Första globala standarden för jämställdhet klar
16.9.2024 07:00:06 CEST | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande
Ojämlikhet mellan könen och könsbaserad diskriminering är fortfarande utbredd i flera länder och inom många områden. För att motverka detta har världens första globala standard för jämställdhet tagits fram. Svenska institutet för standarder, SIS, har tillsammans med flera svenska organisationer, bland annat LO, deltagit i arbetet.

Standarden har tagits fram inom den internationella standardiseringsorganisationen ISO och fungerar som en vägledning för företag och andra organisationer. Med gemensamma definitioner, riktlinjer och verktyg möjliggör och underlättar standarden arbetet med att förebygga och hantera systematisk ojämlikhet mellan könen.
– Flera jämställdhetsfrågor backar inom många områden, och arbetet med standarden har bidragit till att lyfta de här frågorna globalt och samtidigt få en vägledning på plats som är enkel att tillämpa, säger Ulrika Edholm, projektledare på Svenska institutet för standarder.
Standarden har namnet Riktlinjer för främjande och genomförande av jämställdhet och kvinnors egenmakt. Bakgrunden till att den har tagits fram är det stora behovet av gemensamma definitioner och praktisk vägledning för de här frågorna hos aktörer inom både privat och offentlig sektor, särskilt i länder där man inte kommit lika långt i jämställdhetsarbetet. Från Sverige har SIS bidragit i arbetet med experter som har lång erfarenhet av att arbeta med jämställdhetsfrågor.
– Standarden kan bidra till att starta upp ett arbete för ökad jämställdhet i länder där man inte kommit lika långt som i Sverige och där det inte finns lagstiftning eller motsvarande på plats, säger Tina Nordling, samordningsansvarig för LO:s standardiseringsgrupp.
Arbetet med ytterligare en viktig global standard inom jämställdhetsområdet har påbörjats. Det handlar om att ta fram en certifierbar ledningssystemstandard som kan stötta företag och andra organisationer i arbetet med mångfald och inkludering. Standarden beräknas vara klar 2026 och det finns utrymme för fler organisationer att delta i arbetet.
Nyckelord
Kontakter
Anne RådestadPressansvarig
Tel:08 555 520 20anne.radestad@sis.seSIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
SIS rekryterar kommunikationschef från Sveriges Radio17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Susanna Mörner är ny kommunikationschef på Svenska institutet för standarder, SIS. Hennes breda erfarenhet, inte minst inom varumärkesutveckling, blir en viktig tillgång i SIS fortsatta utveckling inom digitalisering och förändrade kundbehov.
Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.
Nya standarder verktyg i kampen mot hälsofarliga leksaker11.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln pågår för fullt, och många köper leksaker till barnen. Nu har nya standarder tagits fram för att öka säkerheten och minska hälsofarliga kemikalier i leksaker.
MannTek får Standardiseringspriset 202522.10.2025 07:30:10 CEST | Pressmeddelande
– MannTek visar vilken kraft som finns i standardisering, inte bara som drivkraft för global innovation och energiomställning, utan också som verktyg för att stärka svensk konkurrenskraft. De visar hur svenska företag kan ta ledningen och positionera sig internationellt, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder, SIS.
Sverige får starkare roll i internationell standardisering14.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SIS vd Annika Andreasen har valts in i ISO:s styrelse, vilket innebär ökat svenskt inflytande i utvecklingen av internationell standardisering. Standardisering är avgörande för att underlätta global handel, och att kunna påverka den är strategiskt viktigt för Sverige och svensk konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum