Tove Alexandersson etta och Max Peter Bejmer trea i dagens medeldistans
Det blev ännu en fin svensk dag under världscupavslutningen i Kuopio, Finland, när medeldistansen avgjordes.
På damsidan tog Tove Alexandersson hem segern med Max Peter Bejmer sprang in en tredje plats på herrsidan.

Fyra svenska damer topp tio och lika många herrar topp tio. Det är dagens resultat när medeldistansen avgjordes.
Ännu en gång står Tove Alexandersson högst upp på pallen under en världscuptävling. Under medeldistansen gjorde hon en stark avslutning och vinner med en segermarginal om 47 sekunder mot tvåan Simona Aebersold. Trea blev norskan Marie Olaussen.
– Jag tycker att det kändes bra. Jag har känt här på slutet att formen är bra, men kanske att jag inte har den där lilla extrafarten så passar nog bättre för långdistans. Känns som att jag har en fart som är ganska hög, men jag hade nog inte kunnat springa så mycket fortare även om banan hade varit kortare, säger Tove Alexandersson och berättar att terrängen kändes hemmavan.
– Det här kändes precis som hemma, som ett Dalaberg hemma, så det är ändå en terräng som jag känner mig väldigt trygg med. Men man kan ju göra misstag, precis som jag kan göra misstag även hemma i Dalarna.
Tove Alexandersson har de senaste nio åren varit totalvinnare av världscupen. I år kunde hon dock inte rå på schweiziskan Simona Aebersold utan fick nöja sig med en andraplats. Hanna Lundberg blev femma i den totala världscupen.
På herrsidan var det även där en hård kamp om placeringarna på herrsidan och en utmanande bana gjorde det extra spännande. Max Peter Bejmer blev till slut bästa svensk. Han gör en stark avslutning på loppet och tar hem tredjeplatsen.
– Riktigt skönt, trots att jag gjorde en bom på sjunde kontrollen. Det är lätt att man stressar till det efter det och att loppet är förstört, så jag är nöjd att jag tar mig samman och gör allt vad jag kan från sjuan in i mål. Det var riktigt skönt, säger Max Peter Bejmer och fortsätter.
– Jag var nervös innan start, sedan var inledningen lätt utför i stenig terräng, med spagettiben kändes det inte helt optimalt, men jag fick i alla fall de tre första kontrollerna och kunde jobba på uppför och då släppte det.
Vann gjorde norske Eirik Langedal Breivik och även andraplatsen knep en norsk, Kasper Harlem Fosser. Viktor Svensk blev näst bästa svensk på en femteplats, bara två sekunder efter finska löparen Eetu Savolainen.
Martin Regborn blev idag 12:a och därmed står det klart att han kommer tvåa i den totala världscupsställningen. Emil Svensk, 11:a idag, blev fyra i den totala världscupen.
Resultat topp tio dam:
1, Tove Alexandersson, 28:31
2, Simona Aebersold, Schweiz,+47
3, Marie Olaussen, Norge, +54
4, Hanna Lundberg, +1:01
5, Sanna Fast, +1:14
6, Andrine Benjaminsen, Norge, +1:19
7, Venla Harju, Finland, +1:36
8, Johanna Ridefelt, +1:51
9, Marika Teini, Finland, +2:44
10, Ane Dyrkorn, Norge, +2:48
Resultat topp tio herr:
1, Eirik Langedal Breivik, Norge, 29:17
2, Kasper Harlem Fosser, Norge, +29
3, Max Peter Bejmer, +1:13
4, Eetu Savolainen, Finland, +1:30
5, Viktor Svensk, +1:32
6, Jannis Bonek, Österrike, +1:42
7, Gustav Bergman, +1:58
8, Joey Hadorn, Schweiz, +2:09
9, Albin Ridefelt, +2:10
10, Olli Ojanaho, Finland, +2:11
Nyckelord
Kontakter
Kalle DalinFörbundskapten, senior
Tel:0703050312kalle.dalin@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder




Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Orienteraren tar ett helhetsgrepp om sporten – unga hjältar, framtidens landslag och orienteringens roll i samhället11.12.2025 15:14:27 CET | Pressmeddelande
Med 84 sidor fyllda av möten, dramatik, utveckling och framtidsspaningar ger nya numret av Orienteraren en unik överblick över hur svensk orientering rör sig framåt. Här samsas berättelser om unga som hittar sporten för första gången, landslagsprofiler som jagar nästa nivå, innovativa kartprojekt och samhällsinitiativ som får fler i rörelse.
Här är årets orienterare 20255.12.2025 16:36:44 CET | Pressmeddelande
Svenska sportjournalister har sagt sitt: Tove Alexandersson koras till årets orienterare 2025. Det blir 13:e gången som hon tilldelas utmärkelsen och tätt bakom henne placerar sig Max-Peter Bejmer och Hanna Lundberg. Utöver medierna har även Orienteringssverige fått tycka till och rösta fram sina favoriter bland en mängd olika kategorier. Bland annat röstades Martin Regborn fram som årets långdistansare, August Mollén som årets sprinter och Freja Hjerne som årets junior. Se alla pristagare i listan nedan.
3 av 10 går vilse trots GPS – ny Novus-rapport visar stort kartkunskapsglapp5.12.2025 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra svenskar anser att de är bra på att läsa en papperskarta. Samtidigt har hälften inte använt en fysisk karta det senaste året – och tre av tio har gått vilse trots att de haft mobil eller GPS till sin hjälp. Det visar en Novus-undersökning genomförd på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet.
Orienteringen får dubbla nomineringar till Idrottsgalan18.11.2025 08:13:21 CET | Pressmeddelande
När nomineringarna till Idrottsgalan presenterades under tisdagen stod det klart att orienteringen blev dubbelt nominerat: Stafettlaget i VM bestående av Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson nomineras i kategorin Årets Lag. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson nomineras i kategorin Årets Ledare.
15 aktiva är uttagna till Utvecklingslandslaget14.11.2025 14:20:15 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som ingår i Utvecklingslandslaget inför 2026. Efter ett ansökningsförfarande har åtta damer och sju herrar tagits ut i truppen. ”En intressant trupp med några nya spännande löpare”, säger förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum