Åtal väckt för omfattande narkotikabrottslighet
18.9.2024 09:21:55 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har idag väckt åtal mot en 27-årig man för två fall av synnerligen grov narkotikasmuggling, två fall av grovt narkotikabrott, ett fall av försök till grovt narkotikabrott, ett fall av synnerligen grovt vapenbrott samt grov smuggling. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Den åtalade mannen är medborgare i Danmark men har bott i Sverige under större delen av sitt liv. Han greps i Dubai i början av juni 2020 och avvisades till Danmark. Från Danmark överlämnades han sedan till Spanien där han var misstänkt och efterlyst i en mordutredning.
– Efter att ha erkänt sig skyldig till medhjälp till mord ingick mannen ett avtal, en så kallad ”plea bargain”, med spansk åklagare vilket medförde att han i Spanien dömdes till ett i sammanhanget kortare fängelsestraff. Han överlämnades sedan från Spanien till Sverige där han var misstänkt för de nu åtalade brotten, säger Lisa Åberg, statsåklagare och förundersökningsledare.
Bevisningen bygger huvudsakligen på uppgifter från den krypterade kommunikationstjänsten Encrochat.
– Mannen har från Dubai, via de krypterade chattarna, bedrivit omfattande narkotikabrottslighet i Europa och Sverige. Han har samarbetat med och lett kriminella aktörer ibland annat Nederländerna, Belgien, Danmark och Sverige, säger Lisa Åberg.
Den åtalade narkotikabrottsligheten omfattar totalt 54 kg kokain, där mannen enligt åtalet på detaljnivå har styrt utformning, blandning, transportering och försäljning av narkotikan.
– Tillgången till Encrochat har varit en förutsättning för att utreda den åtalade brottsligheten och utan chattarna hade brottsligheten troligtvis inte upptäckts. Det rör sig om en omfattande utredning och under utredningens gång har mannen förnekat brott, men i samband med ett polisförhör i augusti 2024 medgav han att han skrivit under de alias som omfattas av åtalet. Han erkänner narkotikabrottsligheten men förnekar vapenbrottsligheten, säger Lisa Åberg.
Huvudförhandlingen startar den 27 september i Malmö tingsrätt och beräknas pågå i sex dagar.
Målnummer: 4528-23.
Kontakt
Statsåklagare Lisa Åberg är tillgänglig för media i dag den 18 september kl. 13.30–14.30, 010-562 50 98.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två personer begärda häktade för mutbrott i Stockholm12.2.2026 15:33:48 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt två personer häktade på sannolika skäl misstänkta för grovt givande respektive grovt tagande av muta.
Dom i mål om grov trolöshet mot huvudman i Solna12.2.2026 12:32:45 CET | Pressmeddelande
Solna tingsrätt meddelar på fredag den 13 februari kl. 11 dom i ett mål där en 60-årig kvinna har åtalats för att ha fört över sammanlagt cirka 18,3 miljoner kronor från Solna kommun till egna bankkonton. Kvinnan hade tidigare en anställning som finanssekreterare hos Solna kommun där hon hade i uppgift att hantera kommunens ekonomi.
Dom i mål om mord och gravfridsbrott i Grythyttan11.2.2026 08:21:08 CET | Pressmeddelande
På torsdag den 12 februari kl. 11 meddelar Örebro tingsrätt dom i ett ärende där en 56-årig man har åtalats för mord på sin sambo i Grythyttan, Hällefors kommun, i december 2024. Han åtalades för att ha strypt den 46-åriga kvinnan och sedan flyttat och lämnat kroppen i en närliggande sjö. Åklagaren är tillgänglig för media när dom har meddelats.
Uppdatering i ärende om mord i Oxie10.2.2026 14:29:31 CET | Pressmeddelande
För närvarande är fem personer häktade i ärendet.
Anhållande hävt för misstänkt mord och grov mordbrand i Göteborg10.2.2026 12:01:52 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag hävt anhållandet av en person som anhölls på skälig misstanke för mord och grov mordbrand i Göteborg den 7 februari efter att ett barn omkommit i en lägenhetsbrand.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum