Migrationsverket blir en av de största mottagarna av svenskt bistånd
Nu står det klart att biståndet minskas ytterligare de kommande åren. Det innebär att biståndsnivån riskerar att hamna under både FN:s och EU:s lägstanivåer. Samtidigt ska pengarna i högre grad användas till migration och återvandring istället för att gå till människor som lever i fattigdom och förtryck. I regeringens budget ser Diakonia ett Sverige som alltmer sluter sig från omvärlden.

Redan i våras sänkte regeringen biståndet med 900 miljoner kronor. I budgeten som presenterades idag sänks biståndet med ytterligare 3 miljarder åren 2026, 2027 och 2028.
– Det största förlorarna i höstbudgeten är de människor som idag lever i fattigdom och förtryck. Att svenskt bistånd nu ligger på en skamligt låg nivå kommer drabba fattigdomsbekämpning och demokratiarbetet i världen hårt, säger Mattias Brunander, generalsekreterare på Diakonia.
Regering sviker biståndslöften
Sverige har i över 50 år stått bakom principen om att avsätta motsvarande en hundradel av våra inkomster i bistånd. Med den nya budgeten är risken stor att Sverige år 2028 kommer att hamna under FN:s och EU:s lägstanivå om att avsätta minst 0,7 procent av BNI till bistånd*. Det är stick i stäv med vad Kristdemokraterna och Liberalerna lovade väljarna före valet om att inte backa från principen om en procent.
Bistånd till Migrationsverkets tomma boenden
Regeringen fortsätter att ta stora summor från biståndsbudgeten till migrationskostnader i Sverige. Detta trots att de verkliga kostnaderna förväntas bli lägre och antalet flyktingar färre. Det innebär att Migrationsverket år 2025 blir en av de största mottagarna av svenskt bistånd med 2,6 miljarder kronor.
– Svenskt bistånd har förlorat sin riktning. När regeringen väljer att lägga mer än dubbelt så mycket biståndsmedel på inhemska kostnader för migration än på demokrati och mänskliga rättigheter i världen, då har någonting gått snett, säger Mattias Brunander och fortsätter:
– Regeringen talar om effektivitet och att biståndet ska gå till de som verkligen behöver det. Samtidigt går miljarder till Migrationsverket för att bland annat täcka kostnader för boenden.
Boenden som enligt myndigheten står tomma. Kostnaderna på 2,6 miljarder kan även jämföras med Sveriges stöd för främjandet av demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstatens principer i världen, vilket under 2024 uppgick till 1 miljard kronor.
*Om Concords uträkning:
Concord har för perioden år 2026-2028 använt Konjunkturinstitutets juniprognos för BNP, och lagt till 2% (*1,02) för att få fram BNI, som i Sverige ligger på 2-3 % högre än BNP. Concord har alltså räknat något i underkant. Prognoser flera år bort tenderar ofta att ändra sig så risken finns att Sverige missar 0,7% av BNI redan år 2027.
År |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
BNI (mdr kr) Utfall vårbudget / prognoser KI juni |
6 247 |
6 547 |
6 642 |
6 841 |
7 256 |
7 578 |
7 870 |
Biståndsbudget (mdr kr) |
57,4 |
56 |
56 |
56 |
53 |
53 |
53 |
Utfall openaid.se (mdr kr) |
55,2 |
59,6 |
|||||
Biståndsbudget i % av BNI |
0,92% |
0,86% |
0,84% |
0,82% |
0,73% |
0,70% |
0,68% |
Migrationsverkets statistik
https://www.migrationsverket.se/download/18.6e8196521904ad679855ab/1722249912922/Migrationsverkets%20juliprognos%202024%20P3-24.pdf
Nyckelord
Kontakter
Annette WallqvistPressekreterare
Tel:08-453 69 33annette.wallqvist@diakonia.sePether NordinStyrelseordförande Diakonia
Tel:08-453 69 33Bilder


Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.
Följ Diakonia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diakonia
Påminnelse - Pressfrukost 23/9: Hoten mot internationell humanitär rätt och medias viktiga roll22.9.2025 15:08:04 CEST | Pressmeddelande
Efterlevnaden av internationell humanitär rätt sviker. Hur yttrar sig de ökande hoten mot krigets lagar och vilken roll kan media spela i arbetet för att skydda civila?
Enorma behov i omvärlden – ändå fortsätter biståndsslakten22.9.2025 13:47:45 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 ritades biståndskartan om totalt, när Trumpregimen monterade ned USAID. I dagens höstbudget konstaterar regeringen att Sveriges roll som biståndsgivare nu är viktigare än någonsin – men fortsätter ändå på den inslagna vägen och överger civilsamhället i världens fattigaste länder.
Pressfrukost: Hoten mot internationell humanitär rätt och medias viktiga roll9.9.2025 09:47:58 CEST | Pressmeddelande
Efterlevnaden av internationell humanitär rätt sviker. Hur yttrar sig de ökande hoten mot krigets lagar och vilken roll kan media spela i arbetet för att skydda civila?
Starkt stöd för en procent till bistånd bland riksdagspartierna27.6.2025 14:48:56 CEST | Pressmeddelande
Sex av åtta riksdagspartier vill att Sveriges bistånd ska tillbaka till en procent av bruttonationalinkomsten, BNI. Det finns också en bred samsyn om att Sverige ska öka jämställdhetsbiståndet, visar Diakonias årliga partienkät.
Sveriges jämställdhetsstöd på historisk låg nivå19.6.2025 10:27:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges röst för global jämställdhet har tappat i styrka. Det gäller såväl i faktiska kronor som i uttalade ambitioner. Biståndsorganisationen Diakonias nya rapport visar både att stöd till viktiga FN-organ minskat, och att finansieringen som ska bidra till jämställdhet, via Sida, är den lägsta på nära 25 år. Samtidigt slår en ny undersökning fast att lokalpolitiker vill att finansieringen till jämställdhet ska öka.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum