Alecta får förnyat förtroende som ickeval i FTP-planen
Alectas produkt Alecta Optimal Pension får förnyat förtroende som ickevalsalternativ för premiebestämd ålderspension inom försäkringsanställdas tjänstepensionsavtal, FTP.

Alecta har utsetts till ickevalsleverantör för de premiebestämda ålderspensionerna FTP 1 och FTPK i försäkringsbranschens tjänstepensionsplan FTP. Avtalet gäller från och med januari 2025 och under fem år.
Kapitalavgiften sänks från 0,10 procent till 0,09 procent när den nya avtalsperioden börjar gälla. För övrigt är produkten oförändrad. Det innebär bland annat att avgiftstaket bibehålls på 480 kr per år.
- Att vi fått förnyat förtroende som ickeval i FTP-planen är ett kvitto på att vi har en väldigt bra produkt, som utöver låga avgifter kan skapa konkurrenskraftig avkastning och har en väl avvägd garantinivå. Produkten är även utrustad med unika egenskaper som minskar pensionsbeloppens volatilitet inför och under utbetalning, säger Fredrik Palm, Chef Produkt och analys på Alecta.
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seLänkar
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 1300 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 35 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
Alectas kvartalssiffror för första kvartalet 202524.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvartalssiffror för första kvartalet 2025. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 mars 2024.
Magnus Hall föreslås till ny styrelseordförande i Alecta23.4.2025 16:05:44 CEST | Pressmeddelande
Alectas valberedning föreslår Magnus Hall till ny styrelseordförande i Alecta vid ordinarie fullmäktigemöte den 8 maj 2025. Magnus Hall har varit VD för Vattenfall och AB Holmen och är idag bland annat styrelseordförande i Södra Skogsägarna och Höganäs AB. Han har även tidigare varit styrelseledamot i AMF, Ordförande i Föreningen för god sed på värdepappersmarknaden och vice preses i IVA, Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien.
Fokus på trygghet och stabilitet 20243.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas finansiella rapport för helåret 2024. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 december 2023.
Magnus Hall godkänd som ny styrelseordförande av Finansinspektionen17.2.2025 17:21:42 CET | Pressmeddelande
Alecta har av Finansinspektionen mottagit beslutet att Magnus Hall godkänts i ledningsprövning som styrelseordförande i Alecta.
Marie Litezings ny chef för avdelning Kund15.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Marie Litezings blir ny chef för avdelning Kund inom Alecta. Hon kommer att ingå i Alectas företagsledning, och har tidigare varit chef för Försäkring inom AMF. Alecta har även rekryterat ny chef för internrevision.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum