Almega om budgeten: ”Bra i stort – kompetensbristen kräver mer”
Med satsningar på bland annat infrastruktur och forskning skiftar nu regeringen fokus för den ekonomiska politiken, från inflationsbekämpning till reformer för ökad tillväxt och produktivitet. Almega ger höstbudgeten godkänt, framförallt skattesänkningarna.

– Efter flera år av akuta krisinsatser ges det äntligen utrymme för långsiktiga reformer som stärker svensk tillväxt. Och detta behövs, givet de stora utmaningar Sverige står inför, säger Fredrik Östbom, näringspolitisk chef Almega.
Regeringen har också presenterat sänkningar av inkomstskatten för låg- och medelinkomsttagare samt sänkt marginalskatterna genom att ta bort avtrappningen av jobbskatteavdraget.
– Regeringens skattesänkningar för att öka drivkraften att arbeta och premiera utbildning är väldigt välkomna och något som Almega har kämpat för länge. Skadliga skatter ska tas bort och det måste alltid löna sig att arbeta och utbilda sig, säger Fredrik Östbom.
Potentialen för fortsatt tillväxt inom tjänstesektorn är stor, men förutsätter att tillgången på arbetskraft med rätt kompetens blir bättre. Trots en hög arbetslöshet har fortfarande vart fjärde tjänsteföretag brist på arbetskraft. Detta är det största tillväxthindret för tjänsteföretag.
– Arbetslösa måste rustas för att kunna ta de lediga arbeten som redan finns, men också de jobb som tillkommer när konjunkturen vänder. Det finns arbetsmarknadsutbildningar till bristyrken, men antalet deltagare måste fördubblas, säger Fredrik Östbom.
Dessutom måste kompetensen hos de som redan har ett arbete höjas.
– Det krävs ett kompetenslyft inte minst för att dra nytta av den potential som kommer med AI. Därför vill Almega se ett nytt kompetensavdrag där 50 procent av kostnaderna för köp av utbildningar och kurser kan dras av mot skattekontot, säger Fredrik Östbom.
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har drygt 11 000 medlemsföretag med sammanlagt närmare 600 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Almega: ”Mycket tuff nivå på märket”1.4.2025 10:25:56 CEST | Pressmeddelande
6,4 procent över 24 månader blev resultatet av industriförhandlingarna. ”För företagen inom den personalintensiva tjänstesektorn kommer löneökningsnivåerna bli mycket tuffa”, säger Almegas Maria Möller.
Tjänsteindikatorn: Det vill sig inte för tjänstesektorn18.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn har alltjämt svårt att lyfta. Samtidigt som svensk tillväxt ökade med 2,4 procent i årstakt, växte den privata tjänstesektorn under det förra kvartalet med måttliga 0,4 procent. Den främsta orsaken är den svaga hushållskonsumtionen.
Trög återhämtning för tjänsteföretagen5.3.2025 10:09:19 CET | Pressmeddelande
Bättre konjunktur för tjänsteföretagen, men återhämtningen går långsamt. Detta enligt inköpschefsindex.
Juristavtalet blir tillsvidareavtal26.2.2025 13:37:03 CET | Pressmeddelande
”Tillsammans med Akavia tar vi nytänkandet ytterligare ett steg”, säger Gunnar Ekbrant, ansvarig förhandlare för Almega Tjänsteföretagen, med anledning av att Juristavtalet nu blir ett tillsvidareavtal.
Almega: HD-dom försvårar bakgrundskontroller25.2.2025 13:01:15 CET | Pressmeddelande
Idag kom Högsta Domstolens beslut som gör att rättsdatabaser som t ex Lexbase inte längre kan användas av arbetsgivare för att göra bakgrundskontroller i samband med rekryteringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum