Samverkan räddar liv vid stroke
18.9.2024 16:54:50 CEST | Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg | Pressmeddelande
I slutet av augusti flögs en läkare för att genomföra den första trombektomin vid Sundsvalls sjukhus av personal från Norrlands universitetssjukhus. Det var första gången en sådan behandling genomfördes på ett länssjukhus i Sverige.
Vid stroke är tiden från insjuknande till behandling livsavgörande och ambulansflyget är den faktor som skapar förutsättningar för att spara tid och genom det rädda liv.

Planering inför operationen har genomförts i samarbete mellan Region Västerbotten, Region Västernorrland och Svenskt Ambulansflyg.
– Vi arbetar tillsammans med Sveriges regioner för att möta dagens och morgondagens behov av ambulansflyg. Det är så glädjande att denna lösning nu är på plats och att vi med flygtransport kan bidra till en förbättrad strokevård, säger Anna Alm Andersson, förbundsdirektör, Svenskt Ambulansflyg.
Alexander Henze, överläkare och sektionsansvarig på INR, interventionell neuroradiologi i Region Västerbotten, berättar att:
– Vid en stroke är tiden den absolut mest avgörande faktorn, ju snabbare man kan åtgärda och operera – desto bättre för patienten. För patienten i Sundsvall sparar vi nästan två timmar jämfört med om patienten transporterats med ambulans mellan städerna.
Läs presstexten i sin helhet på pressida för Region Västerbotten: https://www.mynewsdesk.com/se/regionvasterbotten/pressreleases/samverkan-raeddar-liv-vid-stroke-3343286
Kontakter
Mariann HolmbergKommunikationschefKommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg
Tel:073 800 86 16mariann.holmberg@svenskt-ambulansflyg.seFölj Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg
Tf förbundsdirektör för Svenskt Ambulansflyg23.1.2026 08:55:56 CET | Pressmeddelande
Joachim Ahl har utsetts till tf förbundsdirektör från och med den första februari 2026.
Förbundsdirektör för Svenskt Ambulansflyg lämnar sitt uppdrag8.1.2026 15:25:03 CET | Pressmeddelande
Förbundsdirektör Anna Alm Andersson lämnar sitt uppdrag vid Svenskt Ambulansflyg för att tillträda som regiondirektör i Region Norrbotten.
Seminarium i Almedalen om att säkra och nyttja gemensamma resurser av ambulansflyg och ambulanshelikopter25.6.2025 09:32:45 CEST | Pressmeddelande
Svenskt Ambulansflyg och svensk Luftambulans bjöd in till seminarium och samtal om ambulansflyg och ambulanshelikopter i totalförsvaret. Det genomfördes tisdag den 24e juni, 11.00.
Välkommen att delta i samtal om: Ambulansflyg och ambulanshelikopter i totalförsvaret17.6.2025 09:04:06 CEST | Pressmeddelande
Hur ska Sverige nyttja landets egna resurser i händelse av kris eller krig? Svenskt Ambulansflyg och Svensk Luftambulans är regionernas och Sveriges resurser för ambulanstransport med flygplan respektive helikopter. Förbunden upprätthåller beredskap tillsammans med Sveriges regioner. Ägarskap, flygplan, helikoptrar är i svensk regi.
Ola Karlsson (M) – hederskapten vid Svenskt Ambulansflyg7.5.2025 09:29:19 CEST | Pressmeddelande
Ola Karlsson (M) utsågs den 5e maj till hederskapten vid Svenskt Ambulansflyg. Han har under juni 2020– april 2025 varit styrelseordförande med stor betydelse för Svenskt Ambulansflyg som förbund och verksamhet. Perioden har omfattat uppstart av verksamheten och dess övergång till operativ drift, förvaltning och utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum