Halloweenfirandet växer i Sverige – omsätter 1,6 miljarder kronor
28.10.2024 17:00:01 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
En undersökning från Svensk Handel visar att 64 procent av svenskarna nu planerar att fira Halloween, en ökning från förra årets 55 procent. I synnerhet yngre personer och barnfamiljer har omfamnat firandet; hela 85 procent av de tillfrågade med barn i hushållet tänker delta.

I år är det framför allt dekorationsköpen som ökar. Drygt hälften av firarna planerar att skaffa pumpor och andra dekorationer för att skapa en spöklik atmosfär. Dessutom ser vi en tydlig ökning i intresset för utklädnad, smink och kostymer, som ökat från 23 till 32 procent. En övervägande andel, 84 procent, planerar att köpa godis, en tradition som etablerat sig snabbt med "bus eller godis"-lekens intåg.
– Halloween är en tradition som växer sig allt starkare bland svenska hushåll, vilket får positiva effekter för handeln. Såväl större delbranscher, som mer nischade butiker hoppas nu på en god försäljning, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Halloween är särskilt viktig för dagligvaruhandeln, där 33 procent av handlarna anger högtiden som avgörande för försäljningen, upp från 25 procent 2023. Det finns även ett intresse inom sällanköpshandeln, där 11 procent ser Halloween som en viktig högtid. Trots den ökade intresset i Sverige befinner vi oss fortsatt långt ifrån att det ligger långt från amerikanska nivåer, där Halloween är en av årets största konsumtionshögtider.
Totalt väntas svenskarnas Halloween-konsumtion i år öka från 1,5 till cirka 1,6 miljarder kronor. Handlarna ser tillväxtpotential, och många erbjuder specialkampanjer för att möta det ökade intresset. I dagligvaruhandeln planerar hela 63 procent att satsa på specifika Halloween-erbjudanden, en markant ökning från förra årets 38 procent.
– Det är glädjande att omsättningen förväntas öka. Handelshögtider är generellt sett viktiga för stora delar av branschen, och för vissa är Halloween en av årets mest intensiva försäljningsperioder, säger Maria Mikkonen.
Halloween fortsätter därmed att stärka sin plats i svenskarnas hjärtan, med allt fler som ser det som en välkommen anledning att pynta, klä ut sig och njuta av lite skräckblandad glädje – gärna med en söt twist.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Dokument
Länkar
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Second hand-marknaden tog fart i april3.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter ett svagt första kvartal fick second hand-marknaden ny fart i april. Försäljningen ökade med drygt sju procent jämfört med samma månad förra året och uppgick till nära 1,3 miljarder kronor. Starkast utveckling noterades för second hand-mode, som nådde den högsta aprilförsäljningen sedan mätningarna inleddes.
Studentfirandet väntas omsätta 1,8 miljarder – saker till hemmet toppar studenternas önskelista2.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Årets studentfirande väntas generera nära 1,8 miljarder kronor i försäljning för handeln. Samtidigt som omkring 87 000 elever tar studenten planerar drygt var fjärde svensk att vara med och fira. När studenterna själva får välja toppas önskelistan av saker till hemmet.
Svensk Handel välkomnar böter för Temu – ”inte en dag för tidigt”28.5.2026 14:03:26 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handel välkomnar EU-kommissionens beslut att bötfälla den kinesiska onlinegiganten Temu med anledning av försäljningen av farliga och giftiga produkter. Dessa problem har påtalats under lång tid, varför det är positivt att kommissionen äntligen agerar. Samtidigt kvarstår behovet av att ta itu med grundproblemet.
Splittrad framtidstro i handeln28.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för maj visar en fortsatt dämpad framtidstro i handeln, med tydliga skillnader mellan delbranscherna. Framtidstron inom sällanköpsvaruhandeln ökade, medan den minskade inom både dagligvaruhandeln och partihandeln.
Svensk Handel välkomnar budgetåtgärder som stärker köpkraften26.5.2026 13:52:15 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagseftermiddagen presenterade regeringen och Sverigedemokraterna ett stöd till kollektivtrafiken, som är menat att halvera biljettpriser på månadskort från och med 1 juli till 31 december. Stödet är en del av en ändringsbudget som stärker köpkraften.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum