Sverige deltar vid para-VM i Hong Kong
För första gången kommer Sverige att delta med ett lag vid para-VM i bowling som spelas i Hong Kong den 17-24 januari.
– Det ska bli superroligt, säger Johanna Svenungsson, verksamhetsutvecklare inom parabowling i Svenska Bowlingförbundet.

Mästerskapet tar vid några dagar efter att World Cup har avslutats i Hong Kong där det svenska damlandslaget är med. Sex spelare kommer att representera Sverige vid para-VM i januari. Fyra spelare med intellektuell funktionsnedsättning och två rullstolsspelare.
Singel, dubbel och All Event blir tävlingsdistanserna för de svenska spelarna vid para-VM. Sverige åker inte med fullt lag och kan därför inte delta i lagklassen. Men de kommer ändå få spela tävlingsserierna i lagdistansen och har därmed chans att nå fina resultat i All Event också.
– Vi har en hög nivå på våra parabowlare och det ska bli väldigt kul att få se dem mäta sig med spelare från andra nationer. Det här betyder mycket för parabowlingen i Sverige. Spelarna som blir uttagna kommer vara viktiga förebilder och kan inspirera fler parabowlare att satsa för att försöka nå VM på sikt, säger Johanna Svenungsson.
Laget som kommer att representera Sverige vid para-VM presenteras nu på torsdag den 19 september kl 13.00.
Maria K. Årberg och Mikael Engström som är förbundskaptener för Team Sweden Para är ledare för spelarna med intellektuell funktionsnedsättning vid para-VM. David Runefelt är coach för rullstolsspelarna. Johanna Svenungsson åker med som samordnare.
Mer information om para-VM finns här: https://bowling.sport/2025-ibf-para-world-championships/
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seJohanna Svenungsson
johanna.svenungsson@swebowl.seBilder

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Robin Ilhammar och Maja Engberg representerar Sverige i Youth World Cup25.3.2025 13:00:51 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Mattias Melin har tagit ut laget till IBF Youth World Cup i Helsingborg. Det blir Maja Engberg och Robin Ilhammar som får representera Sverige i det individuella U21-mästerskapet på hemmaplan den 17-21 juni. – Det är två väldigt skickliga spelare. Vi har fina möjligheter i mästerskapet, säger förbundskapten Mattias Melin.
Sandra de Neergaard vinner Merci Ladies Open23.3.2025 20:15:58 CET | Pressmeddelande
Förra året blev Sandra de Neergaard tvåa i Merci Ladies Open. I år gick Spader Dam-spelaren hela vägen och kunde lyfta pokalen i tävlingen i Örebro. I finalen besegrade hon Susanna Kiiskinen, Västerås SK BK, med 2-0 i serier. – Jätteskönt att vinna och det känns som en revansch från förra årets finalförlust, säger Sandra de Neergaard.
Svenska laget till herrarnas EM är uttaget18.3.2025 13:00:23 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Robert Andersson har tagit ut det svenska laget till herrarnas EM som spelas i Ålborg den 6-14 juni. Blågult kommer att bege sig till Danmark med en kvartett som tagit många medaljer för Sverige genom åren samt en duo som gör mästerskapsdebut på seniornivå vid EM.
Rasmus Edvall vinner PBA Scorpion Championship - första PBA-titeln i karriären17.3.2025 12:31:21 CET | Pressmeddelande
Rasmus Edvall stod för en oerhörd bragd i natt och vinner PBA Scorpion Championship. Edvall tog den långa vägen och vann alla fyra matcherna i stegfinalen. Efter att ha besegrat EJ Tackett i semifinalen så vann han över Rafiq Ismail i finalen med 224-172. Edvall blir den tredje svenska spelaren som tar hem en titel på PBA-touren. – Det är en barndomsdröm som går i uppfyllelse, säger Rasmus Edvall.
Rasmus Edvall vinner PBA Scorpion Championship - första PBA-titeln i karriären17.3.2025 07:17:00 CET | Pressmeddelande
Rasmus Edvall stod för en rejäl skräll i natt och vinner PBA Scorpion Championship. Edvall tog den långa vägen och vann alla fyra matcher i stegfinalen i Reno, Nevada. Efter att ha besegrat EJ Tackett i semifinalen så vann han över Rafiq Ismail i finalen med 224-172. Det är Helsingborgsspelarens första PBA-titel i karriären.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum