Transportstyrelsen

Nära nio miljoner passagerare i luften

17.10.2024 13:24:22 CEST | Transportstyrelsen | Nyheter

Dela

Antalet passagerare fortsätter att öka inom utrikesflyget, samtidigt som det minskar inom inrikesflyget. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets tredje kvartal jämförs med samma period året innan.

Avgångstavla på Arlanda flygplats
Antalet resenärer i luften ökade med 1,5 procent totalt det tredje kvartalet 2024. Foto: Adobe Stock

Totalt flög 8,91 miljoner passagerare till och från de svenska flygplatserna under årets tredje kvartal. Jämfört med samma period 2023 är det en ökning med 130 000 passagerare, vilket motsvarar en ökning på 1,5 procent. Medan utrikestrafiken ökade med 3,0 procent minskade inrikestrafiken med 10 procent.

Rapporten redogör också för hur utvecklingen har varit på de enskilda svenska flygplatserna under tredje kvartalet år 2023 och 2024. Det totala antalet flygrörelser (starter och landningar) på landets 39 trafikflygplatser minskade under årets tredje kvartal, från 132 900 förra året till 131 600.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem

Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.

Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.

Följ Transportstyrelsen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen

Skolstarten är här – har du koll på vad ditt barn kör?20.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Antalet barn och ungdomar som skadas i elsparkcykelolyckor ökar kraftigt. Under 2025 skadades 1 746 elsparkcyklister upp till 17 år – en ökning med omkring 45 procent på ett år. Det betyder att mer än var fjärde skadad elsparkcyklist var ett barn eller en ungdom. – Nu i samband med skolstarten är det hög tid för föräldrar att se över både elsparkcykeln och kolla av barnens kunskaper om hur den får användas, säger Mikael Kyller, sektionschef på Väg och järnväg, Transportstyrelsen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye