Svenska Ridsportförbundet

Världsunikt forskningsprojekt om hjärnskakningar

Dela
Världsunikt forskningsprojekt om hjärnskakningar
Världsunikt forskningsprojekt om hjärnskakningar

Inom ridsporten tränar och tävlar män och kvinnor på precis samma villkor, därmed utgör ryttare det perfekta underlaget för ett världsunikt forskningsprojekt inom hjärnskakningar som Folksam och Svenska Ridsportförbundet nu inlett.

Folksam och Svenska Ridsportförbundet har tillsammans med Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet och appen Brainsafe inlett ett forskningsprojekt som fokuserar på hjärnskakningar inom ridsporten. Syftet med projektet är att studera om man via blodprover kan påvisa vilka hjärnskakningar som leder till kortvariga symptom respektive vilka som leder till bestående besvär. Med hjälp av olika analysmetoder, där man mäter nivån av olika så kallade hjärnspecifika äggviteämnen för att avgöra graden av skada, kan man idag följa hjärnskador med hjälp av vanliga blodprov.

– Hjärnskakning är den absolut vanligaste personskadan bland ryttare och Folksams statistik visar att en av sju som drabbas av en hjärnskakning också får bestående besvär. Detta forskningsprojekt kommer ge ryttare bättre stöd i rehabiliteringen och dessutom ge resultat som i framtiden kan användas för att förebygga långvariga besvär. Vi vill därför uppmuntra alla ryttare att bidra till denna viktiga forskning, säger Helena Stigson forskningsansvarig på Folksam.

Tidigare studier har framför allt fokuserat på idrotter där det är stora skillnader mellan både regler och spel inom dam- och herridrott, men inom ridsporten tränar och tävlar alla på lika villkor vilket ger forskarna möjlighet att studera män ock kvinnor under samma förutsättningar. Denna världsunika studie ger möjlighet att över tid följa ryttare inom Svenska Ridsportförbundet som fått hjärnskakning.

I studien används Brainsafes plattform för rehabilitering och datainsamling. Deltagarna får också tillgång till personlig rådgivning och stöd från Svenska Ridsportförbundets förbundsläkare kring sin hjärnskakning. Projektet har just påbörjats och kommer att pågå under två år. Den första ryttaren är nu inne i studien.

– Vi uppmuntrar alla som kan att bidra till denna viktiga forskning och hjälpa oss att gemensamt skapa nya insikter om hjärnskakningar, för en säkrare ridsport, säger förbundsläkaren Margareta Rödén.

Ryttare som drabbas av hjärnskakning vid tävling informeras om möjligheten att vara med i studien men ryttare är också välkomna att höra av sig till förbundsläkaren om de fått en hjärnskakning under exempelvis träning och vill delta i studien.

En färsk rapport från Folksam där Folksams forskare tittat på anmälda och ersatta och personskador under åren 2017-2021, visar att just huvudskador är den vanligaste skadan bland ryttare. Alla som är medlem i en förening ansluten till Svenska Ridsportförbundet är automatiskt försäkrade av Folksam. Bland dessa cirka 155 000 personer (siffran avser 2017-2021) skadas årligen cirka 1400, eller 0,9 procent, enligt försäkringsdata. Folksams skadestatistik visar tydligt att huvudet är den mest utsatta kroppsdelen där omkring tolv ryttare i veckan drabbas av huvudskador.

Här finns mer information om hur Svenska Ridsportförbundet arbetar med säkerhet:Säkerhet | Svenska Ridsportförbundet

Kontakter

Bilder

Svenska Ridsportförbundet, Strömsholm, 0220-456 00, www.ridsport.se

Följ Svenska Ridsportförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet

40 deltagare redo att ta nästa steg mot eliten genom Folksam Ryttarutveckling Nivå 318.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande

Svenska Ridsportförbundets Ryttarutveckling Nivå 3 välkomnar nu 40 ryttare, kuskar och voltigörer inför 2026. Med stöd av Folksam får deltagarna fördjupa sin elitsatsning genom grenspecifik träning, gemensamma träffar och en helhetssyn på prestation, hållbarhet och hästvälfärd. – Jag vill verkligen fördjupa mig i träningsfysiologi för att lära mig mer om vad som gör hästarna hållbara och starka, säger 23-åriga Ella Björklund från Kvicksund.

ATG Talang matchar ny grupp under 2026 – sex talanger klara10.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande

De har visat att de klarar internationell hetluft och siktar mot toppen. Genom Svenska Ridsportförbundets ryttarutvecklingsprogram ATG Talang får de sex talangerna nu nya verktyg i en specialanpassad utbildning under ett års tid. – Jag ser så mycket fram emot att få lära mig mer om allt. Det är också jättespännande att se vad man kan lära av de andra grenarna, säger Josefin Torell, 21 år och ny ryttare i ATG Talang.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye