De riskerar sina liv för mänskliga rättigheter – imorgon kommer de till Stockholm
Den 29–31 oktober kommer närmare 150 människorättsaktivister till Defenders’ Days i Stockholm. Bland dem finns anhöriga till personer som försvunnit och avrättats i Syrien, en venezuelansk människorättsaktivist som utsatts för regimens förtryck efter valet och en affärsjurist från Ukraina som sadlat om för att kartlägga krigsbrott. De har alla en sak gemensamt – de utför ett av världens viktigaste, och farligaste, arbeten.

Vill du boka en intervju med några av våra deltagare?
Under Defenders’ Days 29–31 oktober har ni möjlighet att möta bland andra:
Anhöriga till avrättade och försvunna i Syrien kämpar för sanningen
Noura Ghazis man försvann 2015. Två år senare fick hon reda på att han avrättats av den syriska regimen kort efter att han försvann. Noura är jurist och arbetar för att familjemedlemmar ska få veta sanningen och kunna ställa de ansvariga till svars. Wafa Mustafas pappa har varit försvunnen i över tio år och har troligtvis tillfångatagits av den syriska regimen. Hon kämpar outtröttligt för att andra ska slippa utsättas för samma sak.
Aktivist förföljd av regimen efter valet i Venezuela
Den 28 juli gick Venezuela till val. President Nicolas Maduro håller sig fast vid makten men oppositionen och omvärlden har inte godkänt det påstådda valresultatet. Sedan valet har myndigheterna gått hårt åt dem som protesterat mot valfusket. Antalet politiska fångar är nu 1905 enligt Foro Penal och minst 25 personer har dödats. En av de som utsatts för regimens förföljelse är Ali Daniels. Ali är jurist och leder organisationen Acceso al la Justicia som arbetar för att medborgare ska ha kunskap om sina rättigheter och för att rättsstatens principer ska upprätthållas i landet.
Affärsjuristen som blev aktivist i krigets Ukraina
Yurii Bilous är ukrainsk advokat med bakgrund inom affärsjuridik. När kriget bröt ut lämnade han sitt gamla arbete för att dokumentera Rysslands krigsbrott, trots att han aldrig arbetat med internationellt ansvarsutkrävande. Nu reser han runt till krigsdrabbade städer i Ukraina och samlar in vittnesmål och representerar privatpersoner i internationella domstolen i Haag och domstolar i Ukraina.
Hon arbetar för att oljeindustrin i Sydsudan ska hållas ansvarig för sina handlingar
Just nu pågår Sveriges genom tiderna största rättegång. Företagsledarna Ian Lundin och Alexandre Schneiter står åtalade för medhjälp till grovt folkrättsbrott i nuvarande Sydsudan. Oljeindustrin har fortsatt påverkan på mänskliga rättigheter och miljön i landet. Gira Maurine Akinyi Alima är chef för Women Initiative for Development Organization (WIDO). WIDO undersöker industrins påverkan på hälsa och miljö i de regioner i Sydsudan där man utvinner olja. Tillsammans med nationella och internationella aktörer arbetar de för att hålla oljeindustrin ansvarig för sina handlingar och kampanjar för att skydda offren för miljöförorening.
Vi kommer även ha besök av Sami Ben Gharbia från Tunisien där det precis hållits omstridda val. Sami har grundat den oberoende medieplattformen Nawaat. Konferensen besöks även av aktivister från Kuba, Honduras och Turkiet.
Om Defenders’ Days
Sedan starten 2013 har Defenders' Days blivit en av de främsta konferenserna med och för människorättsförsvarare. Defenders' Days erbjuder en trygg plats för människorättsförsvarare runt om i världen. Under konferensen får deltagarna ta del av utbildningar om allt ifrån digital säkerhet till mental hälsa, panelsamtal och möjligheter att träffa och lära av andra i samma situation. Konferensen är också ett tillfälle för deltagarna att samla kraft och ta en paus från de hot och risker många av dem möter i sina hemländer.
Defenders' Days äger rum 29–31 oktober 2024 i Stockholm, med närmare 150 deltagare från runt 50 länder.
För mer information och för att boka intervjuer med människorättsförsvarare, vänligen kontakta Civil Rights Defenders på:
Telefon: 076 576 27 62 / E-post: press@crd.org
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum