Förnyat avtal mellan TCO och Danske Bank
1.10.2024 06:45:00 CEST | TCO | Pressmeddelande
TCO och Danske Bank har tecknat ett nytt avtal om konkurrenskraftiga villkor på bankens samtliga privatkundstjänster för TCO-förbundens 1,2 miljoner medlemmar. Erbjudandet börjar gälla 1 oktober 2024 och omfattar bland annat bolån, privatlån samt kontopaket.
- Vi ser fram emot att fortsätta samarbeta med Danske Bank. Rabatter på banktjänster är en viktig medlemsförmån för TCO:s medlemsförbund. Erbjudandet är ett stort mervärde, och gör ett medlemskap i ett TCO-förbund än mer attraktivt. Tjänstemännen förtjänar bra villkor på jobbet men även hos banken, säger Jonas Mellqvist, kommunikationschef på TCO.
Erbjudandet börjar gälla 1 oktober 2024, och innehåller bland annat rabatter på bolån över samtliga löptider. Rabatten innebär +0,10 - 0,15% rabatt utifrån bankens ordinarie prissättningsmodell.
- Jag är glad och stolt över att TCO valt att teckna partneravtal med oss igen. Nu ska vi fortsätta att fokusera på att leverera ett starkt erbjudande och bra rådgivning till alla medlemmar i TCO:s förbund, säger Jennie Sandén, partneransvarig Danske Bank Sverige.
Samarbetet innebär också rabatt på betalskydd, medlemslån samt kontopaket. För mer information om erbjudandet, besök https://danskebank.se/privat/bli-kund/bli-kund/tco.
Kontakter
Jonas MellqvistKommunikationschef
Tel:08-782 91 17Tel:072-092 88 70jonas.mellqvist@tco.seOm oss
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
Föräldrarna i Dalarna bättre än genomsnittet på att dela jämställt på föräldradagarna – men mer måste göras6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Mäns andel av uttagna föräldradagar fortsätter att minska. Det visar TCO:s jämställdhetsindex för 2025. Det är andra året i rad som utvecklingen mot ett jämställt föräldraskap går bakåt, något som inte hänt sedan 2006 där statistiken över jämställdhetsindexet startar. Föräldrar i Dalarna är bättre än genomsnittet på att dela lika på föräldradagarna och allra bäst är man i Gagnef som är åttonde bästa kommun i landet.
Blekingeföräldrar näst sämst i Sverige på att dela jämställt på föräldradagarna6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Mäns andel av uttagna föräldradagar fortsätter att minska. Det visar TCO:s jämställdhetsindex för 2025. Det är andra året i rad som utvecklingen mot ett jämställt föräldraskap går bakåt, något som inte hänt sedan 2006 där statistiken över jämställdhetsindexet startar. I Blekinge län är man näst sämst i Sverige på att dela lika på föräldradagarna.
Fortsatt ökning av TCO-medlemmar under 20255.2.2026 08:03:23 CET | Pressmeddelande
TCO‑förbunden har nu totalt 1 280 164 medlemmar, vilket motsvarar en ökning med 16 453 medlemmar, eller 1,3 procent, jämfört med föregående år.
Amanda Jansson och Sharmarke Elmi vinnare av TCO:s kulturpris och kulturprisstipendium för 20254.2.2026 07:33:43 CET | Pressmeddelande
Skådespelerskan Amanda Jansson och skådespelaren och artisten Sharmarke Elmi är vinnare av TCO:s kulturpris respektive kulturprisstipendium för 2025. Två konstnärskap som genom sitt uttryck ger röst åt erfarenheter, perspektiv och människors egen berättelse. Priset är en hyllning till de konstnärliga krafter som bär demokratin genom svåra tider.
Julens projektledare är en kvinna – i år igen9.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Åtta av tio mammor med hemmaboende barn upplever att de är julens huvudsakliga projektledare, med ansvar för att koordinera familjens julfirande och planera inköp och julaktiviteter. Det visar en ny undersökning som Novus genomfört på uppdrag av TCO inför årets julhelg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum