelande
På lördagen arrangerades det andra Lidingöloppet i Funäsfjällen, i samarbete mellan Lidingöloppet och Bruksvallarna. 670 löpare var anmälda, vilket är en ökning med 10 procent mot premiäråret. Landslagsorienteraren Emma Bjessmo tog andra raka segern, och skidskytten Emil Nykvist krossade allt motstånd på 20 km.
Stina Nilsson till start när Lidingöloppet i Funäsfjällen avgörs9.7.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12 juli arrangeras den andra upplagan av Lidingöloppet i Funäsfjällen. Ett terränglopp i klassisk fjällmiljö i Bruksvallarna, med vyer över Helags, Sylarna, Skars och Mittåkläppen. Flera tunga skidprofiler kommer till start, som till exempel Stina Nilsson som krossade allt motstånd på Vasaloppet i vintras.
Lidingöloppet Vårmilen på lördag: Ökat intresse23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
På lördag den 26 april arrangeras Lidingöloppet Vårmilen på Lidingö. Loppet är ett klassiskt vårtecken på ön och fortsätter öka i intresse. Cirka 700 personer är anmälda till det natursköna loppet - en ökning med 15% jämfört med förra året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum