Einar Mattsson använder dagvatten för rabattbevattning
17.10.2024 05:55:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
I kvarteret Ässjan vid S:t Eriksgatan 114 uppe vid Norrtull finns en innergård vars rabatter efter många år blivit gamla och därför behövde göras om. Idén om att koppla gratisresursen dagvatten till bäddarna uppstod när Einar Mattssons Utemiljö-avdelning såg hur nära rabatterna som stuprören satt. Tillsammans med en händig snickare från Einar Mattsson Fastighetsförvaltning byggdes specialanpassade ställningar till de nya rabatterna.

Gratisresursen dagvatten istället för dricksvatten
Den privatägda fastighetskoncernen Einar Mattsson arbetar på flera sätt med att skapa alltmer hållbara gårdar genom att också ta tillvara resurser som dagvatten. Istället för att belasta stadens dagvattennät, leds vattnet om till särskilt anpassade regnrabatter.
– De 60 cm höga cortenstålsrabatterna här lutar eftersom gården lutar, därav den fiffiga ovanpå-konstruktionen. Här får funktion gå före estetik, men vi har valt att plantera växter som är så höga att de under sommar och höst döljer konstruktionen, säger Johanna Karlsson, gruppchef för Einar Mattssons Utemiljöavdelning.
Vattenmagasin i botten
Den understa delen av rabatten används som vattenmagasin och består av ren pimpstenskross. Ovanför den undre delen finns hål för att släppa ut överflödigt vatten om det blir fullt. Vattenmagasinet bidrar dels till fördröjning av vattnet, men också som en reservoar för växterna under torrare perioder. De två avlånga sex meter långa nya rabatterna har också två olika blandningar av pimpstensjord, för att kunna testa vilken den mest optimala blandningen är för denna typ av regnrabatt. Ett ytterligare syfte med att utnyttja regnvatten som resurs är också att vid kraftiga regn och skyfall avlasta stadens ledningssystem.
Se filmen här
Tål lång tid av värme och torka
Den här typen av bevattning är nödvändig och hjälpsam. Det visade sommaren i år som var väldigt varm och torr under en lång period. Med den här konstruktionen klarar växterna i bäddarna långa perioder i hett och regnfattigt klimat. Funktionen finns inte bara i Einar Mattssons rabatter utan även i stora krukor.
Einar Mattsson arbete med att skapa ännu mer hållbara och smarta utemiljöer fortsätter. Följ gärna Utemiljögruppens arbete och goda exempel genom att prenumerera på Einar Mattssons pressrums nyheter här.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar drygt 14 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 56 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons över 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
"Service handlar mer om känslan man lämnar efter sig, än om själva ärendet" — fredagsporträttet med Alexandra Kaufmann6.3.2026 10:00:00 CET | Blogginlägg
Vältränad, leendes och med energisk blick kom Alexandra till huvudkontoret på Rosenlundsgatan. På ett självklart sätt har hon blivit en viktig kugge i maskineriet att få all service att flyta på och optimeras i den familjeägda fastighetskoncernen. I dagens porträtt berättar vår kollega med rötterna i Österrike om sina yrken, sina intressen, om service och om ledarskap.
Einar Mattsson skänker mer byggmaterial till Ukrainas återuppbyggnad5.3.2026 05:52:00 CET | Nyheter
Einar Mattsson fortsätter stödja Ukraina. Nu skickar Einar Mattsson ytterligare en leverans med 50 hela och fullt fungerande fönster och balkongdörrar. I stället för att slänga material vi själva inte kan använda, så ser vi möjligheten att förlänga deras liv på en plats där de verkligen behövs. I Ukraina behövs material för återuppbyggnaden av både bostäder och andra byggnader som skadats i kriget.
Stort lyft för Einar Mattsson gav Kundkristall för Brandkontorets lokaluthyrning11.2.2026 05:14:00 CET | Pressmeddelande
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning tog emot Kundkristallen för sitt största lyft av serviceindex för Brandkontorets lokaler. Lokal-teamet på Einar Mattsson har haft uppdraget att hantera Brandkontorets fastigheter sedan 2017 och höjt serviceindex rejält jämfört föregående mätning. Einar Mattsson var även nominerad i två andra klasser.
AB Näckström väljer Einar Mattsson Fastighetsförvaltning26.1.2026 06:33:00 CET | Pressmeddelande
AB Näckström med Arsenalsgatan 8 och Villa Täcka udden i portföljen är nya kunder till Einar Mattsson Fastighetsförvaltning. Affären som blev klar i slutet mot 2025 omfattar den ekonomiska förvaltningen med start den 1 januari 2026.
Einar Mattsson: Tre nomineringar till AktivBo:s Kundkristall21.1.2026 06:02:00 CET | Nyheter
Årets nomineringar i kundundersökningen Aktiv Bo bygger på ett omfattande underlag med totalt 340 113 svarande. Nyligen presenterades fastighetsbolagen som har kvalificerat sig som nominerade till de prestigefyllda priserna, Kundkristallerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum