Rekordinvesteringar stödjer Blekinges tillväxt
24.10.2024 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
E.ON gör under 2024 en kraftfull satsning på energiinfrastrukturen i Blekinge, med investeringar som uppgår till över 100 miljoner kronor – nästan tre gånger så mycket som under föregående år.

– Tillsammans med länets aktörer vill vi skapa ett stabilt och framtidssäkrat energisystem som både stöder övergången till fossilfri energi, stimulerar företagsetableringar och bidrar till Blekinges utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd på E.ON.
Den omfattande investeringen i Blekinge är en del av E.ONs största investeringsprogram i Sverige, med fokus på att möta kapacitetsutmaningarna främst i elområde 3 och 4. Totalt satsar E.ON 23 miljarder kronor på att bygga ut elnäten mellan 2024 och 2027. För Blekinge innebär detta specifika satsningar, bland annat i Karlskrona, där elnätsinfrastrukturen stärks med 78 miljoner kronor enbart under 2024.
Blekinges landshövding, Ulrica Messing, understryker vikten av ett nära samarbete mellan näringslivet och offentliga aktörer för att säkerställa hållbar tillväxt och robust energiinfrastruktur.
– Vi står inför en betydande klimatomställning som kräver att vi jobbar tillsammans för att säkerställa energitillgången och skapa förutsättningar för näringslivet att blomstra. Genom samarbetet i länsstyrelsens näringslivsråd för totalförsvarsfrågor säkrar vi Blekinges framtid, säger Ulrica Messing.
Länsstyrelsen spelar också en nyckelroll i regeringens uppdrag att stärka det regionala civila försvaret, där Blekinge tillsammans med länsstyrelserna i Skåne och Kronoberg, arbetar för att förbereda både civila och militära resurser inom Natoalliansen. Den ökade energikapaciteten är avgörande för att hantera de utmaningar som framtiden bär med sig, inte bara för den klimatomställningen, utan också för samhällets motståndskraft i kris- eller krigssituationer.
– E.ONs investeringar i elnäten är inte bara en satsning på fossilfri energi, de stärker också vår motståndskraft och förmåga att hantera framtida utmaningar, både ekonomiska och säkerhetsmässiga, säger Ulrica Messing.
E.ONs arbete med att öka elnätets kapacitet i Blekinge är avgörande för att möta de krav som ställs av klimatomställningen och det växande behovet av energi i länet. Investeringarna ska inte bara möjliggöra elektrifiering av transportsektorn och nya bostadsprojekt, utan också bana väg för fler industrietableringar.
– Genom att förbättra elnätets kapacitet kan vi möjliggöra elektrifiering av transportsektorn, underlätta bostadsbyggande och stötta nya industrisatsningar. Dessa investeringar är en förutsättning för Blekinges omställning till en elektrifierad och hållbar framtid, säger Peter Hjalmar.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder


Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON höjer beredskapen inför åskoväder på midsommardagen18.6.2026 14:54:32 CEST | Pressmeddelande
SMHI varnar för kraftig åska och lokalt stora regnmängder i delar av landet under lördagen. E.ON höjer därför beredskapen i stora delar av Götaland och Svealand och förbereder sig för att även höja beredskapen i sydostligaste Norrland beroende på hur vädret utvecklas.
Träspikar, återbruk och fossilfria lösningar när E.ONs hållbara station når ny milstolpe18.6.2026 11:40:12 CEST | Pressmeddelande
E.ONs nya transformatorstation i Karlshammar, den ”Hållbara Stationen”, har nått en viktig milstolpe. Stationsbyggnaden i trä står nu färdig och den 17 juni samlades projektets medverkande för att uppmärksamma utvecklingen av ett av bolagets mest omfattande innovationsprojekt för hållbart elnätsbyggande. Sammantaget beräknas klimatpåverkan från stationen minska med upp till 121 ton koldioxidekvivalenter jämfört med ett konventionellt stationsbygge.
E.ON kommenterar: Elektrifiering och stabila elnätspriser11.6.2026 15:40:48 CEST | Nyheter
Investeringarna i elnätet fortsätter på historiskt höga nivåer, samtidigt ser E.ON framför sig en betydligt mer stabil prisutveckling under återstoden av den nuvarande regleringsperioden. Gustav Wengen, chef för Kund och Marknad på E.ON Energidistribution, svarar på några av de vanligaste frågorna om elnätet just nu.
Pressinbjudan: Taklagsfest för E.ONs hållbara transformatorstation i Karlshammar11.6.2026 13:04:25 CEST | Pressmeddelande
Nu når bygget av E.ONs nya transformatorstation i Karlshammar en viktig milstolpe. Den unika stationsbyggnaden i trä står färdig och den 17 juni bjuder E.ON och Omexom in till taklagsfest för att uppmärksamma projektet och tacka alla som bidragit till att göra det möjligt.
E.ON investerar 37 miljoner i elnätet mellan Hemsjö och Fridafors10.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar 37 miljoner kronor i en omfattande förnyelse av regionnätet mellan Hemsjö, Fridafors och Granö i Blekinge och Kronoberg. Projektet ska öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa bättre förutsättningar för elektrifiering och regional utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum