GrönBlå Samverkan tar ansvar även i opposition
I detaljbudgeten för 2025, som nyligen beslutades av Miljö- och regionutvecklingsnämnden, fick GrönBlå Samverkan igenom flera viktiga förslag.

Det är glädjande att vi enats över att ha enats med den politiska ledningen om avgörande insatser som driver Västra Götaland framåt. Ett fokusområde är att ge de gröna näringarna bättre förutsättningar att implementera ny teknik och klimatanpassade lösningar, för att stärka regionens konkurrenskraft och gröna omställning. Vi har även prioriterat en ny ersättningsmodell för folkhögskolorna och satsningar på en stärkt kompetensförsörjning och jämlika förutsättningar för fullföljda studier, så att fler kan få möjlighet att utvecklas och bidra till regionens framtid.
Vi tar alltid ansvar – för att Västra Götaland ska vara starkt, hållbart, jämlikt och konkurrenskraftigt, idag och i framtiden.
För fler kommentarer, vänligen kontakta:
Aida Karimli (C), Miljö- och regionutvecklingsnämnden 2:e vice ordförande, 072-292 22 99
Peter Hermansson (M), ledamot i Miljö- och regionutvecklingsnämnden, 072-727 30 71
Pernilla Wendesten (KD), ledamot i Miljö- och regionutvecklingsnämnden, 073-554 66 58
Lars Tysklind (L), ledamot i Miljö- och regionutvecklingsnämnden, 070-264 54 20
Kontakter
Aida KarimliLedamot i regionfullmäktige och vice ordförande i miljö- och regionutvecklingsnämnden
Tel:0722-922 299aida.karimli@vgregion.seEmma AskengrenPresskontaktPolitisk sekreterare
Tel:076-719 66 47emma.askengren@vgregion.seLänkar
Följ Centerpartiet i Västra Götaland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Centerpartiet i Västra Götaland
Kent Johansson får Bramstorpsplaketten17.11.2025 08:21:17 CET | Pressmeddelande
"En värdig mottagare", säger Kristina Jonäng och Cecilia Andersson. – När Kent Johansson från Västsverige tilldelas Bramstorpsplaketten i samband med centerstämman i Karlstad är det verkligen en värdig mottagare, kommenterar det tidigare regionrådet i Västra Götalandsregionen Kristina Jonäng (c) på lördagen. Det nuvarande regionrådet Cecilia Andersson (c) instämmer. – Jag har jobbat ihop med Kent Johansson under en lång period. Han var en läromästare för oss yngre regionpolitiker och frontfigur när det gäller regionfrågan i Västra Götaland och även i hela Sverige, betonar Cecilia Andersson.
Kvalitet före lågpris – så bygger vi en kollektivtrafik för hela regionen3.11.2025 18:00:00 CET | Debatt
Vi står inför ett vägval: satsa på kvalitet eller jaga kortsiktiga vinster med populistiska prissänkningar.
Grönblå Samverkan: Avsluta projekt Millennium och inför en modulbaserad strategi3.11.2025 11:07:06 CET | Pressmeddelande
Idag blev den interna utredningen om framtiden för journalsystemet Millennium offentliggjord och drar slutsatsen att regionen bör avsluta implementeringen av Millennium och istället övergå till en modulbaserad lösning. Efter snart ett år sedan pausen i november 2024 konstaterar Grönblå Samverkan att det är dags att ge ett tydligt besked och ta nästa steg framåt - för regionen, patienterna och medarbetarna. Därför vill M, KD, C och L att projekt Millennium avslutas, och att Västra Götalandsregionen istället riktar blicken framåt mot framtidens vårdinformationslösningar.
Centerpartiet och Liberalerna satsar på innovation och tillväxt i Västra Götaland24.10.2025 07:21:23 CEST | Pressmeddelande
I detaljbudgeten för Miljö- och regionutvecklingsnämnden 2026 fick Centerpartiet och Liberalerna igenom flera viktiga förslag som driver Västsverige framåt. Utan företag som växer och utvecklas stannar sjukvården, skolan och omsorgen. Tillväxten i Västra Götaland är avgörande för att finansiera välfärden och skapa fler arbetstillfällen genom konkurrenskraftiga företag och ett blomstrande företagsklimat.
Oppositionen fick igenom sin kulturbudget – mer dans, starkare demokrati och satsning på unga22.10.2025 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
För andra året i rad antog Kulturnämnden i Västra Götalandsregionen L, M, KD och C:s förslag till detaljbudget. I årets beslut finns satsningar för att stärka kulturens tillgänglighet i hela Västra Götaland, skapa fler möjligheter för barn och unga att ta del av kultur, och insatser för att öka valdeltagandet i valet 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum