Fastighetsägarna ifrågasätter Solörs prishöjning
31.10.2024 11:56:31 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Energibolaget Solör Bioenergi AB, som har fjärrvärmemonopolet i Mölnlycke och Landvetter, har aviserat en prishöjning om 15 procent från 01 januari 2025. Detta ska ses mot bakgrund mot att bolaget enligt Nils Holgersson-undersökningen höjde fjärrvärmepriserna i Härryda med 20,8 procent för 2024 och 19,8 procent för 2023. På tre år har därmed priserna ökat med dryga 66 procent.
Fastighetsägarna har jämfört[1] fjärrvärmeproducenter utifrån deras leveransvolym och räknat ut ett benchmarkpris baserat på det genomsnittliga priset från de fjärdedel bolag i respektive kategori som tillhandahåller det lägsta priset. Solörs pris i Mölnlycke ligger redan 2024 23 procent högre än detta pris, trots att såväl produktionsförhållanden och -volymer är fullt jämförbara med andra energibolags. Med den aviserade prisökningen kommer skillnaden att öka ytterligare.
Solör anger att prisutvecklingen på biobränslen är orsaken till prisutvecklingen på fjärrvärme. Utifrån den data som Energimyndigheten[2] har gjort tillgänglig konstaterar Fastighetsägarna att den allmänna prisutvecklingen på biobränslen har planat ut och att bränslepriserna inte ligger på en nivå som motsvarar Solörs prisökning.
- Solör har inte på ett trovärdigt sätt motiverat varför just fjärrvärmekunderna i Härryda ska betala så mycket högre priser. Jag menar att Solör missbrukar sin monopolställning för att maximera sin vinst, kommenterar Anders G Johansson.
Branschorganisationen Fastighetsägarna räknar med att allt fler fastighetsägare kommer att överväga att gå över till eller komplettera med andra, elbaserade alternativ för sin uppvärmning.
- Med sin prissättning sparkar bolag som Solör – ironiskt nog – undan benen för sin egen verksamhet. Ur ett samhällsperspektiv är det emellertid en olycklig utveckling, menar Anders G Johansson. Elen behövs ju i omställningen av industrin och transportsektorn. Fjärrvärme är ett utmärkt och klimatvänligt sätt att värma bostäder på. Men det förutsätter att priset är rimligt och hållbart.
[1] Fastighesägarna, Bäst i klassen: https://www.fastighetsagarna.se/aktuellt/rapporter/gfrs-rapporter/bast-i-klassen/
[2] Läget på energimarknaderna, Energimyndigheten: https://trk.idrelay.com/res/mail/2930/53336/92e2ab5b-353e-40d4-850e-6593a080c4c2.pdf
Kontakter
Anders G JohanssonNäringspolitisk chef Fastighetsägarna GFR
Tel:031-755 33 46Tel:076-854 88 57anders.g.johansson@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Ännu en prishöjning från Solör - Falköpingsborna får betala15.10.2026 10:38:26 CEST | Pressmeddelande
Solör höjer återigen fjärrvärmepriset i Falköping, denna gång med 3,99 procent. För fastighetsägare, hyresgäster och företag innebär det ytterligare kostnader i en kommun där fjärrvärmen redan tillhör landets dyraste. De återkommande höjningarna riskerar inte bara att påverka boendekostnaderna, utan också Falköpings attraktivitet och fjärrvärmens långsiktiga konkurrenskraft.
Fastighetsägarna väljer om styrelsen15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna Sveriges fullmäktige har valt om Pia Sandvik som styrelseordförande för ytterligare ett år. Fullmäktige beslutade också att ge förnyat förtroende till samtliga övriga styrelseledamöter. Uppdraget blir att fortsätta driva på för reformer för ökad tillväxt, trygghet och ett robustare samhälle.
Hyreshöjning på 2,85 procent i Stockholms Stad – Fastighetsägarna kräver skärpt lagstiftning14.10.2026 11:36:28 CEST | Pressmeddelande
Skiljemannen rekommenderar att hyrorna för privata hyresrätter i Stockholm höjs med 2,85 procent från den 1 januari 2027. Fastighetsägarna är inte nöjda med nivån och anser att utfallet tydliggör behovet av en skärpt lagstiftning för de årliga hyresförhandlingarna.
Chalmersstudenter vinner uppsatsstipendium om kontorets värde14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar kontoret värde i en tid när allt fler arbetar både hemma och på arbetsplatsen? Det undersöker Chalmersstudenterna Gabriel Spångberg och Philip Sahlstrand i masteruppsatsen Beyond Square Meters – Social Value Creation in Commercial Real Estate in a Hybrid Work Context. Nu belönas uppsatsen med Fastighetsägarna GFR uppsatsstipendium på 30 000 kronor.
Hyrorna höjs med cirka 3 procent i stockholmsregionen – men det räcker inte2.10.2026 13:14:24 CEST | Pressmeddelande
I dag, fredagen den 2 oktober, offentliggjordes de första rekommendationerna avseende bostadshyresutvecklingen under 2027 för de hyresvärdar som har Fastighetsägarna Stockholm som förhandlingsombud. Rekommendationerna avser Gotland, Tyresö och Vaxholm där hyrorna kommer att höjas med 2.8, 3.1 respektive 3.2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum