Alecta får förnyat förtroende som ickeval i FTP-planen
16.10.2024 10:13:37 CEST | Alecta | Pressmeddelande
Alectas produkt Alecta Optimal Pension får förnyat förtroende som ickevalsalternativ för premiebestämd ålderspension inom försäkringsanställdas tjänstepensionsavtal, FTP.

Alecta har utsetts till ickevalsleverantör för de premiebestämda ålderspensionerna FTP 1 och FTPK i försäkringsbranschens tjänstepensionsplan FTP. Avtalet gäller från och med januari 2025 och under fem år.
Kapitalavgiften sänks från 0,10 procent till 0,09 procent när den nya avtalsperioden börjar gälla. För övrigt är produkten oförändrad. Det innebär bland annat att avgiftstaket bibehålls på 480 kr per år.
- Att vi fått förnyat förtroende som ickeval i FTP-planen är ett kvitto på att vi har en väldigt bra produkt, som utöver låga avgifter kan skapa konkurrenskraftig avkastning och har en väl avvägd garantinivå. Produkten är även utrustad med unika egenskaper som minskar pensionsbeloppens volatilitet inför och under utbetalning, säger Fredrik Palm, Chef Produkt och analys på Alecta.
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seLänkar
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 1300 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 35 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
Pablo Bernengo ny vd för Alecta1.7.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Pablo Bernengo blir ny vd för Alecta. Han har varit kapitalförvaltningschef på Alecta sedan december 2023.
9 av 10 pensionärer nöjda med ekonomin – andelen fattiga minskar1.6.2026 13:10:31 CEST | Pressmeddelande
Pensionärers inkomster ökar igen efter de senaste årens inflationspress. Det visar Alectas årliga inkomststudie. Samtidigt minskar andelen fattiga. Helt nytt för i år är en undersökning bland svenska pensionärer – där flera resultat sticker ut.
Alectas VD Peder Hasslev går i pension hösten 202628.5.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas VD Peder Hasslev har meddelat styrelsen att han avser att gå i pension under hösten 2026. Rekrytering av ny VD har inletts.
Malin Ejderberg ny chef för Produkt och analys på Alecta12.5.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Malin Ejderberg har utsetts till ny chef för avdelning Produkt och analys på Alecta. Hon efterträder Fredrik Palm som blir VD på pensionsbolaget SPK. Malin Ejderberg tillträder den 1 juli.
Samtliga ledamöter omvalda i Alectas styrelse8.5.2026 13:59:46 CEST | Pressmeddelande
Samtliga ledamöter i styrelsen för Alecta Tjänstepension Ömsesidigt omvaldes vid det ordinarie fullmäktigemötet den 7 maj 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum