Nordens ledande auktion för samtida konst och design
Bukowskis presenterar katalogen för Contemporary Art & Design, Nordens ledande auktion för samtida konst och design. Höjdpunkter från höstens upplaga inkluderar bland annat internationella toppverk av Yves Klein, Christo och Jim Dine samt eftersökt design av Gaetano Pesce och Memphisgruppen.
Höjdpunkter inom den internationella konstavdelningen inkluderar Untitled Blue Monochrome (IKB 154)" av Yves Klein och "The Pont Neuf, Wrapped (Project for Paris)" av Christo, vilka presenteras tillsammans med andra toppnamn som Louise Bourgeois, Francesco Vezzoli och Jim Dine.
Konstavdelningen bjuder även på grafiska verk av Roy Lichtenstein, däribland "Reflections on Conversation", samt verk av David Hockney, Keith Haring och Andy Warhol. Inom svensk konst finner du uppmärksammade konstnärer som Dick Bengtsson, Linn Fernström, Rolf Hanson, Jockum Nordström och Andreas Eriksson, tillsammans med eftersökta favoriter som Lena Cronqvist och Ola Billgren. Höstens auktion bjuder även på internationellt fotografi av den eftersökte brittiske fotografen Terry O’Neill och Otto Steinert, förgrundsfigur inom den tyska fotografin, samt svenska favoriter som Mikael Jansson och Helena Blomqvist.
Designavdelningen presenterar stolt en omfattande privatsamling med möbler och föremål av det italienska designerkollektivet Memphisgruppen. Avdelningen har också äran att få presentera två av den italienska designpionjären Gaetano Pesces (1939–2024) mest ikoniska verk i form av den monumentala golvlampan "Moloch" och den banbrytande stolen "Golgotha" från tidigt 1970-tal.
Memphisgruppen och Pesce får internationellt sällskap av eftersökta designikoner som Angelo Mangiarotti, Vladimir Kagan och Philippe Starck, som finns representerade med bord, soffor och lampor. Höstens auktion bjuder även på ett spännande urval samtida internationell formgivning, såsom Edward Barber & Jay Osgerbys lampa "Halo" för Hermès, Patricia Urquiolas soffa "Tufty-Time" för B&B Italia och Lindsey Adelmans monumentala taklampa "Agnes Chandelier 40". Svensk formgivning är bland annat representerat genom ett stort urval möbler av Mats Theselius, däribland "El Dorado" och "Älgskinnsfåtöljen", men också av en skara spännande samtida formgivare såsom Jenny Nordberg, Niklas Runesson och Hanna Hansdotter.
Contemporary Art & Design
Visning 17–21 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Liveauktion 22–23 oktober, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Nyckelord
Linus StridfeltPR-chef
linus.stridfelt@bukowskis.comBilder
Följ Bukowski Auktioner AB
Senaste pressmeddelandena från Bukowski Auktioner AB
Katalogen för Important Timepieces är här7.10.2024 15:01:28 CEST | Pressmeddelande
Bukowskis presenterar katalogen för höstens liveauktion Important Timepieces, en auktion dedikerad till de mest åtråvärda och exklusiva samlarklockorna. Auktionen omfattar armbandsur och fickur från världens ledande klocktillverkare såsom Patek Philippe, A. Lange & Söhne, Rolex, Audemars Piguet, Urban Jürgensen och Vacheron & Constantin.
A Private Contemporary Art Collection6.9.2024 10:58:29 CEST | Pressmeddelande
Bukowskis presenterar en privat samling samtida konst med internationellt väletablerade konstnärskap och en spännande uppställning konst från en ny generation.
Björn Borgs tennisracketar säljs på auktion28.6.2024 16:04:15 CEST | Pressmeddelande
I samband med att en av tennissportens mest prestigefyllda turneringar, Wimbledon, drar igång, är Bukowskis stolta att presentera Grand Slam - en onlineauktion med racketar speciellt framtagna för en av turneringens historiska giganter, Björn Borg.
Vera Hörfors blir ny marknadschef på Bukowskis28.6.2024 13:29:51 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - Bukowskis tillkännager Vera Hörfors som ny marknadschef. Vera kommer närmast från H&M-gruppen där hon bland annat axlat rollen som Brand Marketing Lead för & Other Stories. Tidigare meriter inkluderar olika roller på Acne Studios m.fl. samt mångårig erfarenhet inom auktionsbranschen.
Francis Newton Souza - vårens dyraste verk12.6.2024 19:39:16 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - den indiske modernisten Francis Newton Souzas målning Porträtt av en man från 1956 såldes idag (12 juni) på Bukowskis liveauktion Important Spring Sale till ett slutpris om närmare 16,5 Milj SEK. Målningen överträffade förväntningarna och är det dyraste sålda verket på auktion i Sverige under 2024, och även det näst dyraste verket av Souza någonsin sålt på auktion i Europa.
Besök vårt pressrum