Transportstyrelsen

Transportstyrelsen kan gå vidare med upphandlad skylttillverkare

Dela

Förvaltningsdomstolen har bedömt att Transportstyrelsen har agerat rätt vid upphandlingen av ny skylttillverkare:
– Vi kommer nu arbeta vidare utifrån det utslaget. Avtalet som ska tecknas är med ett tyskt bolag verksamt i Tyskland, som enligt uppgift kommer att bygga upp den svenska skylttillverkningen på plats i Sverige med hjälp av en svensk partner, säger Anna Berggrund, avdelningschef.

Höstlandskap med landsväg och bilar.
Transportstyrelsen har genomfört en ny upphandling av registreringsskyltar. Foto Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Under våren genomförde Transportstyrelsen en upphandling av registreringsskyltar. Ett tyskt bolag, Tönnjes, vann upphandlingen. Det bolag som i dag har avtalet SMC, Scandinavian Motorcenter, överklagade då Transportstyrelsens beslut till förvaltningsrätten. En av orsakerna till överklagan var att det vinnande bolaget skulle ha kopplingar till Ryssland och då falla under EU:s sanktioner mot landet på grund av Ukrainakriget.

Nu har förvaltningsrättens dom kommit och ansökan om överprövning avslås. Enligt förbuden i EU-förordningen, som reglerar de restriktiva åtgärderna mot Ryssland, så träffas inte det tyska bolaget av förbuden överhuvudtaget. Förvaltningsrätten fastslår att det ”saknas grund för att utesluta Tönnjes från fortsatt deltagande i upphandlingen med stöd av artikel 5 k punkt 1 i förordningen och punkt 4.1.4 i ansökningsinbjudan.”

– Det har förekommit medieuppgifter om att den som vinner upphandlingen får direkt tillgång till VTR, Vägtrafikregistret. Vi vill lyfta fram att det inte stämmer. Transportstyrelsen förser skylttillverkaren med den offentliga ”öppna” information som behövs för att tillverka och distribuera skyltar. Transportstyrelsen lämnar inte ut känslig information och har särskilda rutiner för hantering av sådan information, säger Anna Berggrund.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem

Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.

Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.

Följ Transportstyrelsen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen

Uppdaterad: Omfattande körkortsförändringar på gång27.3.2025 19:25:26 CET | Nyheter

EU förväntas inom kort fatta formellt beslut om ett nytt körkortsdirektiv som kommer att innebära ändringar på körkortsområdet. Efter beslutet ska Sverige ta ställning till hur direktivet ska implementeras i de svenska regelverken. Direktivet innehåller bland annat en ny körkortsbehörighet – B1, som kan ge en person med 15 års ålder rätt att köra en ”fartsänkt bil”. En annan förändring är att det blir möjligt att ta körkort från 17 års ålder (med beledsagare). Samtidigt ska körkortet finnas i digital form. Reglerna är med några undantag tänkta att införas under 2028 och börjar gälla 2029.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye