Civil Rights Defenders

Efter hot och hat – nu blir det sagostund med dragartister i riksdagen

23.9.2024 11:49:02 CEST | Civil Rights Defenders | Pressmeddelande

Dela

Sagostunder med dragshowartister har under de senaste åren blivit en het politisk fråga såväl internationellt som i Sverige. Föreställningarna lockar stor publik och är populära bland både barn och vuxna. Samtidigt utsätts artisterna för stora mängder hat och hot, vilket är en del av en eskalerande hotbild mot inte bara hbtqi-personer utan även mot hela det fria kulturlivet. Nyligen polisanmälde Bland drakar och dragqueens 106 personer, varav 5 SD-politiker, som har uttryckt sig hatiskt på sociala medier och i debatter och motioner för hatbrott.

För att uppmärksamma problemet arrangerar Civil Rights Defenders tillsammans med teatersällskapet Bland drakar och Dragqueens, hbtqi-nätverket i riksdagen, samt Liberalerna i riksdagen i samarbete med Liberalerna i Stockholms stadshus, ett seminarium imorgon den 24 september om när sagostunder möter hat och hot. 

–Det här är en rättighetsfråga som angår alla. Att människor, inte minst hbtqi-personer, får utstå hat bara för att de är sig själva kan vi som värnar om demokrati och mänskliga rättigheter helt enkelt inte acceptera, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.  

Under seminariet kommer Bland Drakar och Dragqueens berätta om sin verksamhet, utvecklingen den senaste tiden och vilka konsekvenser den får i praktiken. Slutligen hålls ett panelsamtal modererat av Civil Rights Defenders ordförande Hanna Gerdes där följande medverkar: Petter Wallenberg, grundare och regissör för Bland drakar och dragqueens; Inga Tvivel, artist i Bland drakar och dragqueens; John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders; Jan Jönsson, oppositionsborgarråd i Stockholms Stad; Ulrika Westerlund, riksdagsledamot MP och Anna Starbrink, riksdagsledamot L.       

Tid:  24 september klockan 13.00 – 14.00

Plats: Riksdagen Norrbro 1A, Andrakammarsalen  

Kontakter

Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.

Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.

Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.

Följ Civil Rights Defenders

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders

Vandelskravet är del av en oroväckande kursändring – Civil Rights Defenders kan kommentera24.3.2026 08:29:06 CET | Pressmeddelande

Idag, 24 mars, klockan 09.00 väntas regeringen att presentera sin proposition om skärpta vandelskrav. Civil Rights Defenders finns tillgängliga för intervjuer och juridisk analys. Vi har följt och granskat förslaget sedan de första politiska signalerna kom, och ser det som ett uttryck för en bredare riktning i svensk migrationspolitik som väcker allvarliga rättsstatliga frågor.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye