Ferroamp lämnar in ansökan för stödtjänster i Sydsverige
13.6.2024 10:00:00 CEST | Ferroamp | Pressmeddelande
Snart ska villaägare med batterier från Ferroamp kunna sälja stödtjänster även i södra Sverige. Ferroamp och mjukvaruföretaget Ntricity har skickat in en ansökan till Svenska kraftnät om förkvalificering till balansmarknaden i elområde fyra.

- Det finns ett stort intresse bland våra kunder över hela landet att vara med och stötta elnätet. Behovet av flexibilitet i elnätet kommer att öka och fastigheter med Ferroamp-system kommer därmed att ha en viktig roll att fylla, säger Kent Jonsson, vd Ferroamp.
Under våren har batteriägare med Ferroamp-system i elområde tre kunnat delta på balansmarknaden för stödtjänster genom att ansluta sig till Varberg Energis abonnemang Flex Batteri.
Systemen ingår därmed i ett av endast tre virtuella kraftverk (VPP) där villaägare kan få betalt för att bidra med batterikapacitet för att stötta elnätet vid störningar genom stödtjänsten FCR-D.
Om en störning inträffar så att det plötsligt finns för lite eller för mycket elproduktion i elnätet aktiveras de batterier som upphandlats på balansmarknaden för att laddas upp eller ladda ur. Betalningen för att man bidragit med kapacitet kommer på elräkningen.
Cirka 700 kunder i elområde tre har anmält sitt deltagande och tjänar nu pengar på att bidra med flexibilitet, samtidigt som de genom den unika tekniska lösningen kan fortsätta att använda sitt batteri för egna behov. Ersättningarna varierar men kan röra sig om flera tusenlappar i månaden till enskilda kunder.
Den ansökan om förkvalificering som nu skickats in gäller elområde fyra och intresserade kan redan nu anmäla sig till Flex Batteri för möjligheten att vara med från början.
- Jätteroligt att även våra kunder i södra Sverige kan belönas när de tillför flexibilitet i elsystemet. Med smart styrning och en bra mobilapp gör vi det enkelt för kunderna att tillföra systemnytta, säger Björn Sjöström, vd på Varberg Energi.
Kontakter
Peter SöderbergPublic Relations Manager
Tel:+46 79 585 82 58peter.soderberg@ferroamp.seBilder
Länkar
Om oss
Ferroamp är ett svenskt greentech-bolag med inriktning på energi- och effektoptimering av fastigheter. Ferroamps intelligenta mikronät kopplar ihop och styr solpaneler, elbilsladdning och batterilager så att nyttan för fastighetsägaren maximeras. Det skalbara systemet ger kontroll och gör det lönsamt och enkelt för företag och privatpersoner att delta i den gröna energiomställningen.
Ferroamps aktie (FERRO) handlas på Nasdaq First North Growth Market med G&W Fondkommission som Certified Advisor (e-post ca@gwkapital.se, telefon 08-503 000 50).
Följ Ferroamp
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ferroamp
Uthållig beredskap med backup från Ferroamp3.2.2026 13:01:00 CET | Pressmeddelande
Vinterns långa och omfattande strömavbrott i Mellansverige visar behovet av att kunna hålla i gång hemmabatterier under en längre period. Ferroamps nya backup-växelriktare Ferroamp Emergency Power 3P kan kombineras med en V2X-laddare eller generator för en i det närmaste obegränsad drift när elnätet ligger nere.
Ferroamp inleder samarbete med Vattenfall10.12.2025 07:35:00 CET | Pressmeddelande
Ferroamp och Vattenfall Försäljning har tecknat ett samarbetsavtal och därmed utökar Vattenfall Försäljning sitt utbud med energismarta produkter från Ferroamp.
Ferroamp i nytt V2G-samarbete5.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Ferroamp inleder affärsstrategiskt samarbete med Powerlynk. Samarbetet handlar om att utveckla praktiska tillämpningar av bidirektionell elbilsladdning.
Begränsa produktion av solel vid minuspriser – ny tjänst från Ferroamp25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från årsskiftet kommer villaägare att gå back på att leverera solel till elnätet när elpriserna är negativa. Därför lanserar Ferroamp nu möjligheten att automatiskt begränsa exporten av solel, även för system som saknar batteri.
Elvy väljer Ferroamp som teknikpartner - stärker sitt erbjudande inom energiabonnemang27.8.2025 07:30:43 CEST | Pressmeddelande
Snabbväxande energileverantören Elvy och svenska teknikbolaget Ferroamp inleder ett treårigt strategiskt partnerskap där Ferroamps system blir en central del i Elvys energiabonnemang. Samarbetet, som startar med leveranser i höst, beräknas ge ett totalt ordervärde på omkring 600 MSEK.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
