Nya chefer i ledande positioner på Stockholmshem

Stockholmshem är ett av landets största bostadsbolag med fokus på att erbjuda välkomnande, bekväma och trygga hem för stockholmare. Nu förstärker bolaget verksamheten inom miljö och lokaler - två chefer med lång erfarenhet av fastighetsbranschen har rekryterats.
Att bo hos Stockholmshem ska vara ett bra miljöval. Miljöarbetet styrs med fokus på hållbara lösningar och att skapa goda boendemiljöer. Johanna Wikander är ny miljöchef på Stockholmshem och hon kommer närmast från en anställning som hållbarhetsstrateg på fastighetskontoret i Stockholms stad. Innan dess jobbade hon på Skanskas koncernstab för miljöfrågor och dessförinnan som miljöansvarig för Skanskas nordiska enhet för bostadsutveckling.
Stockholmshems fastighetsbestånd omfattar 3 600 lokaler, i allt från attraktiva butikslägen till kontor i bostadsområden och lager i många storlekar och stadsdelar. Lokalerna är en viktig del i Stockholmshems arbete för att utveckla bostadsområden där människor vill leva och bo. Charlotte Lundqvist är ny chef för lokalenheten på Stockholmshem och kommer senast från Locum AB där hon bland annat arbetat som förvaltningsområdeschef. Charlotte har även erfarenhet av att arbeta med bostäder genom rollen som mäklare på Svenska Mäklarhuset.
För mer information, kontakta:
Karin Stener, kommunikationschef Stockholmshem, 08-508 39 340.
Detta är Stockholmshem
Hos AB Stockholmshem bor drygt 50 000 hyresgäster. Sedan 1937 har vi skapat nya kvarter
och hem till nya och gamla stockholmare. Stockholmshem är ett av landets största bostadsföretag och ingår i koncernen Stockholms Stadshus AB, som ägs av Stockholms stad. Fastighetsbeståndet omfattar drygt 26 000 bostäder och över 3 500 lokaler.
Följ Stockholmshem
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholmshem
Stockholmshem skyfallssäkrar sina fastigheter22.4.2025 10:18:47 CEST | Pressmeddelande
Kraftiga skyfall blir allt vanligare och risken för översvämningar ökar – med skador på hus som följd. Därför investerar Stockholmshem cirka 30 miljoner kronor för att skyfallssäkra 89 fastigheter över hela Stockholm. Höjda källartrappor, asfaltsbulor och fördröjningsmagasin är några av åtgärderna som ska fördröja eller leda bort vattnet, och minska risken för skador.
50-talshus renoverade med kulturhistoriska värden i fokus9.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholmshems grönklassade 50-talshus i Västertorp har genomgått en omsorgsfull renovering där tidstypiska detaljer bevarats och förstärkts, samtidigt som energianvändningen ska minska. Genom ett nära samarbete med bebyggelseantikvarie har husens ursprungliga karaktär återställts.
Ny chef för kommersiella lokaler på Stockholmshem4.2.2025 12:46:26 CET | Pressmeddelande
Stockholmshem har rekryterat Marcus Bergman som chef för kommersiella lokaler. Marcus kommer närmast från Förvaltaren i Sundbyberg, där han haft rollen som uthyrningschef.
Patrik Karimi ny säkerhetsstrateg på Stockholmshem27.1.2025 08:42:13 CET | Pressmeddelande
Stockholmshem har rekryterat Patrik Karimi i rollen som säkerhetsstrateg, där han kommer att fokusera främst på frågor som personalsäkerhet, civil beredskap och kris.
Bostadsfusk i fokus: 287 lägenheter tillbaka till bostadskön21.1.2025 08:34:24 CET | Pressmeddelande
Stockholmshem intensifierar kampen mot bostadsfuskare, otillåten andrahandsuthyrning och ockerhyror. Det har resulterat i att bolaget under 2024 kunde friställa fler lägenheter än någonsin till de som står i bostadskön.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum