Hyresgästernas dag 7 oktober: Hyresgästföreningen belyser behovet av rättvisa skatter och behovet av fler hyresrätter
7.10.2024 06:00:00 CEST | Hyresgästföreningen Riksförbundet | Pressmeddelande
Den första måndagen i oktober firas Internationella Hyresgästdagen, en dag för att lyfta hyresgästernas situation globalt. Hyresgästföreningen uppmärksammar dagen och fokuserar på att belysa de stora skillnaderna mellan ägt och hyrt boende i Sverige.

– Det bor över tre miljoner människor i hyresrätt i Sverige, och mycket mer behöver göras för att förbättra boendevillkoren och den ekonomiska tryggheten för hyresgäster. Den stora bo-orättvisan mellan boendeformerna där det ägda boendet under många år haft en gräddfil, med statliga avdrag och bidrag behöver också gälla för hyresrätter. Men vi behöver också bygga fler hyresrätter som människor har råd att bo i för att möta den stora bostadsbristen på många orter, säger Marie Linder förbundsordförande på Hyresgästföreningen
Hyresgästföreningen använder dagen för att påminna om rätten till ett tryggt hem och att ingen lämnas efter. För hyresgäster runt om i världen är det nödvändigt att vi alla agerar för bättre villkor för hyresgäster och där alla har tillgång till ett tryggt hem. Hyresgästföreningen i Sverige jobbar även med att stödja hyresgästföreningar i andra länder så exempelvis Ukraina.
Internationella Hyresgästdagen grundades 1986 av den franska hyresgästorganisationen CNL. Sedan dess har International Union of Tenants (IUT) valt att fira dagen i samklang med FN.
Kontakter
Victor ThomsenPress- och opinionschefHyresgästföreningen
Tel:072-509 11 77victor.thomsen@hyresgastforeningen.seNationell pressjourHyresgästföreningen
Tel:010-459 10 70press@hyresgastforeningen.seOm oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Riksförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Riksförbundet
Bostadsbyte i sommar? Det här måste du som hyresgäst tänka på26.6.2026 06:17:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är högsäsong för att byta bostad med andra semesterfirare. Att byta stadslägenheten mot en bostad på landet, eller tvärtom, kan vara ett prisvärt sätt att semestra. Men för den som bor i hyresrätt gäller det att ha koll på reglerna, annars kan semesterdrömmen få oväntade och allvarliga konsekvenser.
Hyresgästföreningens faktabank blir Bostadsfakta.se23.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hyresgästföreningens faktabank Hurvibor.se har bytt namn och heter nu Bostadsfakta.se. Under det nya namnet fortsätter Hyresgästföreningen att samla och tillgängliggöra statistik, analyser och kunskap om den svenska bostadsmarknaden.
Inför värmeböljan: Så klarar du hettan i lägenheten23.6.2026 06:17:00 CEST | Pressmeddelande
När temperaturen nu väntas stiga kraftigt riskerar många hyresgäster att få det olidligt varmt hemma. Särskilt utsatta är äldre, sjuka och små barn – men även friska personer kan påverkas när lägenheten inte går att svalka ner. Hyresvärden har ansvar för att bostaden har en god inomhusmiljö året om. Samtidigt finns det saker hyresgäster själva kan göra för att hålla nere temperaturen när värmen slår till.
Ny undersökning: Bostadsbristen får fler att tveka inför barn – överväldigande nej till marknadshyror17.6.2026 08:30:29 CEST | Pressmeddelande
Bostadsbristen påverkar inte bara var människor bor – utan också hur de planerar sina liv. I Hyresgästerna 2026, Hyresgästföreningens rikstäckande undersökning med 4 337 svarande, uppger fler att bostadsbristen får dem att tveka inför att skaffa barn. Samtidigt säger 69 procent nej till marknadshyror och en majoritet vill se fler hyresrätter.
Hyresgästföreningen på plats i Almedalen16.6.2026 12:03:17 CEST | Pressmeddelande
Under Almedalsveckan i Visby arrangerar Hyresgästföreningen flera panelsamtal. Samtalen kretsar kring högaktuella frågor som marknadshyra, årets hyresförhandlingar och Sveriges byggande. Varmt välkommen att närvara under panelsamtalen samt att träffa våra representanter på plats i Almedalen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum