24-månadersregeln träder i kraft den 1 oktober 2024: detta gäller
Från den 1 oktober måste konsulter som varit inhyrda i mer än 24 månader under en 36-månadersperiod erbjudas fast anställning. Det är följden av LAS-reformen som klubbades igenom 2022.
Snart har det gått två år sedan förändringar i LAS-reglerna klubbades, som också innebär ändringar i lagen om uthyrning av arbetstagare. Den så kallade 24-månadersregeln kommer att börja tillämpas den 1 oktober. Regeln innebär en skyldighet för kundföretag att erbjuda en tillsvidareanställning, alternativt betala ersättning till en arbetstagare som genom inhyrning har varit placerad hos kundföretaget vid en och samma driftsenhet i sammanlagt mer än 24 månader under en 36-månadersperiod.
-Det här innebär en rejäl omställning för många företag i Sverige som använder sig av inhyrd personal. Det kräver nya typer av rutiner och arbetssätt för att säkra att de följer regeln. Vi har tillsammans med flera kunder hittat digitala och smidiga lösningar på detta, säger Magnus Bergqvist, Operativ chef på Lernia.
Placeringstiden för inhyrda konsulter räknas från det datum då regeln började gälla, alltså den 1 oktober 2022. Även om konsulten kan ha arbetat på företaget redan innan dess, räknas alltså ändå tiden från detta datum. Det gäller för alla arbetstagare som är anställda av ett uthyrande företag i syfte att hyras ut till kundföretag oavsett bransch och roll.
-Anledningen till att våra kunder använder sig av bemanningstjänster är flera. Det kan vara för att hitta flexibilitet i sin produktion, men också när det helt enkelt behövs mycket personal snabbt eller företaget behöver hjälp att hinna med rekryteringsprocesser. Ofta finns målet att anställa personalen och för Lernia är det en del av vår affär. Är man osäker på vad som gäller kring regeln föreslår jag att man pratar med sin kontakt på Lernia, så kan vi hjälpa till, säger Magnus Bergqvist.
Det här innebär 24-månadersregeln för dig som hyr in personal:
- Konsulter som varit placerade på samma arbetsplats under 24 månader, med start 1 oktober 2022 behöver antingen erbjudas anställning eller ersättning på två eller i vissa fall tre månadslöner (beroende på kollektivavtal).
- Även om konsulten börjat på arbetsplatsen innan 1 oktober 2022 gäller regeln från detta datum.
- Regeln gäller för arbetstagare som är anställda av uthyrande företag i syfte att hyras ut till ett kundföretag för arbete under kundföretagets kontroll och ledning. Det gäller oavsett roll och bransch.
- Inhyrningstiden räknas under en 36-månadersperiod, vilket innebär att regeln även omfattas för inhyrd personal som avslutat en anställning och sedan återkommit efter en period, så länge det sker inom 36 månader.
- Begreppet driftsenhet som omnämns i texterna för LAS, avser en geografisk plats, ett kontor, ett arbetsställe och så vidare.
- Om konsulten tackar ja avslutas anställningen hos bemanningsföretaget, när den tillträder tjänsten hos kundföretaget. Om konsulten tackar nej till erbjudandet kan inhyrning fortsätta och erbjudande om anställning behöver inte lämnas igen till samma konsult för samma driftsenhet.
- Även om erbjudandet ska lämnas senast en månad efter det att tidsgränsen för 24 månader överskridits behöver inte tillträdesdagen för anställningen ske direkt. Startdatumet för erbjudandet om anställning hos kunden kan vara senare, men inom en rimlig tid.
- Om konsulten får ersättning från kunden kan inhyrning fortsätta och erbjudande om anställning behöver inte lämnas igen till samma konsult för samma driftsenhet.
Kontakter
Anna KjellanderPress och PR-ansvarigLernia AB
Tel:010-2505040anna.kjellander@lernia.seBilder


Om Lernia
Lernia utvecklar framtidens arbetskraft. Det gör vi genom att utbilda, matcha, bemanna och rekrytera. Snabbt och utan krångel löser vi arbetsmarknadens behov så att människor och företag kan nå sin fulla potential. Det har varit vår uppgift i över hundra år. Lernia omsatte 3,5 miljarder kronor 2023 och finns över hela landet. Vi utbildade och coachade 18 400 personer och förmedlade 10 900 bemanningskonsulter. 12 000 personer fick möjlighet till nytt jobb genom våra tjänster. Läs mer på lernia.se.
Följ Lernia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lernia
Lernia rustar Elkraftsingenjörer för att hantera den stora energiomställningen14.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lernia lanserar en ny utbildning till Elkraftsingenjör för att möta den växande efterfrågan på kvalificerad arbetskraft inom energisektorn. Med en förväntad fördubbling av elanvändningen fram till 2045 och en akut kompetensbrist i branschen, erbjuder Lernia en ny utbildning som rustar framtidens ingenjörer för att hantera elektrifiering och energiomställning – en nyckel till Sveriges hållbara framtid.
Framtidens ingenjörer förbereds för en grön och digital industri11.4.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med Lernias yrkesutbildning Systemingenjör Industri 4.0 får studenter både tekniska färdigheter och praktisk erfarenhet för att kunna driva den digitala och hållbara omställningen inom industrin. Fokus ligger på innovation, automation och smart produktion – områden som är avgörande för att möta de framtida kraven på hållbarhet och effektivitet.
Peder Hansson: Så hittar du svetsarna utomlands8.4.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Det råder stor brist på svetsare i Sverige, vilket hämmar företagens utveckling och tillväxt. Peder Hansson på Lernia vill höja företagens kompetens i hur de kan rekrytera från utlandet på ett enkelt och säkert sätt.
Livsviktig utbildning fortsätter i Malmö - För en bättre akutsjukvård2.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
För att möta det växande behovet av akutvård fortsätter Lernia sin yrkeshögskoleutbildning till ambulanssjukvårdare i Malmö, i samarbete med Region Skåne. Utbildningen ger regionen den kompetens som krävs för att effektivt bemanna ambulanser och säkerställa hög kvalitet i den prehospitala vården.
Lernia satsar på att motverka IT-kompetensbrist med nya utbildningar inom DevOps och Cloud ICT1.4.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ökad automation inom IT, uppkoppling mot molntjänster skapar ny efterfrågan av kompetenser på arbetsmarknaden. För att möta framtidens behov startar nu yrkeshögskoleutbildningarna DevOps Engineer och Cloud ICT Engineer hos Lernia.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum