Sluta dribbla med skatterna
Idag är det exakt två år till nästa riksdagsval. Den tiden bör bland annat användas för att förbereda en långsiktigt hållbar skatteuppgörelse med bred politisk uppslutning.

Den senaste större övergripande skattereformen genomfördes i början på 1990-talet och mycket har hänt sedan dess. Idag har vi ett oöverskådligt lapptäcke av undantag och tillägg som har gjort skattesystemet ineffektivt och komplicerat.
– Regeringen har varit frikostig med kortsiktiga och rubrikskapande skatteutspel. Men det som egentligen behövs är att regeringen skyndsamt tillsätter en utredning för att ta fram principer och riktlinjer som kan samla det politiska systemet till en skatteuppgörelse som håller över tid, säger Sacos ordförande Göran Arrius.
Globalisering, digitalisering och demografisk utveckling är stora samhällsförändringar som måste vara utgångspunkter för en ny skattereform. De omvälvande klimatförändringarna, som påverkar hela vår existens, är också en viktig faktor som måste väga tungt i arbetet med en ny skattereform.
– Regeringen har nu ett gyllene tillfälle att höja blicken och se lite längre fram än till nästa presskonferens. En ny genomgripande skatteuppgörelse skulle ha avgörande betydelse för framtiden och innebära en förutsägbarhet som skulle gynna både näringslivet och medborgarna, säger Göran Arrius.
Kontakter
Pressjour Saco
Tel:08-613 48 90press@saco.seHåkan CarlssonPressansvarigSaco
Tel:0761351847hakan.carlsson@saco.seSaco, Sveriges akademikers centralorganisation, samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund och driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Den ekonomiska jämställdheten på paus27.11.2025 08:51:08 CET | Pressmeddelande
Lönegapet mellan högutbildade kvinnor och män ligger kvar på samma nivå som för sex år sedan. Det visar en färsk rapport från Saco.
Sofia Rydgren Stale vald till Sacos ordförande13.11.2025 14:13:49 CET | Pressmeddelande
Sofia Rydgren Stale valdes idag enhälligt av Sacos kongress till ordförande för Saco efter avgående ordföranden Göran Arrius. Sofia har fram till nu varit förbundsordförande i Sveriges läkarförbund, ett uppdrag som hon nu lämnar.
Ulf Kristersson och Magdalena Andersson på Sacos kongress11.11.2025 14:30:04 CET | Pressmeddelande
Sacos kongress äger rum den 12–13 november och får på torsdagen den 13 november besök av både statsminister Ulf Kristersson och Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson.
Saco har kongress - dags för Ett smartare Sverige10.11.2025 08:29:23 CET | Pressmeddelande
Den 12–13 november samlas Sacos kongress för att staka ut riktningen för de kommande fyra åren, samt välja en ny ordförande efter Göran Arrius, som valt att lämna sitt uppdrag efter fjorton år på posten.
Sofia Rydgren Stale föreslås som ny ordförande för Saco15.10.2025 12:57:55 CEST | Pressmeddelande
Sacos valberedning offentliggör nu sitt förslag till ny ordförande, styrelse och andra förtroendeposter. Valen sker vid Sacos kongress som äger rum den 12–13 november 2025 i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum