WSP

WSP vinner uppdrag att utreda Maria-Helsingborg, dubbelspårsutbyggnad

24.10.2024 09:00:00 CEST | WSP | Pressmeddelande

Dela

Västkustbanans sista enkelspåriga sträcka ska bli dubbelspår. Trafikverket ger nu WSP i uppdrag att utreda hur den 4,5 kilometer långa sträckan bäst ska dras.

Foto: David Lundin/Helsingborg stad

I december 2023 invigdes dubbelspåret på sträckan Ängelholm-Maria och 2025 planeras den nya tunneln med dubbelspår genom Varberg att tas i bruk. För att Västkustbanan, som går mellan Göteborg och Lund, ska nå full kapacitet behöver den sista enkelspåriga sträckan byggas ut till dubbelspår, det vill säga sträckan Maria-Helsingborg. WSP har nu fått i uppdrag att utreda och lokalisera denna sträcka och titta på alternativ både i markplan och i tunnel. Hela utredningsområdet ligger inom staden och mötet mellan staden och järnvägen är en viktig fråga för lokaliseringen.

- Vi på WSP är stolta över att få ta oss an uppgiften att hitta den lösning som bäst värnar den vackra stadsmiljön i Helsingborg och samtidigt på ett klimateffektivt och säkert sätt hanterar de utmaningar dubbelspårsutbyggnaden innebär. Den sista pusselbiten av Västkustbanan löser både ett lokalt behov, men gynnar även Sverige ur ett nationellt och internationellt perspektiv och löser upp en flaskhals i systemet, säger Åsa Zeinetz, chef för Järnväg på WSP.

Med en utbyggnad av spåren ökar kapaciteten, vilket skapar viktiga förutsättningar för fler avgångar och en tågtrafik som blir mindre känslig för störningar. Enligt Trafikverket beräknas restiden mellan Göteborg och Malmö minska till strax över två timmar när hela Västkustbanan är utbyggd.

WSP:s samlade kompetens och bredd utgör en trygg grund för uppdraget, som kommer bedrivas med Trafikverket, i tätt samarbete med Helsingborgs stad samt med övriga berörda parter.

Kontakter

Om WSP

Vi ligger bakom allt du tar för givet. Och framtiden du hoppas på.

Vi vet hur samhällen är uppbyggda och utvecklas. Om hur vi lever, arbetar, bygger, reser och kommunicerar, och om hur vi kan göra det bättre. Som strategiska rådgivare och teknikkonsulter har vi kunskapen att förstå och kraften att kunna förändra.

Med över 65 000 medarbetare i 40 länder använder vi vår globala expertis för att hitta de smartaste lokala lösningarna.

Följ WSP

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från WSP

Tre av fyra företag saknar ett systematiskt arbete med biologisk mångfald8.9.2026 07:20:00 CEST | Pressmeddelande

Natur och biologisk mångfald har tagit plats på svenska företags agenda men många saknar fortfarande kunskap, styrning och en tydlig affärskoppling. En ny undersökning från WSP visar att tre av fyra medelstora företag saknar ett systematiskt arbetssätt för att bedöma sin påverkan på natur och biologisk mångfald, samtidigt som fyra av tio inte har kartlagt sitt beroende av naturen.

Hållbar ombyggnad i fokus när WSP flyttar in i Kakelhuset16.6.2026 15:45:04 CEST | Pressmeddelande

När WSP nu flyttar sitt nordiska huvudkontor till Kakelhuset i Marievik sker det till en byggnad som renoverats i stället för att rivas. Den postmoderna kontorsfastigheten från 1980–90‑talet har varsamt anpassats för att behålla sin karaktär och samtidigt fungera för dagens behov. Kakelhuset blir därmed ett pilotprojekt för hur befintliga byggnader kan utvecklas på ett mer hållbart sätt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye